SATURDAY'S SCORES

CLASS 6A Division I

Region I

Area

Amarillo Tascosa 17, Odessa Permian 10

Region II

Area

Austin Westlake 28, The Woodlands 3

Garland Rowlett 24, Dallas Skyline 21

North Mesquite 14, Killeen Shoemaker 13, 2OT

Region III

Area

Cypress Falls 42, Houston Bellaire 33

Dickinson 26, Pearland 23

Houston Lamar 31, Aldine Eisenhower 17

CLASS 6A Division II

Region II

Area

Hewitt Midway 50, Dallas Highland Park 31

Lake Travis 28, Spring Westfield 21

Region IV

Area

Cibolo Steele 38, SA Northside Brennan 7

Del Rio 33, Weslaco East 21

CLASS 5A Division I

Region I

Area

Canyon Randall 53, EP Chapin 35

Region II

Area

Mansfield Lake Ridge 77, Tyler 51

Mesquite Poteet 46, Wylie East 43

Wylie 24, Rockwall-Heath 17

Region IV

Area

Edinburg Vela 42, Victoria East 33

CLASS 5A Division II

Region II

Area

Lancaster 30, Hallsville 23

Marshall 35, Dallas South Oak Cliff 3

Terrell 28, Lucas Lovejoy 27, OT

Region III

Area

Fort Bend Ridge Point 42, Crosby 14

CLASS 4A Division I

Region IV

Area

China Spring 42, La Feria 21

CLASS 4A Division II

Region II

Area

Atlanta 41, Coldspring-Oakhurst 0

Region IV

Area

Wimberley 21, Orange Grove 7

TAPPS 11-Man

Division I

Second Round

Dallas Bishop Dunne 51, Tomball Concordia 22

Houston St. Pius X 51, Midland Christian 35

Houston St. Thomas 17, FW Nolan 0

Plano Prestonwood 58, SA Central Catholic 20

Division II

Second Round

Dallas Christian 70, Houston Lutheran South 39

Fort Worth Christian 41, Austin Regents 30

Grapevine Faith 46, Dallas Parish Episcopal 40

Houston Northland Christian 27, Tyler Grace Community 24

TAPPS 6-Man

Division I

Second Round

Houston Emery/Weiner School 60, Rockwall Heritage 28

Division III

Second Round

Granbury North Central 64, WF Christian 19


FRIDAY'S SCORES

CLASS 6A Division I

Region I

Area

Allen 41, DeSoto 40

Arlington Martin 49, Amarillo 27

Denton Ryan 45, South Grand Prairie 35

Region II

Area

Humble Atascocita 41, Round Rock Cedar Ridge 36

Region III

Area

Galena Park North Shore 52, League City Clear Springs 14

Region IV

Area

Converse Judson 56, SA Northside O'Connor 28

Harlingen 49, McAllen Memorial 35

Laredo United 48, Weslaco 14

Smithson Valley 35, SA Northside Stevens 0

CLASS 6A Division II

Region I

Area

Arlington Lamar 42, EP Eastwood 35

Denton Guyer 48, Southlake Carroll 35

Mansfield 48, Lewisville Marcus 21

San Angelo Central 51, EP Americas 27

Region II

Area

Rockwall 38, Dallas Jesuit 27

Spring 38, Pflugerville Hendrickson 14

Region III

Area

Friendswood 49, Pearland Dawson 42, OT

Houston Strake Jesuit 44, Cypress Creek 28

Katy 59, Cypress Ranch 20

Manvel 70, League City Clear Creek 56

Region IV

Area

Schertz Clemens 35, SA Northside Brandeis 31

CLASS 5A Division I

Region I

Area

Abilene Cooper 31, Del Valle 14

Aledo 52, Denton 3

Burleson Centennial 28, Saginaw Boswell 10

Region II

Area

Longview 21, Mansfield Summit 20

Region III

Area

Richmond Foster 42, Houston King 28

Richmond George Ranch 63, Nederland 30

Temple 14, Houston Stratford 6

Region IV

Area

Austin Vandegrift 63, San Marcos 14

Cedar Park Vista Ridge 56, Lockhart 14

Victoria West 70, Corpus Christi Veterans Memorial High 8

CLASS 5A Division II

Region I

Area

Canyon 42, EP Burges 7

El Paso Eastlake 24, Lubbock Cooper 21

Everman 42, WF Rider 23

Lake Dallas 35, Burleson 14

Region II

Area

Frisco Lone Star 55, Forney 13

Region III

Area

Angleton 48, Port Neches-Groves 30

Region IV

Area

Boerne-Champion 70, Georgetown 66

CC Calallen 42, Mission Sharyland 21

Cedar Park 49, Kerrville Tivy 14

Edcouch-Elsa 21, Somerset 14

CLASS 4A Division I

Region I

Area

Abilene Wylie 31, Borger 0

Brownwood 17, Andrews 13

Levelland 31, Stephenville 30

Mineral Wells 41, Pampa 20

Region II

Area

Argyle 59, Pittsburg 34

Kaufman 15, Alvarado 10

Kennedale 47, Athens 26

Region III

Area

Carthage 34, Stafford 0

El Campo 31, Kilgore 23

Silsbee 35, Sealy 21

Region IV

Area

Liberty Hill 51, Gonzales 3

CLASS 4A Division II

Region I

Area

Celina 49, Monahans 21

Krum 35, Iowa Park 21

Perryton 51, Anna 28

Sweetwater 30, Aubrey 6

Region II

Area

Gilmer 63, Mexia 14

Region III

Area

Bellville 21, Hamshire-Fannett 19

Giddings 45, Orangefield 13

West Orange-Stark 47, Wharton 15

Region IV

Area

Cuero 55, Devine 21

Geronimo Navarro 54, Yoakum 14

Sinton 49, Llano 6

CLASS 3A Division I

Region I

Area

Brock 71, Denver City 14

Muleshoe 31, Breckenridge 20

Wall 63, Littlefield 27

Region II

Area

Callisburg 41, Big Sandy Harmony (Gilmer) 8

Mineola 21, Whitesboro 15

Sunnyvale 38, Daingerfield 13

White Oak 24, Pottsboro 9

Region III

Area

Grandview 42, East Chambers 14

Region IV

Area

Altair Rice 37, Aransas Pass 24

Goliad 25, Luling 6

Hitchcock 61, Hallettsville 50

Mathis 39, Edna 37

CLASS 3A Division II

Region I

Area

Coleman 34, Cisco 28, 2OT

Henrietta 14, Post 7

Region II

Area

Arp 32, Lone Oak 6

New London West Rusk 31, Howe 14

Omaha Pewitt 55, Leonard 28

Waskom 28, Gunter 7

Region III

Area

Corrigan-Camden 54, Dublin 0

Crockett 42, Jarrell 28

Newton 35, Marlin 6

Region IV

Area

Blanco 30, Taft 15

Boling 64, Hebbronville 26

East Bernard 66, Santa Gertrudis Academy 0

Odem 30, El Maton Tidehaven 7

CLASS 2A Division I

Region I

Area

Anson 37, Panhandle 29

Canadian 52, Stamford 20

Stratford 54, Hawley 19

Wellington 34, Windthorst 14

Region II

Area

Crawford 54, Blue Ridge 6

Goldthwaite 55, Alvord 0

Tolar 21, Valley View 20

Region III

Area

Beckville 49, Alto 20

Centerville 34, Harleton 26

Lovelady 42, San Augustine 6

Shelbyville 32, Price Carlisle 18

Region IV

Area

Flatonia 31, Junction 7

Refugio 42, Mason 7

Shiner 53, Moody 13

Weimar 49, Holland 32

CLASS 2A Division II

Region I

Area

Crosbyton 26, Vega 14

Memphis 34, Sunray 20

Quanah 41, Farwell 14

Seagraves 41, Wheeler 2

Region II

Area

Albany 61, Van Horn 14

Iraan 41, Electra 20

Roscoe 35, Hamlin 14

Seymour 28, Menard 21

Region III

Area

Hubbard 28, Maud 22

Muenster 48, Iola 14

Normangee 52, Lindsay 46

Tenaha 69, Era 0

Region IV

Area

Bremond 59, Woodsboro 20

Bruni 22, Louise 21

Falls City 59, D'Hanis 8

Yorktown 28, La Pryor 14

CLASS 1A Division I

Region I

Regional

Borden County 78, Turkey Valley 33

Happy 47, Meadow 0

Region II

Regional

Crowell 62, Sterling City 14

Garden City 94, Hermleigh 44

Region III

Regional

Rochelle 78, Gordon 44

Zephyr 20, Newcastle 12

Region IV

Regional

Abbott 64, Savoy 46

Milford 87, Chester 42

CLASS 1A Division II

Region I

Regional

Follett 54, Whitharral 8

Region II

Regional

Imperial Buena Vista 60, Rising Star 14

Region III

Regional

Guthrie 64, Chillicothe 16

Region IV

Regional


THURSDAY'S SCORES

CLASS 5A Division II

Region III

Area

CLASS 4A Division I

Region II

Area

Texarkana Liberty-Eylau 48, Sanger 9

CLASS 3A Division I

Region I

Area

Shallowater 64, Bowie 50

CLASS 3A Division II

Region I

Area

Eastland 70, Sonora 38

Idalou 58, Colorado City 14

CLASS 1A Division II

Region I

Regional

Southland 79, Lefors 66

Region II

Regional

Balmorhea 52, Blanket 6

Region III

Regional

Matador Motley County 62, Forestburg 16

Region IV

Regional

Get Trib headlines sent directly to you, every day.

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
Load comments