GIRLS

Long jump

Savannah Oliver, Robinson 18-2½

Cienna Womack, Temple 18-0¼

Shantavia Staples, Midway 17-11½

Tiara Hodges, Belton 17-2½

Khloe Turnbull, Waco High 17-0¾

Keturah King, Waco High 16-11¾

Jade Bontke, Hillsboro 16-11¼

Alana Armstrong, Lorena 16-9¾

Lily Worbington, Kopperl 16-5

Erykah Easley, Rosebud-Lott 16-3

*Tori Polk, Midway, 2002 20-0½

High jump

Gentrye Munden, Blum 5-10

Reagan Corn, West 5-8

Caitlin Jones, McGregor 5-4

McKayla Pack, China Spring 5-2

Amy Pritchard, Evant 5-2

Macie Parrish, Hamilton 5-2

Tierney Sawyer, La Vega 5-2

Elizabeth Frost, McGregor 5-2

Audrey Lillard, McGregor 5-2

Jodie Finch, Troy 5-2

Jo’Neshia Andrews, Waco High 5-2

* Caroline Wolf, Midway, 2003 5-10½

Triple jump

Montierra Warren, La Vega 38-9

Alana Armstrong, Lorena 37-2

Cienna Womack, Temple 36-9

Shantavia Staples, Midway 35-8½

Keturah King, Waco High 35-5½

Anna Garcia, Waco High 35-2½

Khloe Turnbull, Waco High 35-0½

Isabella Chavez, McGregor 34-9¾

Armonie Haywood, Hillsboro 34-9

McKenzie Tuyo, Lorena 34-6½

* Tiffany Morton, Wortham, 1999 41-5¼

100 meters

Jamya Coaster, Connally 12.48

Zakara Bryson, Cameron Yoe 12.70

Asia Armstead, Connally 12.75

Savannah Oliver, Robinson 12.80

Shantavia Staples, Midway 12.86

Cyndee Ruiz-Fabela, La Vega 12.93

Tierney Sawyer, La Vega 12.98

Kendra Hayes, Marlin 13.01

Faith Carpenter, Bosqueville 13.01

Alexis Tippit, Troy 13.13

* Tiffany Townsend, Killeen, 2007 11.21

200 meters

Cayla Burch, Midway 25.25

Ashanti Pope, Connally 25.93

Alana Armstrong, Lorena 26.04

Kenly Springman, Robinson 26.06

Michelle Moreno, Teague 26.18

Isabella Chavez, McGregor 26.47

Zakara Bryson, Cameron Yoe 26.76

Ny’Cierra Hinton, Connally 26.78

Carsyn Cox, Fairfield 26.90

McKenzie Tuyo, Lorena 26.92

* Tiffany Townsend, Killeen, 2007 22.84

400 meters

Cayla Burch, Midway 55.94

Rhea Miles, Temple 56.99

Alana Armstrong, Lorena 59.20

Jordan Anglin, Robinson 59.41

Talayssia Sanders, Connally 59.73

Alexcia Medlock, Temple 1:00.13

Isabella Chavez, McGregor 1:00.42

Cierra Stewart, Connally 1:01.15

Iesha Jenkins, Fairfield 1:01.45

Alayna Washington, Gatesville 1:01.59

* Tontyana Sanders, Connally, 2014 54.21

800 meters

Celia Holmes, Live Oak 2:20.95

Jazmine Rice-Brunskill, Midway 2:24.76

Alexcia Medlock, Temple 2:25.15

Alana Armstrong, Lorena 2:27.14

Lynda Farmer, Lorena 2:27.87

Anna Garner, Waco High 2:28.19

Rachel Ramm, Belton 2:29.12

Keziah Bachert, Midway 2:29.13

Paizlee Whalen, Lorena 2:29.83

Morgan Coleman, Fairfield 2:30.09

* Paula Wiese, Midway, 1983 2:10.00

1,600 meters

Celia Holmes, Live Oak 5:00.21

Jordan Jones, Belton 5:36.28

Anna Garner, Waco High 5:36.74

Emily Hudechek, Whitney 5:37.97

Willow Johnson, Groesbeck 5:43.40

Macie Martinez, Mexia 5:44.01

Kailey Sykora, Lorena 5:44.72

Emma Bell, Midway 5:45.83

Michaela Decker, Belton 5:48.02

Nadia Meyer, Belton 5:49.50

* Celia Holmes, Live Oak, 2018 5:00.21

3,200 meters

Celia Holmes, Live Oak 11:08.70

Renee Wallace, Live Oak 12:12.00

Macie Martinez, Mexia 12:21.57

Katrina Thoms, Gatesville 12:35.18

Kailey Sykora, Lorena 12:39.12

Emma Bell, Midway 12:39.61

Jordan Jones, Belton 12:39.99

Morgan Coleman, Fairfield 12:43.76

Grace Meadows, Lorena 12:50.52

Michaela Decker, Belton 12:50.58

*Regan Tindell, Belton, 2008 10:47.27

100-meter hurdles

Cienna Womack, Temple 14.96

Sela Anderson, Belton 15.37

Chaney Heiner, McGregor 15.62

Katelyn Brown, Gatesville 15.62

Armonie Haywood, Hillsboro 15.68

Jade Bontke, Hillsboro 15.74

Brooke Ashcraft, Robinson 15.83

Khloe Turnbull, Waco High 15.91

Alasia Freeman-Rollins, Connally 16.37

Kaitlyn Judd, Fairfield 16.92

* Chandai Phillips, Connally, 1981 13.60

300-meter hurdles

Sela Anderson, Belton 46.14

Brooke Ashcraft, Robinson 46.67

Katelyn Brown, Gatesville 46.69

Jade Bontke, Hillsboro 46.93

Cienna Womack, Temple 47.18

Riley Cowan, Midway 47.35

Kenzie Wilson, Temple 47.77

Chaney Heiner, McGregor 47.90

Madi Montgomery, Whitney 48.19

Armonie Haywood, Hillsboro 48.53

* Chimika Carter, Groesbeck, 1996 42.69

4x100 relay

Connally 49.08

La Vega 49.09

Temple 49.11

Midway 49.16

Robinson 49.24

Lorena 50.32

Marlin 50.38

Waco High 50.56

University 50.72

Groesbeck 50.84

* Killeen, 1997 46.16

4x200 relay

Midway 1:43.50

La Vega 1:43.80

Connally 1:45.12

Marlin 1:45.35

Troy 1:46.23

Temple 1:46.42

Belton 1:48.27

University 1:48.54

Groesbeck 1:48.93

Fairfield 1:49.05

* Harker Heights, 2006 1:38.63

4x400 relay

Connally 3:59.98

Midway 4:02.71

Temple 4:02.93

Robinson 4:03.53

Belton 4:07.90

La Vega 4:08.35

Marlin 4:11.02

Troy 4:12.97

Fairfield 4:15.04

McGregor 4:15.56

* Midway, 2007 3:48.58

Discus

Keegan Coble, Jonesboro 130-7

Kaylee Hausam, Belton 123-7

Dazha Stewart, University 117-3

Jacey Moore, Lorena 116-10

Kaegan Walker, Robinson 115-5

Tamara Daniels, West 113-4

Alesis Juntunen, Lorena 109-6

Courtney Masser, Temple 107-7

Meagan Sparks, West 102-9

Rebecca Jones, Midway 101-3

* Charlissa Foster, Cameron, 2007 160-0

Shot put

Ta’shundra Reeves, Mexia 41-6¼

Hayley Phillips, Fairfield 39-9

Alesis Juntunen, Lorena 39-6

Audrey Lillard, McGregor 38-0

Tamara Daniels, West 37-11

Delaney Pressley, Belton 36-11

Sage Carson, Gatesville 35-8½

Brittney Moorer, Cameron Yoe 35-6

Dazha Stewart, University 35-3

Kirsten Niemann, Hamilton 34-11

* Suzie Snider, Robinson, 1973 50-10

Pole vault

Camille Ward, Crawford 11-10

Jordan Morse, Gatesville 10-9

Abbey Hale, Hamilton 9-6

Madilynn McFeeters, Belton 9-0

Jaylin Hughes, Fairfield 9-0

Faith Kistler, Cameron Yoe 9-0

Ja’Kerra Holt, Cameron Yoe 8-6

Kirsten Overstreet, Belton 8-6

Abby Coleman, Fairfield 8-6

Megan Mehaffey, Hamilton 8-6

* Annie Rhodes, Midway, 2013 14-0

BOYS

Long jump

Quentin Johnson, Temple 22-6¾

Adrian West, Waco High 22-2½

Chase Palmer, Midway 22-1

Dondrick Moore, Cameron Yoe 21-8¼

Roman Jackson, Temple 21-7

Juan Arizmendi, Troy 21-4½

Nathan Garcia, Temple 21-3¾

Michael Stimpson, Waco High 21-0¾

Deodrick Mack, University 21-0

Alik Brooks, Marlin 20-11

* Billy Spiller, Killeen, 1992 26-1½

High jump

Wyatt Allison, McGregor 6-8

Quentin Johnson, Temple 6-8

Gary McQuerter, Mexia 6-6

Xavier Harris, Midway 6-6

Demarion Lyons, Waco High 6-6

Tykieston Gamble, Mexia 6-4

Ty Moore, Lorena 6-4

Ronald Mitchell, Hillsboro 6-2

Imani Jowers, McGregor 6-2

Jordan Higginbotham, Midway 6-2

Kobe Bankston, Temple 6-2

Demarco Williams, Temple 6-2

Shawn Brown West 6-2

* Dantae Johnson, V. Mills, 1998 7-2

* Blaine Listach, Rapoport, 2015 7-2

Triple jump

Taro Johnson, Waco High 44-9¼

Tykieston Gamble, Mexia 44-5½

Wyatt Allison, McGregor 44-5

Ty Moore, Lorena 44-1

Jevon Ridge, Waco High 43-10

Terrence Hogan, La Vega 43-8

Alik Brooks, Marlin 43-6½

Dondrick Moore, Cameron Yoe 42-11

Jimmie Quinn, Marlin 42-10¾

Joshua Bryant, La Vega 42-0

* Tobyn Rucker, Ellison, 1995 51-3

100 meters

Cameron Linville, Connally 10.82

Davion Bynuam, Cameron Yoe 10.87

Trevius Hodges, Midway 11.05

Marques Aguilar, Belton 11.16

Tayvon Thompson, McGregor 11.17

Anthony Fairbanks, Belton 11.20

Anthony Jackson, Temple 11.22

Chris Slater, China Spring 11.23

Ben Craig, Lorena 11.24

Jadrian Smith, Mexia 11.26

* Bryson Haggerty, Ellison, 2004 10.03

200 meters

Cameron Linville, Connally 21.96

A.J. Polk, Fairfield 22.30

Terrence Hogan, La Vega 22.32

Devyn Raper, Belton 22.45

Ismael Salas, McGregor 22.45

Davion Bynuam, Cameron Yoe 22.59

Decoreyon Jefferson, Temple 23.01

Mychal Johnson, Temple 23.05

Michael Irons, McGregor 23.09

Antonio Hernandez, Temple 23.11

* Charles Mitchell, Waco High, 1993 20.52

400 meters

Xavier Johnson, Temple 47.70

Justin Sawyers, La Vega 49.55

C.J. Williams, Midway 49.88

Korie Black, Connally 50.37

Jeffrey Nickerson, La Vega 50.61

Israel Pina, Clifton 51.09

Kyle O’Bannon, Belton 51.65

Octavius Davis, Belton 51.66

Jhobe Smith, McGregor 51.89

Kadrian Hammond, Cameron Yoe 51.90

* Wil London, Waco High, 2015 45.96

800 meters

Jesse C. Hernandez, Temple 2:00.27

Zane Thompson, Belton 2:05.36

Jacob Jimenez, Belton 2:05.63

Jake Guerrero, Lorena 2:05.75

Bryce Girard, China Spring 2:06.05

Ivan Solis, McGregor 2:06.32

Jacory Smith, China Spring 2:06.86

Randy Canady, Groesbeck 2:07.20

Angel Lopez, McGregor 2:07.28

Ronald Harden, Hillsboro 2:07.30

* Lewis Lacy, Ellison, 1988 1:50.10

1,600 meters

Cal Johnston, Midway 4:36.88

Ivan Solis, McGregor 4:39.75

Bryce Girard, China Spring 4:40.87

Jake Guerrero, Lorena 4:42.31

Alex Speer, Robinson 4:42.84

Jesse C. Hernandez, Temple 4:46.09

Randy Canady, Groesbeck 4:47.25

Brysin Minosky, Belton 4:47.40

Zane Thompson, Belton 4:48.74

Riley McClure, Gatesville 4:52.08

* Carlos Quinones, Killeen, 1982 4:11.00

3,200 meters

Cal Johnston, Midway 10:00.19

Ivan Solis, McGregor 10:06.12

Brysin Minosky, Belton 10:07.74

Bryce Girard, China Spring 10:09.72

Jesse C. Hernandez, Temple 10:17.88

Jake Guerrero, Lorena 10:31.68

Jayden Deleon, University 10:33.14

Eric Monroy, Hillsboro 10:33.34

Jonathan Carl, Waco High 10:33.48

Alex Speer, Robinson 10:35.03

* Carlos Quinones, Killeen, 1982 9:10.00

110-meter hurdles

Gunnar Coley, Temple 14.81

Tim Carr, La Vega 15.11

Tarn Holmes, Temple 15.18

Sherman Childress, Connally 15.20

Isaac Rodriguez, Waco High 15.49

Devin Wilson, Whitney 15.59

Ronald Mitchell, Hillsboro 15.74

Tyler Godfrey, Gatesville 15.84

Mason Roller, West 15.88

Gabe Field, China Spring 15.93

* Patrick Mitchell, Waco High, 1990 13.43

300-meter hurdles

Isaac Rodriguez, Waco High 39.21

Tarn Holmes, Temple 39.69

Gunnar Coley, Temple 40.52

Trey Berry, Belton 40.64

Tim Carr, La Vega 40.71

Paul Micus, Midway 40.98

Lance Jones, Midway 41.52

Tyler Cook, Belton 41.57

Whitley Wright, Bruceville-Eddy 42.15

Matthew Potter, Troy 42.26

* Robert Griffin III, C. Cove, 2007 35.33

4x100 relay

Belton 42.07

Temple 42.21

McGregor 42.55

La Vega 42.57

Waco High 42.99

Midway 43.04

Connally 43.32

China Spring 43.88

University 44.04

Fairfield 44.08

* Killeen 1991 40.0

4x200 relay

McGregor 1:27.88

Belton 1:28.60

Midway 1:29.59

Temple 1:29.77

La Vega 1:29.95

Connally 1:30.38

Waco High 1:30.75

University 1:31.42

China Spring 1:32.71

Robinson 1:32.79

* Copperas Cove 2007 1:26.01

4x400 relay

Temple 3:20.87

La Vega 3:23.52

Connally 3:26.08

Midway 3:29.06

Belton 3:29.77

Waco High 3:30.30

Robinson 3:32.28

McGregor 3:34.88

Fairfield 3:34.90

China Spring 3:35.36

* Ellison, 1991 3:10.24

Discus

Tylon Johnson, Connally 154-3

Cooper McCauley, McGregor 147-8

Cade Zacharias, McGregor 146-9

Alex Falcon, Troy 143-9

Khalil Glasker, Waco High 141-4

Logan Hall, Belton 140-4

Josh Tripp, Midway 136-0

A.J. Payton, Belton 135-0

Darrion McLean, Waco High 134-11

Cade Michna, Lorena 134-9

Marco Moctezuma, Belton 133-1

* Brock Stickler, Lampasas, 2004 198-0

Shot put

Phillip Haskins, Temple 49-10½

Nakeveyeon Vincent, Waco High 48-8½

Jaxon Player, Midway 47-11½

Alex Falcon, Troy 47-10

Russell Hogue, Temple 47-8

Darrion McLean, Waco High 46-1½

Booker Charles, China Spring 46-0¾

T.J. Franklin, Temple 45-5

Kipp Gellasch, Gatesville 45-0¼

Hakeem White, Midway 44-10

Garrett Orange, Belton 44-4

* Frank West, Mart, 1972 65-2½

Pole vault

Hayden Sheffield, Axtell 13-0½

Hayden Clark, McGregor 13-0

Brady Shadrick, Belton 12-6

Trent Wentworth, Belton 12-6

Cole Tingle, Belton 12-6

Wyatt Young, Jonesboro 12-6

Kylar Kimball, Connally 12-0

Andy Sarmiento, Jonesboro 12-0

Blake Johnson, Lorena 12-0

Jackson Zander, Bosqueville 11-0

Denton Sharp, Axtell 11-0

* Brandon Bray, C. Spring, 2014 17-8½


* Central Texas records in bold


— Compiled by Brice Cherry

Send updates to bcherry@ wacotrib.com or call 757-5714.

Don't Miss...