crawford ra4

Steinkamp

Crawford linebacker Lucas Steinkamp, the Super Centex 2016 defensive player of the year, and Midway senior Allye Beth Deaton, the Super Centex volleyball player of the year, are among the standout athletes who have been selected to participate in this summer’s annual Super Centex Victory Bowl all-star games.

Steinkamp led Central Texas with 222 tackles for a Pirate team that went 14-2 and reached the third state championship game in school history. He’ll play for the red squad in the ninth annual Victory Bowl football game on June 10 at Waco ISD Stadium, along with his Crawford teammate Cade Johnston.

Other football standouts selected include Bremond lineman J.R. Rocha, who didn’t lose a game in his final three high school seasons, China Spring’s rugged lineman duo of Chris Oliver and Ty Harris, Midway standout defensive back D’Unte Brown, Temple linebacker Rogers Franklin and University running back Nick Ward.

Deaton will compete for the blue squad in the fourth annual Victory Bowl volleyball game. The TCU signee racked up 558 digs and 456 kills for Midway on her way to a second straight Super Centex player of the year honor as well as All-America recognition. She’ll be joined on the blue squad by the likes of University’s Division I signees Kortlyn Henderson and Alexis Parrish as well as Lorena’s Madelyn Miller, one of the national leaders in digs.

The second annual Super Centex softball and baseball games are set for June 9 at Mary Hardin-Baylor in Belton. The softball contest will feature standouts like Midway’s Haley Moore and Rhein Trochim, Robinson’s Jordyn Baugh and the West trio of Julia Wernet, Emeri Eubanks and Danielle Nors. Meanwhile, the baseball game includes such prospects as China Spring’s Brett Cain, McGregor’s Devon Patterson and Midway’s Matt Miles and Logan Hickey.

-----

Super Centex Victory Bowl football rosters

BLUE TEAM

Academy — Grayson Edwards

Barlett — Chris Luna

Cameron Yoe — Noah Kostroun

Chilton — Saul Fernandez, Isaih Landrum

Connally — Ronnie Briscoe, Jr., Andrwe Forsythe

Corsicana — Caleb Johnson, DJ Sheffield, Larry Davis

Fairfield — Arron Pfleeger

Granger — Abraham Reyna

Groesbeck — Mitchell Waller, Chandler Boyd

Jarrell — Byron Roamartinez

Jonesboro — Joshua Barnes, Robert Robuck

Kerens — CJ Bivins

Killeen — Tyler Kanaly, Jamal King, Hector Velasquez

Lampasas — Brogan Wykes

La Vega — Jamun Guilforld, Sir Mogan Loudd

Lorena — Jacob Spivey, Cole Baker, Ryan Siler

Marlin — Isaiah Gray

Meridian — Dallas Anderson

Methodist Childrens Home — Stephen Jones

Mexia — Colton Jones

Midway — D’Unte Brown

Rice — Dylan Myers

Robinson — Connor Barnett

Rogers — Ethan Pierce

Salado — Tate Hill

Teague — Nathan Vick

Texas Wind — Bryant Narwitz

University — Nick Ward, Mikquon Dever, Andres Sustaita

Valley Mills — Lane Montgomery, Braden Owens, Tommy Ward

Waco — Tyrese Beasley, Daelon Webb

Coaches

Keith Willis, University; Charles McCulloch, Texas Wind; Steve Hale, Groesbeck; Jullian Keggins, Chilton; Melvin Bates, Bartlett

-----

RED TEAM

Abbott — Kyle Langford

Aquilla — Logan Hudson

Axtell — Erick Marton

Belton — Javon Chambers, John Harvey

Bremond — Joshua White, JR Rocha

Bynum — Matthew Padgett

China Spring — Chris Oliver, Ty Harris

Clifton — Clayton Caniford

Coolidge — Manuel Santacruz

Copperas Cove — Tyson Curry, Blair Fraser

Crawford — Lucas Steinkamp, Cade Johnston

Dawson — Josh Summers

Gatesville — Bailey Adair, Sam Jackson

Gholson — Noah Jewell

Grandview — Josh Nash, Payton Price

Hamilton — Riley Stephens

Harker Heights — Travis Simpson

Hico — Jacob Crouch

Hillsboro — Tyrone Stewart, Kamion Bell

Hubbard — Caydyn Gillham

Italy — David DeLaHoya

Itasca — Jason Mcfatridge

McGregor — Alex Parsons, Conner Zacharias, CJ McLeain

Milford — Jarvis Harris

Moody — Herman Arroyo

Oglesby — Jake Farrell

Reicher — Zach Martinez

Riesel — Jase Little

Shoemaker — Maceo Branch

Temple — Rogers Franklin

Troy — Cameron Cavanaugh

Vanguard — Evan Hickock

West — Bobby Morgan

Whitney — Joe Fallwell

Wortham — Zach Jones, Jayce Black

Coaches

Mike Cadell, Axtell; Chris Tobola, Wortham; Bryce Frazier, Parkview Christian; Chuck Caniford, Clifton; William Braswell, Dawson


Baseball rosters

Blue Team

Academy - Max Lopez

Bosqueville - Cason Bradberry

Connally - Ricky Gerik, Colt Grimm

Fairfield - Zac Barlow

Holland - Tucker Burton

Kerens - Mitchell Solis, Noeh Solis

Live Oak - Seth Howton

Midway - Matt Miles, Logan Dickey

Rice - Stephen Boatright

Rogers - James Flores

Salado - Cullen McKinney

Teague - Jaylon Davis

University - Jordan Perez

Valley Mills - Reid Blackford

Waco High - Dylan Flores

Coaches

Joel Kuehl, Fairfield; Scott Bates, Bartlett; Kevin Bartley, Bosqueville

Red Team

Axtell - Colton Fields

Belton - Tyler Kastner

China Spring - Brett Cain, Blake Golden

Crawford - Coalson Foss

Ellison - Garet Douglas

Gatesville - Peyton Bates

Grandview - Casey Brownlow

Harker Heights - Jacob Mitchell

Hillsboro - Grayson Lee

McGregor - Devon Patterson

Milford - De'vonteh Williams

Reicher - Judson Bayer

Riesel - Brooks Embry, Leighton Beck

West - Wyatt Sparkman

Coaches

Steven Sebesta, Troy; Jeffrey Hawkins, Hillsboro; Ty Opperman, Ellison


Volleyball rosters

Blue Team

Academy - Hannah Mauldin

Bosqueville - Katt Jones, Jessie Ramirez

Cameron Yoe - Savannah Kruse

Corsicana - Caroline Blitz

Fairfield - Cali Gawyszewski

Jarrell - Julie Tucker

Lorena - Madelynn Miller

Midway - Allye Beth Deaton

Robinson - McKenna Walker

University - Alexis Parrish, Kortlyn Henderson

Coaches

Ashley Grace, Corsicana; Elena Queen, Academy

Red Team

Avalon - Jordan Poarch

Blum - Hope Thomas

China Spring - Morgan Harper

Copperas Cove - Madison Wasiak, Chyanne Chapman

Central Texas Christian (Temple) - Syndey Schirner

Dawson - Emma Reeder

Gatesville - Kate Lovejoy

Hamilton - Abbie Housden

Moody - Taliyah Stewart

West - Kearstyn Woodard

Whitney - Taylor Gilchrist

Coaches

Melissa Cain, China Spring; Lauren McPherson, Blum


Softball rosters

Blue Team

Academy - Gaby Hay, Destini Hulsey

Blooming Grove - Mariah Horner

Bosqueville - Chloe MeGee

Corsicana - Chelsea Vandiver

Florence - Emily Gray

Holland - Danielle Ramos

Jarrell - Kenned Cottle

Lampasas - Kloe Corbin

Lorena - Jordan Generals

Midway - Haley Moore

Mildred - Taylor White

Robinson - Jordyn Baugh

University - Ashley Estrada

Coaches

Ed Trochim, Midway; Karen Ramirez, University; Gus Beuershausen, Academy

Red Team

Belton - Meredith Lusby

China Spring - Dara Gamble

Crawford - Bailey Murphy

Ellison - Madison Livers, Anna Hontz

Hamilton - Ashley Weatherford

Italy - April Lusk

Moody - Kali Chatham

Reicher - Katie Guffey

Riesel - Callista Jackson

Troy - Isabel Nieto

West - Julia Wernet, Emeri Eubanks, Danielle Nors

Whitney - Rowlee Johnson

Coaches

Kirk Allen, Crawford; Christina Richards, Italy; Guyla Smith, West


Cheer roster

Blue Team

Cameron Yoe - Hannah Hux

Chilton - JayLynne Johnson

Groesbeck - Madison Wilson

Jonesboro - Savannah Cox

Kerens - Zoie Starkey

Killeen - Kristina McCormack

La Vega - Tamekia Hawkins

Lorena - Carly Campbell

Meridian - Randa Norton

Mexia - Alanni Connor

Red Team

Axtell - Kaylee Engledow

Bynum - Madison Cordell

Copperas Cove - Kamryn Mayberry

Hamilton - Kate Killian

Hico - Sara Heinrichs

McGregor - Miranda Young

Moody - Amanda Hubbard

Reicher - Sarah Roessler

West - Allison Sexton

Coaches

Tammy Bush, Riesel; Patricia Leach, Hamilton

Don't Miss...