District 9-3A Division I

MVP: Preston Johnson, RB, West

Defensive MVP: Michael Lehnhart, LB, Grandview

Defensive Newcomer: Dawson Hightower, LB, Whitney

Defensive Lineman of the Year: Henry Soukup, NT, West

Offensive MVP: Nathan Gerik, QB, West

Offensive Newcomer: Elijah Golden, RB, Grandview

Offensive Lineman of the Year: Jake Bons, OL, Grandview

Utility Player of the Year: Ameer Lee, RB/WR/DB, Groesbeck

Kicker: Hector Aviles, K/P, McGregor

Returner of the Year: Tanner Ledesma, McGregor

First team

Offense

Quarterbacks: Dane Jentsch, So., Grandview; Zack Satterwhite, Sr., Teague; Devin Wilson, Jr., Whitney; Ty Hale, Sr., Groesbeck; VeAndre McDaniel, So., McGregor

Running back: Gelico Green, Jr., Teague

Wide receivers: Cooper Deans, Jr., Grandview; Austin Boyd, Jr., Grandview; Nemier Herod, So., Teague; Kolby Tanner, Jr., Whitney; Dylan Rand, Sr., Groesbeck; Jake Pringle, Sr., Groesbeck

Tight end: Kerby Holder, Sr., Whitney

Offensive line: Brandon Adams, Sr., West; Jace Klaus, Sr., West; Cole Cannon, Jr., Grandview; Travis Lemons, Jr., Teague; Shawntay Owens, Jr., Whitney; Clayton Herridge, Sr., Groesbeck

Defense

Linemen: Zach Schneider, Sr., West; Cade Fedor, So., Grandview; Isaiah Bell, Sr., Teague; Noah Jenkins, Sr., McGregor; Seth Eastwood, Sr., Maypearl

Linebackers: Toby Cook, Sr., West; Brady Welch, Sr., Teague; Cade Zacharias, Sr., McGregor; Cooper Maxwell, Jr., Maypearl

Defensive backs: Guillermo Acevedo, So., West; Tyler Kaluza, Sr., West; Kade Klaus, Sr., West; Anthony McGlothen, So., West; Dane Jentsch, So., Grandview; Austin Boyd, Jr., Grandview; Jacob Patterson, Jr., Grandview; Azaya Patrick, Sr., Teague; Juan Saucedo, Jr., Whitney

Second team

Running back: Cameron Chapman, Jr., Maypearl

Wide receivers: Hunter Sembera, Jr., West; Jack Hamilton, Jr., West; Tyler Kaluza, Sr., West; Jacob Patterson, Jr., Grandview; KC Black, Sr., Grandview; Conner Smith, Jr., Teague; Jhobe Smith, Jr., McGregor; Gabe Koerth, Jr., McGregor

Linemen: Sam Mitchell, Sr., West; Zach Schneider, Sr., West; Brody Smith, Jr., Grandview; Cade Bennett, Sr., Grandview; Chandler Rogers, Sr., Teague; Will Allison, So., McGregor; Landon Routh, Sr., Maypearl

Defense

Linemen: Ryan Schronk, Sr., Grandview; Dametrious Crownover, So., Grandview; Ty Abram, Jr., Teague; Tate Pankey, Sr., Whitney; Mason Wooten, Jr., Whitney; Joseph Brotherton, Fr., Groesbeck; Jaden Gibbs, Sr., Groesbeck

Linebackers: Ben Primrose, Sr., West; Hayden Sembera, Sr., West; Antonio Arellano, Jr., Grandview; Santos Estrada, Sr., Teague; Reese Young, Fr., Teague; Jordan Newton, Fr., Whitney; Julian Poston, Jr., Whitney; Jake Pringle, Sr., Groesbeck

Defensive backs: Cooper Deens, Jr., Grandview; Stephen Mathison, Sr., Whitney; Zach Wilson, So., Groesbeck

District 10-3A Division I

Coach of the Year: Tommy Brashear, Cameron Yoe

MVP: Nico Vargas, Jr., Cameron Yoe

Defensive MVPs: Anthony Steamer, Sr., Cameron Yoe; Ricky Guardiola, Sr., Troy

Offensive MVP: Zach Hrbacek, So., Troy

Defensive Newcomer: Eduardo Gil, So., Cameron Yoe

Offensive Newcomer: Camron Valdez, So., Rockdale

First team

Offense

Quarterbacks: Braden Brashear, Jr., Cameron Yoe; Jace Robinson, So., Rockdale; Riley Cosper, Sr., Troy

Running backs: Anthony Steamer, Sr., Cameron Yoe; Jasper Compton, Jr., Jarrell; Sam Jones, Jr., Troy

Wide receivers: Jaylin McWilliams, So., Academy; Coleman Berg, Sr., Academy; Britt Mauldin, Sr., Academy; Kadrian Hammond, Sr., Cameron Yoe: Kobe Young, Jr., Cameron Yoe; Sam Hurley, Jr., Lago Vista; Kesean Raven, So., Rockdale; Ross Loth, Jr., Rockdale; Ty Jarolik, Jr., Troy

Tight end: Beau Workman, Jr., Troy

Offensive line: Dawson Warren, Jr., Academy; Frank Ibarra, Sr., Cameron Yoe; Caleb Hubnik, Sr., Cameron Yoe; Dominic Lewis, Jr., Cameron Yoe; Griffin Beard, Jr., Lago Vista; Carson Offield, Sr., Rockdale; Jordan Contanny, Jr., Troy; Ian McDonald, Jr., Troy

Kicker: Luis Iruegas, Sr., Rockdale

Defense

Linemen: Jacori Lewis, Sr., Academy; Dawson Warren, Jr., Academy; Jareth Rosaelz, Sr., Jarrell; Josh Davenport, Sr., Rockdale; Caden McBride, Sr., Rockdale; Caleb Owens, Sr., Troy; Ian McDonald, Jr., Troy

Linebackers: Gavin Freeman, Sr., Academy; Wyatt Gardner, So., Academy; Rigo Valdez, Jr., Cameron Yoe; Alex Alonso, Sr., Cameron Yoe; Patrick England, Jr., Cameron Yoe; Ulices Cardona, Sr., Cameron Yoe; Troy Douglas, Sr., Jarrell; Matthew Arnold, Sr., Jarrell; Matthew Arnold, Sr., Jarrell; Nathan Weichman, Jr., Lago Vista; Jack Hood, Jr., Lago Vista; Jackson Perry, Sr., Rockdale; Mason Cooke, Jr., Troy;Beau Workman, Jr., Troy

Defensive backs: KaZirrius Holt, Sr., Cameron Yoe; Thomas Melton, Jr., Cameron Yoe; Calvin Stewart, Jr., Cameron Yoe; Will Storey, Sr., Rockdale; Levi Baggerly, Sr., Rockdale; Steven Stanford, Sr., Troy; Kody Kaminski, Jr., Troy

Punters: Bryce Erickson, So., Lag Vista; Ricky Cuevas, 12, MNT

Return specialist: Kadrian Hammond, Sr., Cameron Yoe

Second team

Offense

Quarterback: Jerry Cephus, So., Academy

Running backs: Johnny Rouse, So., Academy; Jadaris Wilson, Sr., Cameron Yoe; Davion Bynaum, Sr., Cameron Yoe

Wide receivers: Tagen Jones, Jr., Academy; James DeBose, Jr., Cameron Yoe; KaZirrius Holt, Sr., Cameron Yoe; Anthony Layne, Sr., Cameron Yoe; Joseph Shamburger, So., Jarrell; Joseph Crathers, So., Jarrell; Quentin Hughes, Sr., Rockdale; Ben Presley, Jr., Troy; Blake Popelka, Sr., Troy

Offensive line: Wyatt Gardner, So., Academy; Will Scott, Jr., Cameron Yoe; Alfredo Sierra, Sr., Cameron Yoe; Jacob Copeland, Jr., Jarrell; Jack Hood, Jr., Lago Vista; Chris Pessin, Sr., Lago Vista; E’mauri Glass, Sr., Manor New Tech; Robert Barrera, Sr., Rockdale; Ty Mayberry, So., Rockdale; Brady Mays, Fr., Troy; Zach Westbrook, So., Troy; Tyler Jackson, Sr., Troy

Kickers: Ulices Cardona, Sr., Cameron Yoe; Carlos Hernandez, So., Academy

Defense

Linemen: Tanner Rambeau, So., Academy; Devin Warren, Jr., Jarrell; Seth Babin, Jr., Lago Vista; Griffin Beard, Jr., Lago Vista; Jarrett Murrow, Jr., Troy; Dylan Yates, Sr., Troy

Linebackers: Michael Pritchard, Sr., Academy; Jale Walzel, Sr., Cameron Yoe; James Wright, Sr., Jarrell; Canaan Monroe, Fr., MNT; Preston Debault, Sr., Rockdale; Sam Jones, Jr., Troy

Defensive backs: Dalton Head, Jr., Academy; Corbin Bush, Jr., Academy; Kadrian Hammond, Sr., Cameron Yoe; Davion Bynaum, Sr., Cameron Yoe; Martin Torres, So., Jarrell; Nathan Newlin, Sr., Rockdale; Ty Jarolik, Jr., Troy; Blake Popelka, Sr., Troy

Punter: Beau Workman, Jr., Troy

Return specialist: Kesean Raven, So., Rockdale; Jaylin McWilliams, So., Academy

District 8-3A Division II

MVP: Riley Perry, RB/LB, Jr., Clifton

Offensive Player of the Year: Mason Brandenberger, QB, Jr., Clifton

Defensive Player of the Year: Aaron Allert, LB, Jr., Lexington

Special Teams Player of the Year: Mason Ochoa, Jr., Clifton

Lineman of the Year: Cade Hawley, OL/DL, Sr., Lexington

Offensive Newcomer of the Year: Christian Riley, RB, Fr., Rogers

Defensive Newcomer of the Year: Elias Tebo, LB, So., Clifton

Coach/Staff of the Year: Clifton

First team

Clifton: Santos Murillo, OL/DL, Sr.; Bodee Humphreys, FB/DE, Sr.; Jackson Phillips, WR/DB, Sr.; Alfredo Rodriguez, RB/DE, Sr.; Hayden Horn, TE/LB, Sr.; TJ Ferch, WR/DB, Jr.; Hayden Newton, DL, Jr.; Colby Caniford, WR/DB, Jr.

Lexington: Caleb Meyer, FS, Sr.; Hunter Hurtig, FS, Sr.; Jordan Kerr, QB, Sr.; Jermarie White, WR, Sr.; Jordan Cranston, OL, Sr.; Clayton Faske, DL, Sr.; Garrett Stamport, WR, Sr.

Rogers: Jordan Riley, WR/DB, Jr. ;Kasey Kohring, WR, Sr.; Heath Schiller, QB/LB, Jr.; Joshua Minor, WR/DB, Jr.; Alex Riordan, OL/LB, Sr.; Ty Sebek, OL/DL, So.

Hamilton: Ty Bates, TE, Jr.; Ian Nath, RB/LB, Sr.; James Young, OL/DL, Sr.; Houston Tucker, LB, Sr.; Dan Bottlinger, DB, Sr.

Second team

Clifton: Bradon Ernst, DB, Sr.; Cristian Ramirez, K, Sr.; Emilio Quintero, OL, Sr.; Ryan Lloyd, OL, Sr.; Coley Davis, OL, Jr.; Robert Cathey, OL, So.

Lexington: Zach Thornton,SS, Sr.; Kyle Spencer, DE, Sr.; Jeremiah Dillon, LB, Jr.; Rowdy Pearson, DE, Jr.; Juan Lara, OL, So.; Clay Boettcher, WR, Sr.; Dylan Atkins

Rogers: Evan Doskocil, OL/DL, Jr.; Conner Arney, OL/DL, Jr.; Kolton Benton, DL, Sr.; Brady Sisneroz, WR/DB, Jr.; Thomas Goodwin, WR/DB, Jr.; JJ Frieden, RB/DL, Jr.

Hamilton: Bradley Elkins, OL, Sr.; Astin Carr, OL, Sr.; Austin Sherman, LB, Sr.; Matt Zschiesche, DB, Jr.; Tim Hill, DL, Jr.

Florence: Ramiro Gomes, LB, Sr; Brandon Vasquez, OL, Sr.; Jacob Trussel, REC, So.; Jakobi Lewis, RB, Jr.

Don't Miss...