CLASS 5A DIVISION I

State Quarterfinals

Denton Ryan 28, NRH Birdville 0

Highland Park 42, Tyler John Tyler 35

Alvin Shadow Creek 25, Richmond Foster 21

San Antonio Wagner 54, Mission Veterans Memorial 21

State Semifinals

Denton Ryan (14-0) vs. Dallas Highland Park (14-0), noon Saturday, Arlington’s AT&T Stadium

Alvin Shadow Creek (14-0) vs. SA Wagner (13-1), 6 p.m. Saturday, Houston's NRG Stadium

———

CLASS 5A DIVISION II

State Quarterfinals

WF Rider 38, Lubbock Cooper 35

Aledo 26, Frisco Reedy 16

Fort Bend Marshall 47, Huntsville 43

CC Calallen 48, Port Lavaca Calhoun 17

State Semifinals

WF Rider (9-5) vs. Aledo (14-0), 8 p.m. Friday, Arlington’s AT&T Stadium

Fort Bend Marshall (14-0) vs. CC Calallen (13-1), 7:30 p.m. Friday, San Antonio’s Farris Stadium


CLASS 5A DIVISION I

Region I

Regional

NRH Birdville 28, Grapevine 21, OT

Denton Ryan 30, Lubbock Coronado 0

Region II

Regional

Dallas Highland Park 52, Mansfield Timberview 7

Tyler 31, Frisco Lone Star 13

Region III

Regional

Alvin Shadow Creek 36, Georgetown 7

Richmond Foster 41, Hutto 31

Region IV

Regional

SA Wagner 49, CC Flour Bluff 14

Mission Veterans 62, CC Veterans 55

———

CLASS 5A DIVISION II

Region I

Regional

WF Rider 38, Canyon Randall 7

Lubbock Cooper 34, Justin Northwest 14

Region II

Regional

Aledo 28, Dallas South Oak Cliff 14

Frisco Reedy 34, Burleson Centennial 7

Region III

Regional

Huntsville 35, Marshall 34

Fort Bend Marshall 53, Port Neches-Groves 14

Region IV

Regional

Port Lavaca Calhoun 49, Kerrville Tivy 39

CC Calallen 42, Brenham 13


CLASS 5A DIVISION I

Region I

Bi-district

Abilene Cooper 49, EP Eastwood 41

NRH Birdville 29, Saginaw Boswell 27

Amarillo Caprock 42, EP Eastlake 17

Grapevine 34, Crowley 14

Azle 52, Colleyville Heritage 20

Lubbock Coronado 35, EP Chapin 17

Denton Ryan 65, FW Brewer 24

EP Del Valle 21, Amarillo 10

Area

NRH Birdville 49, Abilene Cooper 14

Grapevine 47, Amarillo Caprock 28

Lubbock Coronado 41, Azle 34

Denton Ryan 42, EP Del Valle 14

Region II

Bi-district

Mansfield Timberview 35, Lewisville The Colony 30

Magnolia West 44, Sherman 31

Dallas Highland Park 35, Frisco Independence 14

College Station 41, Mesquite Poteet 38

Tyler 43, Tomball 17

Lancaster 49, Frisco Wakeland 28

Lufkin 50, McKinney North 27

Frisco Lone Star 41, Mansfield Legacy 6

Area

Mansfield Timberview 45, Magnolia West 28

Dallas Highland Park 28, College Station 20

Tyler 22, Lancaster 10

Frisco Lone Star 49, Lufkin 21

Region III

Bi-district

New Caney 20, Fort Bend Hightower 14

Georgetown 21, Seguin 6

Alvin Shadow Creek 37, New Caney Porter 30

Cedar Park 10, Austin LBJ 7, OT

Hutto 58, Austin McCallum 7

Angleton 55, Humble Kingwood Park 32

Manor 43, Dripping Springs 40

Richmond Foster 20, Port Arthur Memorial 19

Area

Georgetown 35, New Caney 32

Alvin Shadow Creek 21, Cedar Park 14

Hutto 28, Angleton 21

Richmond Foster 42, Manor 28

Region IV

Bi-district

SA Wagner 59, SA Harlandale 7

CC Ray 42, Brownsville Pace 7

SA Southwest 49, SA Brackenridge 27

CC Flour Bluff 56, La Joya Palmview 21

CC Memorial 44, Brownsville Memorial 14

SA Harlan 33, SA Houston 14

Mission Memorial 69, Victoria East 21

SA Memorial 35, Laredo Martin 33

Area

SA Wagner 56, CC Ray 17

CC Flour Bluff 35, SA Southwest 21

CC Memorial 58, San Antonio Harlan 21

Mission Memorial 48, San Antonio Veterans Memorial 23

———

CLASS 5A DIVISION II

Region I

Bi-district

EP Parkland 48, EP Irvin 12

Canyon Randall 38, FW Southwest 7

EP Andress 33, EP Hanks 12

WF Rider 57, FW Wyatt 44

Lubbock Cooper 52, FW Eastern Hills 0

EP Austin 35, Canutillo 14

Justin Northwest 58, Wichita Falls 20

EP Burges 31, Clint Horizon 14

Area

Canyon Randall 38, EP Parkland 28

WF Rider 41, EP Andress 10

Lubbock Cooper 45, EP Austin 0

Justin Northwest 48, EP Burges 14

Region II

Bi-district

Aledo 48, Seagoville 13

Lucas Lovejoy 45, Kaufman 29

Dallas South Oak Cliff 40, Everman 7

Frisco 41, Sulphur Springs 14

Frisco Reedy 47, Ennis 21

Midlothian 42, Red Oak 13

Corsicana 53, Lake Dallas 31

Burleson Centennial 70, Dallas Kimball 12

Area

Aledo 62, Lucas Lovejoy 28

Dallas South Oak Cliff 48, Frisco 16

Frisco Reedy 52, Midlothian 29

Burleson Centennial 28, Corsicana 20

Region III

Bi-district

Regional

Marshall 56, Rosenberg Lamar 14

Nederland 22, Fort Bend Willowridge 16

Huntsville 57, Nacogdoches 7

Manvel 62, Barbers Hill 42

Fort Bend Marshall 53, Santa Fe 15

A&M Consolidated 40, Whitehouse 12

Port Neches-Groves 48, Houston Northside 7

Lindale 52, Montgomery 38

Area

Marshall 63, Nederland 24

Huntsville 34, Manvel 10

Fort Bend Marshall 49, A&M Consolidated 31

Port Neches-Groves 50, Lindale 28

Region IV

Bi-district

Leander Glenn 28, Castroville Medina Valley 14

Port Lavaca Calhoun 56, Sharyland Pioneer 55

Kerrville Tivy 63, Bastrop 62, 2OT

SA Southside 56, Mercedes 7

CC Calallen 49, Pharr Valley View 0

SA Alamo Heights 38, Georgetown East View 21

Mission Sharyland 27, Somerset 21

Brenham 23, Boerne Champion 20

Area

Port Lavaca Calhoun 45, Leander Glenn 27

Kerrville Tivy 24, SA Southside 14

CC Calallen 63, SA Alamo Heights 35, OT

Brenham 42, Mission Sharyland 35, 2OT

Don't Miss...