0115 SPT sicory smith.jpg

WR Sicory Smith • Cameron Yoe, Sr. • Smith, a Super Centex pick last season at return specialist, had 70 catches for 1,339 yards and 20 touchdowns. It was Smith’s third consecutive season with 1,000-plus receiving yards, putting his career totals at 4,198 receiving yards and 50 touchdowns.

Cameron Yoe standout receiver Sicory Smith was Central Texas’ lone first-team honoree on the Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association Class 3A All-State Football Team.

Smith caught 70 passes for 1,339 yards and 20 touchdowns for the Yoemen, completing a brilliant career. He signed with Blinn College earlier this month.

Clifton running back Marc Gutierrez and Cameron Yoe linebacker Eddie Luna made second-team all-state, while Teague offensive lineman Marcus Williams was a third-team selection.

-----

Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association’s Class 3A All-State Football Team

FIRST TEAM

OFFENSE

Quarterback — Jeremiah Crawford, Mineola, 5-10, 185, Sr.

Running backs — Nic Dillon, Lexington, 6-0, 185, Sr.; Tyler Gray, Brock, 5-10, 175, Sr.; Trey Sterling, Sunnyvale, 6-1, 190, Sr.

Fullback — Kade Bickham, Boling, 5-11, 220, Sr.

Split ends — Jason Florez, Muleshoe, 5-9, 165, Sr.; Sicory Smith, Cameron Yoe, 5-9, 150, Sr.

Tight end — (tie) Tyler Carr, Canadian, 6-6, 250, Sr.; Jayton Alexander, Lago Vista, 6-1, 235, Sr.

Tackles — Silas Robinson, Yoakum, 6-5, 300, Jr.; Matthew Arce, Littlefield, 6-0, 260, Jr.

Guards — Tyler Richardson, Canadian, 6-2, 240, Jr.; Hugo Sanchez, Mineola, 5-5, 260, Jr.

Center — (tie) Waymon Lay, Big Sandy Harmony, 6-5, 223, Sr.; Adam Martinez, Gunter, 5-9, 195, Jr.

Place-kicker — Bryce Nye, Brock, 5-9, 170, Sr.

All-purpose — Montrell Estell, Hooks, 6-3, 180, Sr.

Offensive Player of the Year — Crawford, Mineola

Coach of the Year — Jake Fieszel, Gunter

DEFENSE

Linemen — Robert Muniz, Hallettsville, 6-0, 235, Sr.; Henry Enoch, Yoakum, 6-1, 220, Sr.; Alijuan Rice, Jefferson, 5-6,245, Jr.; (tie) Dagen Dunham, Muleshoe, 6-5, 220, Sr.; Thomas Adams, Childress, 6-0, 180, Sr.

Linebackers — Holton Hufstedler, Canadian, 6-1, 210, Sr.; Zane Young, Brock, 6-1, 230, Sr.; Corbin Foster, Newton, 6-0, 220, Jr.; (tie) Ahmad Brown, Crockett, 5-11, 225, Jr.; Austin Reeves, Kirbyville, 5-10, 210, Sr.

Secondary — Jordan Moore, Yoakum, 6-2, 185, Jr.; Tyler Russell, Malakoff, 6-2, 180, Sr.; Brandon Cook, White Oak, 5-10, 175, Sr.; Demarvion Overshown, Arp, 6-4, 192, Jr.

Punter — Bobby Herrera, Mathis, 5-6, 150, Sr.

Kick returner — Myles Mitchusson, Pottsboro, 5-10, 160, Sr.

Defensive Player of the Year — Hufstedler, Canadian

SECOND TEAM

OFFENSE

Quarterback — Michael Everett, Odem, 6-0,185, Sr.

Running backs — Colson Stovall, Gunter, 6-0, 195, Sr.; Davion Ford, Rockdale, 5-11, 185, Sr.; (tie) Marc Gutierrez, Clifton, 5-10, 170, Jr.; Roman Pray, New Waverly, 5-8, 170, Sr.

Fullback — Locke Rowley, East Bernard, 6-2, 190, Jr.

Split ends — QT Barker, Malakoff, 5-9, 165, Sr.; (tie) Cameron Copley, Canadian, 5-8, 150, Sr.; Dylan Parker, Elysian Fields, 6-4, 180, Sr.

Tight end — Dylan Brunson, Cisco, 6-2, 200, Sr.

Tackles — Mac Harrah, Brock, 5-11, 240, Sr.; (tie) Jordan Higgins, Lexington, 6-0, 235, Jr.; Rhett Buckley, Childress, 6-0, 250, Sr.

Guards — Payton Lowrie, Malakoff, 5-11, 240, Sr.; Dominik Hasley, Muleshoe, 5-10, 220, Sr.

Center — Reece Jordan, Boyd, 6-4, 275, Sr.

Place-kicker — Pablo Tarango, Winona, 5-10, 165, Jr.

All-purpose — Caleb Twyford, Farmersville, 6-0, 175, Sr.

DEFENSE

Linemen — Drason Tenner, Mineola, 5-10, 265, Sr.; Taylor Smith, Jefferson, 6-1, 174, Jr.; Michael Sims, East Bernard, 6-2, 205, Sr.; (tie) Danyal Littleton, Malakoff, 6-4, 220, Sr.; Deviun Kenebrew, Newton, 6-0, 208, Sr.

Linebackers — Jaxon Reeves, Hallettsville, 185, Jr.; Donovan Gutierrez, Muleshoe, 5-10, 185, Sr.; Eddie Luna, Cameron Yoe, 5-9, 195, Sr.; Jack Patton, Malakoff, 6-0, 180, Sr.

Secondary — Tyshun Mitchell, Paul Pewitt, 5-10, 170, Sr.; Scooter Adams, Hallettsville, 5-9, 185, Jr.; Braiden Clopton, Gunter, 5-8, 155, Soph.; JaQuayln Crawford, Rockdale, 5-11, 170, Jr.

Punter — Tanner Coulliette, Coldspring, 6-2, 200, Sr.

Kick returner — Connor Bragg, Joaquin, 5-10, 150, Fr.

THIRD TEAM

OFFENSE

Quarterback — Beto Diaz, Muleshoe, 5-10, 165, Sr.

Running backs –Michael Edmonson, Big Sandy Harmony, 5-10, 150, Sr.; Mark Caballero, Idalou, 5-10, 160, Jr.; Deundre Wheeler, Winona, 5-9, 195, Sr.

Fullback — Carlos Del Rio, Reagan County, 5-10, 165, Sr.

Split ends — Andrew Amaro, Odem, 5-10, 160, Sr.; Cash Goodhart, Sunnyvale, 6-4, 190, Sr.

Tight end — Byron Bolin, Leonard, 6-3. 235, Jr.

Tackles — Larry Coker, Malakoff, 6-3, 195, Sr.; Tim Riley, Crockett, 5-11, 320, Sr.

Guards — Malik Johnson, Elysian Fields, 6-4, 265, Jr.; Marcus Williams, Teague, 6-1, 242, Jr.

Center — Tanner Bradford, Clyde, 6-2, 235, Sr.

Place-kicker — Carlos Campos, Beckville, 5-9, 160, Fr.

All-purpose — (tie) Bo Lott, Childress, 5-7, 170, Sr.; Colby Watson, Leon, 5-11, 180, Sr.

DEFENSE

Linemen — Larry Kurshall, Boling, 5-10, 260, Sr.; Liam Yourgalite, Sonora, 6-0, 205, Sr.; Fisher Barcak, George West, 6-2, 200, Sr.; (tie) Garrett Sanford, Wall, 6-1, 195, Sr. Kourtland Sinches, Mineola, 5-9, 165, Sr.

Linebackers — Dylan David, Rockdale, 6-3, 220, Jr.; Michael Drennon, Mineola, 6-2, 218, Jr.; Ethan Owens, Yoakum, 6-2, 210, Sr.; (tie) Carlos Rodriguez, Gunter, 6-0, 175, Sr.; Anthony Perales, Dilley, 5-9, 176, Sr.

Secondary — Lucky Daniels, Crockett, 5-11, 185, Sr.; Ryan Rath, Buffalo, 6-2, 280, Jr.; JaMichael Williams, New Waverly, 5-10, 155, Sr.; Blake Kelley, Newton, 5-9, 155, Sr.;

Punter — Payton Davis, Redwater, 6-3, 190, Soph.

Kick returner — Dylan Jantz, Gunter, 5-10, Soph.

HONORABLE MENTION

OFFENSE

TACKLES — Jade Ashalintubbi, Elysian Fields, 6-6, 315, Soph.; Cole Clifton, George West, 6-1, 215, Sr.; Clayton Gerngross, Wall, 6-3, 235, Sr.; Jonathan Kalafatis, Newton, 6-1, 250, Sr.; Cade Krieg, Wall, 6-0, 195, Sr.; Larry Krushall, Boling, 5-10, 260, Sr.; Wyatt Neuman, Edna, 6-3, 280, Sr.; Casey Phillips, Franklin, 6-6, 275, Jr.; Cameron Richmond, West Rusk, 6-6, 250, Sr.; Tacorian Simmons, Winona, 6-1, 320, Sr.; Toby Trevino, Goliad, 6-3, 240, Sr.

CENTERS — Walt Arnold, Coleman, 6-2, 220, Sr.; Clayton Cavanaugh, Troy, 6-3, 270, Sr.; Eden Ceverantez, Idalou, 6-1, 245, Sr.; Kameron Pharris, Winona, 5-8, 250, Sr.; Neilon Reitz, Goliad, 6-0, 245, Sr.; Todd Polver, Jefferson, 6-5, 255, Sr.; Ben Settle, Sunnyvale, 5-11, 240, Sr.; Mack Stroupe, Arp, 6-1, 215, Sr.; Victor Tichacek, East Bernard, Sr.; Aikeem Titus, Leonard, 5-11, 250, Sr.

GUARDS — Jermaine Coleman, Kingsville Academy, 5-10, 210, Sr.; Lane Morgan, Franklin, 5-10, 220, Sr.; Bryndon Robles, Sonora, 5-10, 235, Sr.; Dylan Robles, Coleman, 6-0, 250, Sr.; Luke Rodriguez, Idalou, 5-10, 236, Sr.; Rudy Salazar, George West, Sr.; Jack Smith, Waskom, 6-3, 325, Jr.; Cayden Steffey, Coleman, 5-11, 205, Sr.; Brady Watson, Mount Vernon, 6-0, 285, Sr.; Jovani Zavalla, Omaha Paul Pewitt, 6-1, 280, Sr.

WIDE RECEIVERS — Brandon Berry, Clyde, 5-10, 165, Sr.; Marcus Carter, Nocona, 6-0, 165, Sr.; Nathanael Clifford, Lexington, 6-1, 190, Sr.; Cash Crane, Leon, 6-4, 170, Sr.; JaQuayln Crawford, Rockdale, 5-11, 170, Jr.; T.Q. Jackson, Jefferson, 6-3, 175, Soph.; Max Kutch, White Oak, 5-11, 175, Sr.; Ryan Lawver, London, 5-10, 160, Sr.; Garrett Stephens, Childress, 5-10, 170, Sr.; Andrew Taylor, McGregor, 6-0, 190, Sr.; Noah Weigant, Whitney, 5-8, 155, Sr.

TIGHT END — Gustavo Mendez, Brazos, 6-1, 186, Sr.

QUARTERBACKS — Zack Andress, Cameron Yoe, 5-9, 156, Jr.; Trey Carr, Gunter, 5-11, 175, Sr.; Kaden Cordell, Sonora, 6-0, 165, Jr.; Luke Darter, Childress, 5-11, 170, Sr.; Corbin Douthitt, Canadian, 6-2, 165, Sr.; Kase Gayle, Cisco, 5-10, 165, Sr.; Walker Hess, Lexington, 5-11, 185, Jr.; Heath Hood, White Oak, 6-0, 175, Jr.; Logan Hughes, Elysian Fields, 6-2, 195, Sr.; Vernon Jackson, Boling, 6-3, 225, Jr.; Jeremy James, Nocona, 5-11, 152, Jr.; Caleb McDill, Sunnyvale, 6-0, 185, Sr.; Tanner Riley, Clyde, 5-11, 155, Sr.

RUNNING BACKS — Brian Acevedo, Littlefield, 5-10, 185, Sr.; Logan Bland, Goliad, 6-1, 215, Soph.; Marcus Cooper, Rice Consolidated, 5-8, 160, Sr.; Earnest Crownover, Grandview, 6-1, 200, Jr.; Ty Dennis, Kirbyville, 5-9, 170, Sr.; Hector Dominguez, Buffalo, 5-10, 180, Soph.; Jason Faulkner, Comfort, 5-7, 180, Sr.; Jesus Garcia, Santa Gertrudis Academy Kingsville, 6-0, 180, Sr.; Thomas Halfmann, Wall, 6-1, 180, Sr.; Edel Hernandez, Florence, 5-8, 185, Sr.; Jarrett Jackson, Sonora, 5-10, 175, Jr.; Chris Jones, Canadian, 5-8, 187, Jr.; Levi Jones, Van Alstyne, 5-7, 155, Sr.; Ivan Lockhart, Woodville, 5-11, 158, Sr.; Chris Martinez, Eastland, 5-8, 180, Sr.; Kayce Medlock, Arp, 6-0, 195, Sr.; DeLeon Perkins, East Bernard, 5-10, 165, Jr.; Don Taylor, Coldspring, 5-10, 180, Sr.; Marcus Tucker, Winnsboro, 6-1, 205, Sr.; DJ Williams Elkhart, 5-9, 180, Sr.; Kentavius Williams, DeKalb, 5-9, 210, Sr.

FULLBACK — Glenn George, Sabine, 5-10, 155, Jr.

A-PURPOSE — Tamauzia Brown, Newton, Soph.; Lucky Daniels, Crockett, 5-11, 185, Sr.; Braxton Kincade, Winona, 6-2, 172, Sr.; Keylon Kincade, Winona, 5-10, 170, Soph.; Francisco Moreno, Lyford, 5-10, 180, Jr.; Josh Rangel, Stockdale, 5-8, 170, Sr.

PLACE-KICKERS — Mason Mazerolle, Gunter, 6-0, 175, Sr.; Jacob Walters, Elkhart, 6-3, 170, Sr.; Josh Rangel, Stockdale, 5-8, 170, Sr.

DEFENSE

LINEMEN — Walt Arnold, Coleman, 6-2, 220, Sr.; Clayton Bayer, Clifton, 6-1, 210, Sr.; Weston Bauer, Brady, 6-3, 220, Sr.; Takin Belinowski, New Waverly, 6-5, 235, Sr.; Daniel Briones, Rice, 5-10, 216, Sr.; Eden Cervantez, Idalou, 6-1, 245, Sr.; Skylar Collier, Brock, 5-9, 175, Jr.; Christopher Conner, Newton, 5-9, 200, Sr.; Tyler Culley, Lone Oak, 5-10, 185, Soph.; Dalton Cunningham, Leon, 6-5, 285, Sr.; Cody Davis, Daingerfield, 6-3, 250, Sr.; Dylan Davis, Sunnyvale, 6-4, 260, Sr.; Marquil Davis, Troup, 6-0, 265, Sr.; Tajhwan Denson, Newton, 5-11, 175, Sr.;Devon Goguen, Mineola, 6-3, 210, Sr.; Dennis Jones, George West, 6-3, 200, Sr.; Mason Oliver, Clifton, 5-11, 211, Jr.; Cameron Richmond, West Rusk, 6-6, 250, Sr.; Bryndon Robles, Sonora, 5-10, 235, Sr.; Mack Stroupe, Arp, 6-1, 215, Sr.; Brady Tennison, Breckenridge, 5-8, 205, Sr.; Elijah Trest, White Oak, 6-2, 195, Jr.; Jesse Valdez, Cameron, 6-1, 232, Sr.; Austin Vallejo, Elysian Fields, 5-10, 190, Sr.; Zack Vaughn, Brady, 6-2, 205, Sr.

LINBACKERS — Chase Boyd, Winona, Sr.; Brian Bunger, Sunnyvale, 6-1, 210, Jr.; Avery Bulsterbaum, George West, 5-11, 178, Sr.; Tanner Cable, Nocona, 6-2, 210, Jr.; Zach Collins, Beckville,6-0, 160, Sr.; Will Fannin, Franklin, 5-10, 175, Soph.; Mario Flores, Muleshoe, 5-11, 175, Sr.; Lucas Garcia, Wall, 5-9, 185, Jr.; Caleb Hampton, White Oak, 5-10, 180, Sr.; Riley Harris, Coleman, 5-10, 155, Sr.; J.R. Hinojosa, Rockdale, 6-3, 220, Jr.; Daimon LaFrance, Brazos, 6-0, 191, Jr.; Cody Lehmann, East Bernard, 6-4, 190, Sr.; Isaiah Lira, Sonora, 5-10, 175, Sr.; Zach Lowe, Gunter, 5-8, 195, Jr.; Dustin Lundy, Tolar, 6-2, 210, Sr.; Jerrid Long, Merkel, 5-8, 165, Sr.; Seth Mahar, Hooks, 5-11, 190, Sr.; Terry Nance, Arp, 5-10, 190, Sr.; Devin Naylor, George West, 5-11, 185, Jr.; Alex Parsons, McGregor, 5-10, 220, Sr.; Caleb Tucker, Childress, 5-9, 170, Sr.; Jacob Waller, West Rusk, 5-11, 210, Sr.; Brandon Wilkins, Cameron Yoe, 5-11, 172, Sr.; Dazmen Wright, Luling, 5-9, 190, Sr.; Jorge Vargas, Alpine, 5-11, 185, Sr.; Zakk Young, Brock, 5-10, 180, Soph.

BACKS — Kandon Bennett, Henrietta, 5-10, 155, Sr.; Colton Brewer, Bangs, 6-0, 175, Jr.; Tyron Brooks, Yoakum, 5-9, 170, Jr.; Abel Casas, San Diego, 5-8, 130, Jr.; Dustin Chopelas, Alpine, 6-1, 185, Sr.; Kyree Coe, Luling, 5-9, 165, Sr.; Konrad Eichelman, Big Sandy Harmony, 6-0, 175, Jr.; Kamron English, Grandview, 5-10, 155, Jr.; Ryan Garrison, Lexington, 5-11, 175, Sr.; Bryce Hammonds, Coleman, 5-11, 175, Sr.; Tyrese Heard, Teague, 6-1, 182, Jr.; Tray Henderson, Holliday, 5-8, 150, Sr.; Quindarius Johnson, Winona, 5-7, 149, Fr.; Braxton Kincade, Winona, 6-2, 172, Sr.; Ronald Krushall, Boling, 5-7, 155, Sr.; Levi May, Cameron, 5-11, 165, Jr.; Dee Mitchell, Jefferson, 6-2, 170, Jr.; Beau Mixon, George West, 5-9, 160, Sr.; Cade Orsak, Edna, 5-10, 160, Sr.; Trey Schmidt, East Bernard 5-11, 150, Sr.; Braden Shaffer, Elysian Fields, 5-8, 150, Sr.; Derrick Sherman, Crockett, 5-8, 150, Jr.; Walker T. Sine, Sonora, 5-7, 145, Soph.; Justin Wolford, Elkhart, 5-8, 150, Sr.; Delarrin Turner-Yell, Hempstead, 5-10, 165, Jr.

KICK RETURNERS — JaQuayln Crawford, Rockford, 5-11, 170, Jr.; Lucky Daniels, Crockett, 5-11, 185, Sr.; Clayton Deaver, Tolar, 6-1, 150, Jr.; Tyrese Heard, Teague, 6-1, 182, Jr.; Josh Moore, Yoakum, 6-3, 175, Jr.; Noah San Miguel, Sonora, Sr.; Devin Wilson, Whitney, 5-10, 165, Fr.; Noah Weigant, Whitney, 5-8, 155, Sr.

Don't Miss...