Coaches may send updates or corrections to bcherry@wacotrib.com

* Indicates area record

GIRLS

Long jump

Tee Owens, Mexia 19-5

Jynesha Jackson, University 17-11¼

Shantavia Staples, Midway 17-10

Shakiia Rayson, Temple 17-6½

Raven Moore, Waco High 17-3¾

Cienna Womack, Temple 17-2½

Courtney Altenberg, Belton 17-1½

Barbara Benson, Midway 16-11

Cierra Stewart, Connally 16-7¼

Cameron Renfrow, Belton 16-7

Brianna Jamerson, China Spring 16-5½

Presley McNeely, Hamilton 16-5¼

Tyra Sadler, Valley Mills 16-5

Destiny Thompkins, Belton 15-11½

Zaria English, McGregor 15-10

Ana Watson, Reicher 15-9¾

Erica Maye, McGregor 15-8½

Jon’neshia Andrews, Waco High 15-7½

Jazmyne Betters, University 15-6¾

Carson Gebhardt, Meridian 15-6½

Keauna Whitfield, Rosebud-Lott 15-6

Aaryn Lewis, Bosqueville 15-5¼

Kate Killian, Hamilton 15-5

Ashley Johnson, Connally 15-4

Carson Gebhardt, Meridian 15-4

Mykayla Green, Waco High 15-2

Iesha Jenkins, Fairfield 15-0

Destiny Sanchez, Axtell 14-9

Montierra Warren, Waco High 14-9

Kediejah Murphy, Waco High 14-7½

Chloe Bachofen, Live Oak 14-7

Kasia Cross, Rapoport 14-6¼

Hannah Jablonowski, Riesel 14-6

Garrett Featherstone, Live Oak 14-4

Courtney Hudson, Axtell 14-1

Kendricka Kelly, Waco High 14-1

Arianna Gaines, Chilton 13-11

* Tori Polk, Midway 2002 20-0½

High jump

Bethany Terral, Clifton 5-5

Toronica Duncan, Midway 5-4

Tracy Jander, Lorena 5-3½

Jamie Janczak, Belton 5-2

Jynesha Jackson, University 5-2

Natalia Stringer, Live Oak 5-0

Heidi Scarborough, Lorena 5-0

Adrianne Rauls, Mart 5-0

Ashlee Hooks, Meridian 5-0

Kennady Childers, Midway 5-0

Abbey Morgan, Belton 4-10

Chloe Bush, Belton 4-10

Baylee Griffith, Crawford 4-10

Morgan Claxton, Crawford 4-10

Da’meka Shed, Fairfield 4-10

Reily Selman, Hamilton 4-10

Kaitleigh Booth, 4-10

Jon’neshia Andrews, Waco High 4-10

Isabella Galvan, China Spring 4-8

Stormie Crum, Gatesville 4-8

Sydney Purcell, Meridian 4-6

Brittany North, Axtell 4-6

Desirae Mathis, Bosqueville 4-6

Elizabeth Frost, McGregor 4-6

Kathyrn Reed, Axtell 4-4

Kaylee Minchew, Axtell 4-4

Jasmine Hull, China Spring 4-4

Madelyn Gallegos, Fairfield 4-4

Kennedy Hogan, McGregor 4-4

Sarah Roessler, Reicher 4-4

Jordan Anglin, Robinson 4-4

Hannah Clayton, Waco High 4-4

* Caroline Wolf, Midway 2003 5-10½

Triple jump

Toronica Duncan, Midway 37-4¾

Courtney Altenberg, Belton 36-10

Barbara Benson, Midway 36-3½

Shantavia Staples, Midway 35-10¾

Cienna Womack, Temple 35-9½

Marie Benson, Midway 35-7

Tracy Jander, Lorena 35-0¼

Presley McNeely, Hamilton 34-1

Cierra Stewart, Connally 33-9½

Isabella Chavez, McGregor 33-9½

Jhakya Dilworth, Temple 33-8

Taliyah Stewart, Moody 33-5¾

Raelynn Faulkner, China Spring 33-2¾

Da’meka Shed, Fairfield 33-2½

Courtney Hudson, Axtell 32-10½

Ilexus Williams, Mart 32-10½

Arianna Gaines, Chilton 32-9½

Hannah Jablonowski, Riesel 32-2

Shay Hudlin, Waco High 32-1

Destiny Sanchez, Axtell 31-11

Madeline Mehaffey, Hamilton 31-10

Erin Kadlacek, Riesel 31-8½

Erica Maye, McGregor 31-8

Haley Vaughn, Crawford 31-7¾

Ahlana Lofton, Connally 31-5

Brandi Carter, Fairfield 31-3¾

Montierra Warren, Waco High 31-3½

* Tiffany Morton, Wortham 1999 41-5¼

100 meters

Timeya Adams, Connally 12.24

Tee Owens, Mexia 12.31

Shantavia Staples, Midway 12.44

Allyson Jacobs, McGregor 12.53

Kaci Kemp, Midway 12.59

Kim Hayes, Fairfield 12.65

Jameishea Jackson, University 12.88

Jal’En Hayward, Temple 12.97

Roneisha Davis, Temple 13.00

Alasia Freeman-Rollins, Connally 13.02

McKenzie Tuyo, Lorena 13.02

Isabella Chavez, McGregor 13.05

Ashley Johnson, Connally 13.06

Jazmyne Betters, University 13.13

Hannah White, China Spring 13.14

Quiara Herron, Waco High 13.16

MacTavia Mitchell, La Vega 13.19

Iesha Jenkins, Fairfield 13.20

Jazmin Johnson, Connally 13.23

Desirae Mathis, Bosqueville 13.24

Asucena Ramirez, Hamilton 13.25

Emilee Penney, Clifton 13.34

Zaria English, McGregor 13.34

Camille Ward, Crawford 13.40

Madeline Ochoa, Reicher 13.41

Abby McNeil, Moody 13.50

Arianna Gaines, Chilton 13.52

Sophia Vick, Midway 13.63

Jasmine Hull, China Spring 13.68

Kacey Crum, Harmony 13.74

Mallory Albers, Reicher 13.80

Kendricka Kelly, Waco High 13.86

Shay Hudlin, Waco High 13.88

Mykayla Green, Waco High 14.01

Caroline Treadwell, Vanguard 14.02

Mariah Pineda, Harmony 14.08

Aaliyah Lewis, Bosqueville 14.11

Ana Watson, Reicher 14.14

Callista Jackson, Riesel 14.56

Alex Tagle, Reicher 14.60

Secret Hicks, Waco High 14.85

* Tiffany Townsend, Killeen 2007 11.21

200 meters

Tontyana Sanders, Connally 24.79

Tee Owens, Mexia 25.38

Timeya Adams, Connally 25.44

Cayla Burch, Midway 25.51

Raven Moore, Waco High 25.61

Brianna Jamerson, China Spring 26.20

Destiny Thompkins, Belton 26.64

Jynesha Jackson, University 26.65

Jidaija King, Mexia 26.67

Jazmyne Betters, University 26.74

Isabella Chavez, McGregor 26.90

Jazmin Johnson, Connally 27.01

Alli Richardson, Gatesville 27.17

Arianna Gaines, Chilton 27.27

Ilexus Williams, Mart 27.30

Emilee Penney, Clifton 27.50

DeErika Canady, Fairfield 27.54

Bri Lewis, Belton 27.62

Ashley Johnson, Connally 27.77

Iesha Jenkins, Fairfield 27.88

Deasia Hurt, Temple 28.01

Cha’merrion McCray, Connally 28.13

Shay Hudlin, Waco High 28.20

Jordan Anglin, Robinson 28.35

Marie Benson, Midway 28.37

Asia Armstead, Connally 28.43

Sarah Heiner, McGregor 28.49

McKinley Crownover, Hamilton 28.54

Caitlin Zacharias, McGregor 28.61

Hannah Harbin, Hamilton 28.86

Destiny Sanchez, Axtell 28.90

Ana Watson, Reicher 28.90

Angie Castillo, Reicher 28.92

Jon’neshia Andrews, Waco High 28.98

Faith Simmons, Waco High 29.14

Mykayla Green, Waco High 29.17

Caroline Treadwell, Vanguard 29.28

Jaylynne Johnson, Chilton 29.31

Natalia Stringer, Live Oak 29.33

Kacey Crum, Harmony 29.50

Hannah Brummett, Bosqueville 29.56

Aaryn Lewis, Bosqueville 29.71

Emma Balaban, Live Oak 29.77

Daylon Lefever, Riesel 29.78

* Tiffany Townsend, Killeen 2007 22.84

400 meters

Tontyana Sanders, Connally 54.44

Jazmyne Betters, University 58.92

Rhea Miles, Temple 59.10

Raven Moore, Waco High 59.73

Taylor Webb, China Spring 59.95

Jordan Anglin, Robinson 1:00.31

Iesha Jenkins, Fairfield 1:00.77

Jessica Eastham, Robinson 1:01.28

Ca’purnika Galbert, Mart 1:01.78

Khalyll Hodges, Belton 1:02.29

Aliyah Bunch, Belton 1:02.49

Riley Cowan, Midway 1:03.00

Maddie Ochoa, Reicher 1:03.10

Erika Rivera, Waco High 1:03.64

Kylee Weishuhn, Groesbeck 1:03.99

Caylee Yeager, McGregor 1:04.06

Este Musil, Crawford 1:04.08

Sarah Martinez, Belton 1:04.18

Rachel Denman, Hamilton 1:04.84

Madeline Mehaffey, Hamilton 1:04.95

Cha’merrion McCray, Connally 1:05.01

Ashlee Hooks, Meridian 1:05.18

Lauren Davis, China Spring 1:05.32

Madelyn Gallegos, Fairfield 1:05.81

Aaryn Lewis, Bosqueville 1:06.00

Ashley Fehlman, McGregor 1:06.08

Megan Selman, Hamilton 1:06.48

Kasia Cross, Rapoport 1:07.00

Hannah Williams, Crawford 1:07.70

Hannah Deeringer, McGregor 1:07.91

Claire Chase, Reicher 1:08.80

Brittany North, Axtell 1:09.00

* Melissia Roland, Killeen 1993 54.33

800 meters

Jordan Brock, Gatesville 2:19.56

Celia Holmes, Live Oak 2:21.47

Madison Smith, Fairfield 2:27.19

Isabella Hudson, China Spring 2:27.87

Emily Elliott, China Spring 2:28.09

Ashley Fehlman, McGregor 2:28.91

Madison Rohre, Midway 2:30.04

Mia Miller, Midway 2:30.25

Madeline Mehaffey, Hamilton 2:30.40

Chansey Urbanovsky, Clifton 2:31.74

Micaela Rodriguez, Crawford 2:33.20

Hannah Fraga, Connally 2:33.41

Brielle Bobo, Chilton 2:35.05

Alexicia Medlock, Temple 2:35.53

Kaitlyn Stevenson, Axtell 2:35.71

Addison White, McGregor 2:36.02

Alexis Rodriguez, Fairfield 2:38.96

Mykenzie Frost, Bosqueville 2:40.00

Reagan Moore, Axtell 2:40.65

Clare Bridgewater, Rapoport 2:41.00

Cassidy Norwood, Gatesville 2:42.21

Gracie Rainey, Axtell 2:43.00

Selenia Santosky, Gatesville 2:44.25

Julia Moreno, Waco High 2:44.56

Bryanna Torres, Connally 2:45.30

Giselle Solis, Waco High 2:51.00

Melissa Zavala, Waco High 2:53.68

Erika Rivera, Waco High 2:57.31

Joanna Escalante, Waco High 2:57.80

Regan Pavelka, Axtell 2:58.00

Jazmin Gomez, Reicher 2:58.00

* Paula Wiese, Midway 1983 2:10.00

1,600 meters

Brooke Gilmore, Belton 5:12.14

Celia Holmes, Live Oak 5:18.91

Olivia Houlden, Belton 5:26.64

Gretel Jimenez, China Spring 5:32.55

Hannah Dillard, Valley Mills 5:36.80

Mia Miller, Midway 5:37.97

Madison Rohre, Midway 5:40.76

Sydney Lengefeld, Hamilton 5:43.30

Lynda Farmer, Lorena 5:44.01

Madison Smith, Fairfield 5:44.54

Cassidy Norwood, Gatesville 5:45.54

Arleth Subiria, Temple 5:50.42

Victoria Donohoo, Fairfield 5:51.78

Abby Chaidez, Fairfield 5:52.78

Melissa Gonzalez, Waco High 5:54.28

Hannah Fraga, Connally 5:54.34

Chansey Urbanovsky, Clifton 5:56.48

Ashley Fehlman, McGregor 5:56.94

Alissa Johnson, Belton 5:56.99

Selenia Santosky, Gatesville 5:58.07

Gracie Rainey, Axtell 6:01.78

Regan Pavelka, Axtell 6:03.00

Emily Turner, Valley Mills 6:03.06

Rebecca Schwedock, C. Spring 6:03.47

Hailey Hack, Reicher 6:06.00

Giselle Solis, Waco High 6:06.64

Alejandra Suarez, McGregor 6:12.28

Cassandra Perez, Riesel 6:16.00

Stephanie Espinosa, Waco High 6:16.58

Julia Moreno, Waco High 6:24.30

Mariali Morales, Chilton 6:34.00

Joanna Escalante, Waco High 6:41.49

* Regan Tindell, Belton 2010 5:01.44

3,200 meters

Celia Holmes, Live Oak 11:05.17

Brooke Gilmore, Belton 11:21.20

Olivia Houlden, Belton 11:32.53

Hannah Dillard, Valley Mills 11:54.64

Sydney Lengefeld, Hamilton 11:56.22

Gretel Jimenez, China Spring 12:12.47

Mia Miller, Midway 12:23.84

Abby Chaidez, Fairfield 12:31.53

Melissa Gonzalez, Waco High 12:33.10

Mabry Strauch, Lorena 12:36.81

Arleth Subiria, Temple 12:37.72

Lynda Farmer, Lorena 12:51.95

Meredith Kaminski, Midway 13:04.60

Victoria Donohoo, Fairfield 13:05.78

Emily Turner, Valley Mills 13:09.00

Martina Mills, Fairfield 13:10.48

Gracie Rainey, Axtell 13:16.00

Stephanie Espinosa, Waco High 13:17.50

Hailey Hack, Reicher 13:24.00

Lexy Jernigan, Belton 13:24.38

Selenia Santosky, Gatesville 13:40.34

Giselle Solis, Waco High 13:40.56

Jordyn Frisch, Belton 13:46.46

Maci Martinez, Mexia 13:49.24

Alejandra Suarez, McGregor 13:52.80

Hannah Fraga, Connally 13:54.60

Macie Martinez, Mexia 13:56.69

Isabel Valdez, McGregor 14:12.15

Joanna Escalante, Waco High 14:17.42

Janette Vasquez, Waco High 14:19.34

Karen Gaytan, Waco High 14:27.66

Mariali Morales, Chilton 14:33.00

Azaylea Salazar, Waco High 15:16.93

Alexus Guzman, Chilton 15:38.00

* Regan Tindell, Belton 2008 10:47.27

100 meter hurdles

Caylee Yeager, McGregor 14.67

Courtney Altbenerg, Belton 15.45

Tracy Jander, Lorena 15.56

Erin Kadlacek, Riesel 15.68

Hannah White, China Spring 16.04

Presley McNeely, Hamilton 16.14

Sela Anderson, Belton 16.21

Cienna Womack, Temple 16.23

Caraline Gaston, Midway 16.24

Tiffani Peacock, Lorena 16.33

Ania Bryant, Temple 16.34

Chaney Heiner, McGregor 16.52

Sha’rell Houff, Connally 16.62

Cameron Renfrow, Belton 17.00

Alasia Freeman-Rollins, Connally 17.03

Carson Gebhardt, Meridian 17.03

Sydney Finney, Clifton 17.13

Natalia Stringer, Live Oak 17.14

Morgan Claxton, Crawford 17.30

Tiffani Peacock, Lorena 17.31

Sabriya Henderson, Connally 17.32

Allison Hudson, Gatesville 17.47

Jayda Fullbright, Midway 17.53

Kathryn Baker, Live Oak 17.71

Kaylee Minchew, Axtell 17.78

Olivia Cannon, Groesbeck 17.81

Tiana Ebron, Waco High 18.06

Hayven London, Robinson 18.15

Hailey Burgess, McGregor 18.22

Ciara Meredith, Axtell 18.37

Pearson Crow, Waco High 18.41

Maddie Lacy, Vanguard 18.70

Hannah Mach, Axtell 18.96

* Chandai Phillips, Connally 1981 13.60

300 meter hurdles

Caylee Yeager, McGregor 46.71

Tracy Jander, Lorena 46.86

Da’meka Shed, Fairfield 47.56

Hannah White, China Spring 47.78

Mickayla Johnson, Belton 48.27

Erin Kadlacek, Riesel 48.43

Cienna Womack, Temple 48.67

Tiffani Peacock, Lorena 48.78

Caraline Gaston, Midway 48.89

Sela Anderson, Belton 49.01

Camille Ward, Crawford 49.01

Chaney Heiner, McGregor 49.11

Sha’rell Houff, Connally 49.16

Joy Brewer, Midway 49.46

Whitney Burleson, Mart 49.66

Raelynn Faulkner, China Spring 49.80

Alasia Freeman-Rollins, Connally 49.83

Ania Bryant, Temple 49.85

Kathryn Bain, Belton 50.61

Abigail Morgan, Belton 50.62

Sabria Henderson, Connally 51.19

Jayda Fullbright, Midway 51.82

Hayven London, Robinson 51.93

Pearson Crow, Waco High 52.55

Morgan Claxton, Crawford 52.81

Carson Gebhardt, Meridian 53.06

Kathryn Baker, Live Oak 53.61

Ciara Meredith, Axtell 53.93

Sydney Finney, Clifton 54.06

Sarah Roessler, Reicher 54.54

Trinity Haile, Hamilton 54.68

Sidney Bird, Bosqueville 54.72

Caitlyn Haynes, Chilton 54.84

Kaylee Minchew, Axtell 55.46

* Chimika Carter, Groesbeck 1996 42.69

4x100 relay

Midway 48.01

Connally 48.52

Temple 49.32

Fairfield 49.50

Waco High 49.75

Belton 49.77

Mart 50.15

Mexia 50.35

Lorena 50.55

McGregor 50.74

La Vega 51.06

China Spring 51.52

Valley Mills 51.88

Crawford 52.69

Meridian 52.82

Reicher 52.90

Moody 53.22

Rapoport 53.45

Hamilton 53.64

Bosqueville 55.00

Chilton 55.42

Riesel 56.46

* Killeen 1997 46.16

4x200 relay

Midway 1:41.89

Mexia 1:44.74

Fairfield 1:44.78

Belton 1:45.66

Connally 1:45.85

Temple 1:47.14

Waco High 1:48.39

McGregor 1:49.18

Valley Mills 1:50.75

Mart 1:52.45

Crawford 1:53.09

Chilton 1:53.14

Hamilton 1:53.60

Robinson 1:53.68

Gatesville 1:54.07

China Spring 1:54.20

Bosqueville 1:54.81

Riesel 1:55.47

Meridian 1:57.00

Reicher 1:57.40

Axtell 1:59.00

* Harker Heights 2006 1:38.63

4x400 relay

Connally 3:59.62

Gatesville 4:07.06

Temple 4:07.74

Fairfield 4:08.61

Midway 4:10.13

Belton 4:10.67

Robinson 4:11.14

China Spring 4:15.24

McGregor 4:15.70

Mexia 4:17.21

Crawford 4:17.37

Valley Mills 4:18.89

Lorena 4:21.91

Hamilton 4:23.20

Riesel 4:24.23

Bosqueville 4:25.96

Groesbeck 4:26.50

Reicher 4:26.92

Chilton 4:30.10

Waco High 4:30.65

Moody 4:31.89

Axtell 4:35.00

Meridian 4:37.52

* Midway 2007 3:48.58

Discus

Ashton Chambers, Crawford 113-11

Kaci Bachtel, Fairfield 106-8

Reggie Allen, Midway 103-3

Hope Jenson, Clifton 101-11

Carly Campbell, Lorena 100-10

Ray’Veana Johnson , Connally 100-2

Mariah Wood, China Spring 100-1

Angela Rost, McGregor 99-7½

Timmea Joiner, Temple 99-6

Kaegan Walker, Robinson 98-7

Hannah Scopac, Temple 97-11

Delaney Pressley, Belton 97-9

Harley Koerth, Robinson 97-7

Shy’kayla Evans, Waco High 97-6

Alesis Juntunen, Lorena 97-3

Brittany Frillou, Axtell 96-1

Vivian Poston, Gatesville 95-9

Je’Rece Justice, Belton 94-2

Courtney Massar, Temple 93-11½

Andrea Garcia, Chilton 93-11

Brielle Bobo, Chilton 93-4

Jadelyn Ford, Crawford 93-4

Essance Porter, McGregor 93-3¼

Jacey Moore, Lorena 92-10

Mary Dolan, Belton 90-9

Abi Skeeler, Bosqueville 89-11½

Sage Carson, Gatesville 87-6

Christine Bauman, Riesel 87-1

Kali Stroud, Hamilton 84-6

Wendee Wiley, Waco High 83-0

Jaymee Duarte, Meridian 80-4

* Charlissa Foster, Cameron 2007 160-0

Shot put

Alesis Juntunen, Lorena 40-9

Taleshia Wardale, Temple 38-6½

Angela Rost, McGregor 37-1

Keara Birdow, Fairfield 36-9½

Delaney Presley, Belton 36-4½

Raideja Green, University 35-1

Timmea Joiner-Hargrove, Temple 34-4½

Tashundra Reeves, Mexia 33-11

Shy’kayla Evans, Waco High 33-9

Mariah Wood, China Spring 33-3½

Ashlyn Gorrell, Midway 33-1

Kirsten Niemann, Hamilton 32-10

Akira West, Mexia 32-6

Kyra Griffin, Waco High 32-6

Andrea Garcia, Chilton 32-4½

Sloane Baker, Lorena 31-7

Vivian Poston, Gatesville 31-6

Tianna Holmes, McGregor 30-11½

Brittany Frillou, Axtell 30-10½

Kendee Hilliard, Vanguard 30-8½

Brittany North, Axtell 30-7

McKinnah Kendricks, Waco High 30-7

Rebecca Bennett, Rosebud-Lott 29-9

Kali Stroud, Hamilton 28-7

Jadelyn Ford, Crawford 28-3

Macey Butler, Axtell 27-10½

* Suzie Snider, Robinson 1973 50-10

Pole vault

Claire Woodson, Belton 11-0

Emily Hollingsworth, Lorena 9-9

Carly Campbell, Lorena 9-6

Tiffani Peacock, Lorena 9-6

Kennadie Ransberger, Midway 9-6

Cali Gawryszewski, Fairfield 9-0

Clare Bridgewater, Rapoport 9-0

Brittnie Dunn, Robinson 9-0

Riley Bray, Bosqueville 8-6

Camille Ward, Crawford 8-6

Abbey Hale, Hamilton 8-6

Carson Gebhardt, Meridian 8-6

Caitlin Simpson, Robinson 8-6

Stephanie Schmidt, Clifton 8-0

Tanna Lide, Fairfield 8-0

Tori Williams, Midway 8-0

Alexis Yarbrough, Temple 8-0

Sha’rell Houff, Connally 7-9

Aspen Thomas, Belton 7-6

Becca Burke, Midway 7-6

Alexis Yarbrough, Temple 7-6

Hannah Clayton, Waco High 7-6

* Annie Rhodes, Midway 2013 14-0

Don't Miss...