Coaches may send updates or corrections to bcherry@wacotrib.com

* Indicates area record

Long jump

Tee Owens, Mexia 18-11 1/2

Jynesha Jackson, University 17-11 1/4

Raven Moore, Waco High 17-3 3/4

Cienna Womack, Temple 17-2

Courtney Altenberg, Belton 17-1 1/2

Shakiia Rayson, Temple 17-1

Barbara Benson, Midway 16-11

Cierra Stewart, Connally 16-7 1/4

Cameron Renfrow, Belton 16-7

Shantavia Staples, Midway 16-6

Presley McNeely, Hamilton 16-0

Destiny Thompkins, Belton 15-11 1/2

Jon’neshia Andrews, Waco High 15-7 1/2

Jazmyne Betters, University 15-6 3/4

Killian, Hamilton 15-5

Ashley Johnson, Connally 15-4

Carson Gebhardt, Meridian 15-4

Mykayla Green, Waco High 15-2

Iesha Jenkins, Fairfield 15-0

Destiny Sanchez, Axtell 14-9

Montierra Warren, Waco High 14-9

Kediejah Murphy, Waco High 14-7 1/2

Chloe Bachofen, Live Oak 14-7

Kasia Cross, Rapoport 14-6 1/4

Hannah Jablonowski, Riesel 14-6

Courtney Hudson, Axtell 14-1

Kendricka Kelly, Waco High 14-1

Arianna Gaines, Chilton 13-11

* Tori Polk, Midway 2002 20-0 1/2

High jump

Bethany Terral, Clifton 5-5

Jynesha Jackson, University 5-2

Natalia Stringer, Live Oak 5-0

Kennady Childers, Midway 5-0

Abbey Morgan, Belton 4-10

Chloe Bush, Belton 4-10

Da’meka Shed, Fairfield 4-10

R. Selman, Hamilton 4-10

Ashlee Hooks, Meridian 4-10

Toronica Duncan, Midway 4-10

Jon’neshia Andrews, Waco High 4-10

Baylee Griffith, Crawford 4-8

Morgan Claxton, Crawford 4-8

Stormie Crum, Gatesville 4-8

Sydney Purcell, Meridian 4-6

Brittany North, Axtell 4-6

Desirae Mathis, Bosqueville 4-6

Kathyrn Reed, Axtell 4-4

Kaylee Minchew, Axtell 4-4

Jasmine Hull, China Spring 4-4

Madelyn Gallegos, Fairfield 4-4

Sarah Roessler, Reicher 4-4

Jordan Anglin, Robinson 4-4

Hannah Clayton, Waco High 4-4

* Caroline Wolf, Midway 2003 5-10 1/2

Triple jump

Toronica Duncan, Midway 37-0 1/2

Barbara Benson, Midway 36-3 1/2

Shantavia Staples, Midway 35-10 3/4

Marie Benson, Midway 35-2

Courtney Albenberg, Belton 34-11

Cienna Womack, Temple 34-4 3/4

Presley McNeely, Hamilton 34-1

Jhakya Dilworth, Temple 33-8

Raelynn Faulkner, China Spring 33-2 3/4

Da’meka Shed, Fairfield 33-2 1/2

Arianna Gaines, Chilton 32-9 1/2

Courtney Hudson, Axtell 32-6 1/2

Cierra Stewart, Connally 32-2

Hannah Jablonowski, Riesel 32-2

Shay Hudlin, Waco High 32-1

Destiny Sanchez, Axtell 31-11

Mehaffey, Hamilton 31-8 1/2

Erin Kadlacek, Riesel 31-8 1/2

Haley Vaughn, Crawford 31-7 3/4

Ahlana Lofton, Connally 31-5

Brandi Carter, Fairfield 31-3 3/4

Montierra Warren, Waco High 31-3 1/2

* Tiffany Morton, Wortham 1999 41-5 1/4

100 meters

Tee Owens, Mexia 12.58

Shantavia Staples, Midway 12.65

Timeya Adams, Connally 12.69

Kim Hayes, Fairfield 12.78

Jynesha Jackson, University 12.91

Jal’En Hayward, Temple 13.00

Roneisha Davis, Temple 13.00

Ashley Johnson, Connally 13.06

Jazmyne Betters, University 13.13

Quiara Herron, Waco High 13.16

Desirae Mathis, Bosqueville 13.24

Ramirez, Hamilton 13.25

Emilee Penney, Clifton 13.34

Hannah White, China Spring 13.36

Arianna Gaines, Chilton 13.52

Sophia Vick, Midway 13.63

Kacey Crum, Harmony 13.74

Kendricka Kelly, Waco High 13.86

Shay Hudlin, Waco High 13.88

Mykayla Green, Waco High 14.01

Mariah Pineda, Harmony 14.08

Aaliyah Lewis, Bosqueville 14.11

Callista Jackson, Riesel 14.56

Secret Hicks, Waco High 14.85

* Tiffany Townsend, Killeen 2007 11.21

200 meters

Tontyana Sanders, Connally 24.79

Timeya Adams, Connally 25.44

Raven Moore, Waco High 26.24

Jynesha Jackson, University 26.65

Jidaija King, Mexia 26.67

Jazmyne Betters, University 26.74

Destiny Thompkins, Belton 27.01

DeErika Canady, Fairfield 27.54

Ashley Johnson, Connally 27.77

Iesha Jenkins, Fairfield 27.88

Deasia Hurt, Temple 28.01

Shay Hudlin, Waco High 28.20

Emilee Penney, Clifton 28.25

Jordan Anglin, Robinson 28.35

Marie Benson, Midway 28.37

Harbin, Hamilton 28.86

Destiny Sanchez, Axtell 28.90

Crownover, Hamilton 28.90

Jon’neshia Andrews, Waco High 28.98

Faith Simmons, Waco High 29.14

Mykayla Green, Waco High 29.17

Jaylynne Johnson, Chilton 29.31

Kacey Crum, Harmony 29.50

Hannah Brummett, Bosqueville 29.56

Aaryn Lewis, Bosqueville 29.71

Daylon Lefever, Riesel 29.78

* Tiffany Townsend, Killeen 2007 22.84

400 meters

Tontyana Sanders, Connally 58.25

Jazmyne Betters, University 58.92

Raven Moore, Waco High 59.73

Rhea Miles, Temple 1:01.57

Taylor Webb, China Spring 1:02.25

Khalyll Hodges, Belton 1:02.35

Riley Cowan, Midway 1:03.00

Aliyah Bunch, Belton 1:03.57

Erika Rivera, Waco High 1:03.64

Maddie Ochoa, Reicher 1:04.02

Sarah Martinez, Belton 1:04.18

Jordan Anglin, Robinson 1:04.68

Mehaffey, Hamilton 1:04.95

Cha’merrion McCray, Connally 1:05.01

Denman, Hamilton 1:05.97

Aaryn Lewis, Bosqueville 1:06.00

R. Selman, Hamilton 1:06.48

Kasia Cross, Rapoport 1:07.00

Hannah Williams, Crawford 1:07.70

Brittany North, Axtell 1:09.00

* Melissia Roland, Killeen 1993 54.33

800 meters

Jordan Brock, Gatesville 2:22.51

Emily Elliott, China Spring 2:28.09

Celia Holmes, Live Oak 2:28.81

Isabella Hudson, China Spring 2:31.05

Chansey Urbanovsky, Clifton 2:31.74

Mia Miller, Midway 2:32.07

Madison Smith, Fairfield 2:32.12

Mehaffey, Hamilton 2:34.94

Alexicia Medlock, Temple 2:35.53

Madison Rohre, Midway 2:35.55

Brielle Bobo, Chilton 2:36.00

Mykenzie Frost, Bosqueville 2:40.00

Clare Bridgewater, Rapoport 2:41.00

Cassidy Norwood, Gatesville 2:42.21

Gracie Rainey, Axtell 2:43.00

Micaela Rodriguez, Crawford 2:43.38

Selenia Santosky, Gatesville 2:44.25

Julia Moreno, Waco High 2:44.56

Bryanna Torres, Connally 2:45.30

Reagan Moore, Axtell 2:48.00

Giselle Solis, Waco High 2:51.00

Melissa Zavala, Waco High 2:53.68

Erika Rivera, Waco High 2:57.31

Joanna Escalante, Waco High 2:57.80

Regan Pavelka, Axtell 2:58.00

* Paula Wiese, Midway 1983 2:10.00

1,600 meters

Celia Holmes, Live Oak 5:19.59

Brooke Gilmore, Belton 5:26.73

Gretel Jimenez, China Spring 5:38.33

Hannah Dillard, Valley Mills 5:38.41

Olivia Houlden, Belton 5:38.82

Mia Miller, Midway 5:42.17

Lengefeld, Hamilton 5:45.10

Victoria Donohoo, Fairfield 5:51.78

Abby Chaidez, Fairfield 5:52.78

Melissa Gonzalez, Waco High 5:54.28

Chansey Urbanovsky, Clifton 5:56.48

Alissa Johnson, Belton 5:56.99

Selenia Santosky, Gatesville 5:58.07

Cassidy Norwood, Gatesville 6:04.94

Giselle Solis, Waco High 6:06.64

Hannah Fraga, Connally 6:07.80

Gracie Rainey, Axtell 6:12.00

Cassandra Perez, Riesel 6:16.00

Stephanie Espinosa, Waco High 6:16.58

Reagan Moore, Axtell 6:17.00

Regan Pavelka, Axtell 6:18.00

Julia Moreno, Waco High 6:24.30

Mariali Morales, Chilton 6:34.00

Joanna Escalante, Waco High 6:41.49

* Bridgett Tidwell, Crawford 2000 5:02.51

3,200 meters

Celia Holmes, Live Oak 11:17.43

Brooke Gilmore, Belton 11:23.61

Olivia Houlden, Belton 11:45.40

Hannah Dillard, Valley Mills 11:54.64

Lengefeld, Hamilton 11:56.22

Gretel Jimenez, China Spring 12:16.38

Melissa Gonzalez, Waco High 12:33.10

Abby Chaidez, Fairfield 12:47.75

Meredith Kaminski, Midway 13:04.60

Victoria Donohoo, Fairfield 13:05.78

Stephanie Espinosa, Waco High 13:17.50

Lexy Jernigan, Belton 13:24.38

Giselle Solis, Waco High 13:40.56

Jordyn Frisch, Belton 13:46.46

Hannah Fraga, Connally 13:54.60

Macie Martinez, Mexia 13:56.69

Joanna Escalante, Waco High 14:17.42

Janette Vasquez, Waco High 14:19.34

Karen Gaytan, Waco High 14:27.66

Mariali Morales, Chilton 14:33.00

Azaylea Salazar, Waco High 15:16.93

Alexus Guzman, Chilton 15:38.00

* Regan Tindell, Belton 2008 10:47.27

100 meter hurdles

Erin Kadlacek, Riesel 15.68

Ania Bryant, Temple 16.49

Sela Anderson, Belton 16.71

Courtney Altbenerg, Belton 16.78

Sha’rell Houff, Connally 16.86

Presley McNeely, Hamilton 16.98

Cameron Renfrow, Belton 17.00

Alasia Freeman-Rollins, Connally 17.03

Carson Gebhardt, Meridian 17.03

Natalia Stringer, Live Oak 17.14

Sabriya Henderson, Connally 17.32

Allison Hudson, Gatesville 17.47

Jayda Fullbright, Midway 17.53

Kathryn Baker, Live Oak 17.71

Kaylee Minchew, Axtell 17.78

Tiana Ebron, Waco High 18.06

Hayven London, Robinson 18.15

Ciara Meredith, Axtell 18.37

Pearson Crow, Waco High 18.41

Hannah Mach, Axtell 18.96

* Chandai Phillips, Connally 1981 13.60

300 meter hurdles

Da’meka Shed, Fairfield 48.44

Erin Kadlacek, Riesel 48.81

Cienna Womack, Temple 48.86

Sha’rell Houff, Connally 49.16

Mickayla Johnson, Belton 49.40

Sela Anderson, Belton 49.74

Hannah White, China Spring 49.89

Alasia Freeman-Rollins, Connally 50.32

Kathryn Bain, Belton 50.61

Abigail Morgan, Belton 50.62

Sabria Henderson, Connally 51.19

Jayda Fullbright, Midway 51.82

Hayven London, Robinson 51.93

Pearson Crow, Waco High 52.55

Raelynn Faulkner, China Spring 52.62

Morgan Claxton, Crawford 52.81

Carson Gebhardt, Meridian 53.06

Kathryn Baker, Live Oak 53.61

Ciara Meredith, Axtell 53.93

Haile, Hamilton 54.68

Sidney Bird, Bosqueville 54.72

Caitlyn Haynes, Chilton 54.84

Kaylee Minchew, Axtell 55.46

* Chimika Carter, Groesbeck 1996 42.69

4x100 relay

Connally 48.81

Midway 49.50

Temple 49.69

Fairfield 49.99

Mexia 50.35

Belton 50.40

Waco High 50.65

China Spring 52.91

Meridian 53.12

Valley Mills 53.30

Hamilton 54.05

Bosqueville 55.00

Crawford 55.09

Riesel 56.46

* Killeen 1997 46.16

4x200 relay

Midway 1:46.10

Fairfield 1:46.37

Temple 1:47.14

Connally 1:47.22

Belton 1:47.53

Mexia 1:48.54

Waco High 1:52.47

Crawford 1:53.80

Chilton 1:54.00

Gatesville 1:54.07

Hamilton 1:54.25

China Spring 1:54.56

Riesel 1:56.00

Valley Mills 1:56.80

Meridian 1:57.00

Bosqueville 1:58.00

Axtell 1:59.00

* Harker Heights 2006 1:38.63

4x400 relay

Connally 4:09.27

Belton 4:10.67

Temple 4:11.15

Gatesville 4:14.94

Midway 4:18.59

China Spring 4:20.04

Crawford 4:24.06

Fairfield 4:24.47

Waco High 4:30.65

Hamilton 4:30.83

Reicher 4:32.50

Riesel 4:33.00

Chilton 4:34.00

Axtell 4:35.00

Bosqueville 4:38.00

Valley Mills 4:38.07

Meridian 4:41.00

* Midway 2007 3:48.58

Discus

Hannah Scopac, Temple 97-11

Delaney Pressley, Belton 97-9

Shy’kayla Evans, Waco High 97-6

Mariah Wood, China Spring 97-0

Vivian Poston, Gatesville 95-9

Ray’Veana Johnson , Connally 95-4

Kaegan Walker, Robinson 94-9

Andrea Garcia, Chilton 93-11

Ashton Chambers, Crawford 91-10

Reggie Allen, Midway 91-10

Mary Dolan, Belton 90-9

Je’Rece Justice, Belton 90-9

Abi Skeeler, Bosqueville 89-11 1/2

Sage Carson, Gatesville 87-6

Christine Bauman, Riesel 87-1

Brittany Frillou, Axtell 85-1

Brielle Bobo, Chilton 83-9 1/2

Wendee Wiley, Waco High 83-0

Stroud, Hamilton 81-0

Jaymee Duarte, Meridian 80-4

Jadelyn Ford, Crawford 78-11

* Charlissa Foster, Cameron 2007 160-0

Shot put

Taleshia Wardale, Temple 36-6 1/2

Raideja Green, University 35-1

Delaney Presley, Belton 34-11 1/2

Timmea Joiner-Hargrove, Temple 34-4 1/2

Keara Birdow, Fairfield 34-1

Shy’kayla Evans, Waco High 33-9

Akira West, Mexia 32-6

Kyra Griffin, Waco High 32-6

Andrea Garcia, Chilton 31-9 1/2

Mariah Wood, China Spring 31-9 1/2

Vivian Poston, Gatesville 31-6

Brittany Frillou, Axtell 30-10 1/2

McKinnah Kendricks, Waco High 30-7

Niemann, Hamilton 30-5 1/4

Stroud, Hamilton 28-4 1/2

Jadelyn Ford, Crawford 28-3

Macey Butler, Axtell 27-10 1/2

* Suzie Snider, Robinson 1973 50-10

Pole vault

Claire Woodson, Belton 11-0

Cali Gawryszewski, Fairfield 9-0

Clare Bridgewater, Rapoport 9-0

Brittnie Dunn, Robinson 9-0

Kennadie Ransberger, Midway 8-6

Caitlin Simpson, Robinson 8-6

Hale, Hamilton 8-0

Alexis Yarbrough, Temple 8-0

Sha’rell Houff, Connally 7-9

Aspen Thomas, Belton 7-6

Riley Bray, Bosqueville 7-6

Becca Burke, Midway 7-6

Alexis Yarbrough, Temple 7-6

Hannah Clayton, Waco High 7-6

* Annie Rhodes, Midway 2013 14-0

Don't Miss...