Coaches may send updates or corrections to bcherry@wacotrib.com

* Indicates area record

Long jump

Larry Bush, Waco High 22-7¾

William Watson, Belton 22-7½

Davion Curtis, Temple 22-5½

Zach Martinez, Reicher 22-0½

Justin Akers, University 20-9½

Joseph Bryant, La Vega 20-9

Tendai Gee, Midway 20-8½

Garrison Vaughn, Belton 20-7½

Artez Rhymer, Midway 20-7

Jabriel Washington, University 20-4

Trey Dickerson, Midway 20-3¾

Evan Hickok, Vanguard 20-2½

David Vaughn, Waco High 20-2

Sir Morgan Loudd, La Vega 19-11

Kevin Hudlin, Waco High 19-8¼

Jeff Ward, Crawford 19-8

Donovan Brown, West 19-7

Wyatt Griffith, Crawford 19-5

Cutter Haigood, China Spring 19-6

Terrance Hogan, China Spring 19-5

Ryan Norwood, McGregor 19-3½

Lafell Estell, Bosqueville 19-3

T’Andre Baisy, Waco High 19-3

Johnathan Harper, Lorena 19-2¾

Wyatt Allison, McGregor 19-2

Bradley Bass, Reicher 19-2

Dallas Anderson, Meridian 19-1½

Travion Johnson, Waco High 19-1

Daniel Bailey, Live Oak 19-0¾

Omar Essix, Waco High 19-0½

Draqwan Crane, Waco High 18-10

Julius Kennedy, Waco High 18-9¾

Shamal McKee, Chilton 18-7½

Michael Rodriguez, Axtell 18-7

Colton Fields, Axtell 18-7

Davis Brady, China Spring 18-7

Antone Portillo, Rosebud-Lott 18-7

Michael Stimpson, Waco High 18-5¼

Cade Johnston, Crawford 18-5

Adrian Mathis, Bosqueville 18-3½

Lane Noel, Clifton 18-2

Terrance Hamilton, Waco High 17-11¼

Jonathan Castanon, Valley Mills 17-7

* Billy Spiller, Killeen 1992 26-1½

High jump

Alvin Cleveland, Connally 6-6

Garrison Vaughn, Belton 6-3

Davion Peoples, Belton 6-3

Grant Knight, Connally 6-2

Jabriel Washington, University 6-2

Philip MacLemore, Vanguard 6-2

Christian Pedigo, Belton 6-0

Tanner Moncus, Bosqueville 6-0

Jarrett Carpenter, Fairfield 6-0

Derrick Bayer, Gatesville 6-0

Travell Latouche, Temple 6-0

David James, Temple 6-0

Dillon Harper, Bruceville-Eddy 5-10

Peyton Rathke, Crawford 5-10

Ryan Norwood, McGregor 5-10

Wyatt Allison, McGregor 5-10

Jeremy Truesdale, Rosebud-Lott 5-10

Demaron Lyons, Waco High 5-10

Colton Fields, Axtell 5-8

Jeff Ward, Crawford 5-8

Matthew Hahne, Robinson 5-8

Tray Hawkins, Waco High 5-8

Ray High, Waco High 5-8

Dominic Rosales, Axtell 5-6

Chris Dodd, Bosqueville 5-6

Jordan Stroope, McGregor 5-6

Dantae Johnson, Valley Mills 1998 7-2

Blaine Listach, Rapoport 2015 7-2

Triple jump

Sir Morgan Loudd, La Vega 46-11¾

Xavier Berry, Midway 44-5½

Zach Martinez, Reicher 43-11¾

Larry Bush, Waco High 43-11

David James, Temple 43-8½

Tendai Gee, Midway 42-10½

Josh Brown, Belton 42-8¼

Joseph Bryant, La Vega 41-9

Adam Poynter, Midway 41-7½

Wyatt Griffith, Crawford 41-1

Bradley Bass, Reicher 41-1

Wyatt Allison, McGregor 41-0¼

Landen Hensley, China Spring 40-10

Edward Olvera, China Spring 40-5

David Boehm, Vanguard 40-3½

Donovan Brown, West 40-3½

Jason Dashner, Meridian 39-11½

Evan Hickok, Vanguard 39-11

Philip MacLemore, Vanguard 39-6

Taro Johnson, Waco High 39-5½

David Vaughn, Waco High 39-4¾

Jevon Ridge, Waco High 39-4½

Cade Johnston, Crawford 39-3

Julius Vickerie, Rapoport 39-3

James Lane, McGregor 39-2

Steven Saucedo, China Spring 39-1

Tyler Zander, Reicher 39-0½

Michael Stimpson, Waco High 38-10

Omar Essix, Waco High 38-3

Ryan Norwood, McGregor 38-2

Elijah Wade, Vanguard 37-9¼

Logan Klaus, Valley Mills 37-7

John Anderson, Meridian 37-6

Gavynn Ritchie, Axtell 36-10

Jaylon McKinney, Rosebud-Lott 36-2

Justin Kirby, Riesel 34-11½

* Tobyn Rucker, Ellison 1995 51-3

100 meters

Joe Williams, Bremond 10.64

Tayvon Thompson, McGregor 10.81

Davion Curtis, Temple 10.85

Johnathan Phenix, McGregor 10.87

Louis Davis, Waco High 10.89

Dallas Anderson, Meridian 10.93

Darius Jackson, Robinson 10.94

Matthew Trout, Robinson 10.94

Enrique Medina, McGregor 10.99

Quentin Dancer, West 11.00

Tyrick James, China Spring 11.06

John Anderson, Meridian 11.06

Patrick Wardlaw, Reicher 11.08

Lafell Estell, Bosqueville 11.18

Tanner Thomas, Clifton 11.21

Marcell Estell, Bosqueville 11.22

Donnell Swinnie, Waco High 11.22

Jeff Ward, Crawford 11.23

Bersain Salas, McGregor 11.24

Logan Collins, Belton 11.32

Jacob Owen, Lorena 11.40

Tyler McKinney, China Spring 11.43

Jonathon Castanon, Valley Mills 11.43

Cutter Haigood, China Spring 11.46

Adrian Mathis, Bosqueville 11.53

Shamall McKee, Chilton 11.55

Christian Evans, Connally 11.73

Pate Bukowski, Crawford 11.75

Draqwan Crane, Waco High 11.75

* Bryson Haggerty, Ellison 2004 10.03

200 meters

Davion Curtis, Temple 21.33

Zach Martinez, Reicher 21.64

Carlos Borbon, Temple 21.69

Louis Davis, Waco High 21.94

Enrique Medina, McGregor 22.29

Jeremy Grubbs, Robinson 22.31

Treston Wommack, Midway 22.80

Matthew Trout, Robinson 22.87

Cutter Haigood, China Spring 22.88

Kevin Hudlin, Waco High 22.90

Montae Bermudez, Crawford 22.99

Bersain Salas, McGregor 23.08

Dallas Anderson, Meridian 23.09

Pate Bukowski, Crawford 23.17

Ijoshawon Hamilton, Waco High 23.20

Jared Lorenz, McGregor 23.34

James Lane, McGregor 23.34

Shamal McKee, Chilton 23.46

James Vaughn, China Spring 23.52

Alex Thompson, Gatesville 23.54

Johnathan Harper, Lorena 23.55

Johnathan Phenix, McGregor 23.55

Baylon Ware, La Vega 23.57

Raul Torobio, Waco High 23.60

Joseph Yarosz, Troy 23.70

Donnell Swinnie, Waco High 23.76

Ben Brittian, Reicher 23.82

Draqwan Crane, Waco High 23.82

Julius Kennedy, Waco High 24.00

Robert Blue, Bosqueville 24.05

Daniel Bailey, Live Oak 24.05

Oliver Jones, Waco High 24.10

Bradon Owens, Valley Mills 24.11

Jeric Smith, Reicher 24.23

Israel Pina, Clifton 24.29

Bailey Horn, West 24.37

Jake Abel, Lorena 24.48

Treston Frazier, Bosqueville 24.63

Edward Coleman, Waco High 24.64

T’Andre Baisy, Waco High 24.73

Mikey Ruiz, Riesel 25.00

Jason Dashner, Meridian 25.44

* Charles Mitchell, Waco High 1993 20.52

400 meters

Jemiyah Franklin, Temple 49.63

Tyrin West, Fairfield 51.05

Xavier Johnson, Temple 51.52

Isaac Rodriguez, Belton 51.63

Zach Martinez, Reicher 51.86

C.J. Williams, Midway 51.96

David James, Temple 52.31

Jonathan Hair, Waco High 52.54

Draqwan Crane, Waco High 52.64

Tyler Welch, Troy 52.72

Landen Hensley, China Spring 52.78

Javier Sauceda, China Spring 53.02

Travion Johnson, Waco High 53.10

Alex Espino, McGregor 53.24

Jared Lorenz, McGregor 53.39

Garrett Dutschmann, Crawford 53.52

Dominic Rosales, Axtell 53.55

Jacob Arnold, West 53.76

Coalson Foss, Crawford 53.95

Evan Hickok, Vanguard 54.02

Tyler Zander, Reicher 54.10

Antonio Daniel, Waco High 54.24

Adam Poynter, Midway 54.26

John Anderson, Meridian 54.43

Thomas Alcorn, Vanguard 54.54

Isaiah Houston, Robinson 54.77

Lucas Steinkamp, Crawford 54.92

Ben Brittian, Reicher 55.40

Cody Copeland, Troy 55.42

Isaiah Tucker, Robinson 55.54

Taro Johnson, Waco High 55.62

Trey Flores, West 55.81

Charles VanRosenberg, Vanguard 55.98

Chance Winningham, Clifton 56.12

Alec Brem, Lorena 56.41

Noah Richard, Robinson 56.42

David Vaughn, Waco High 56.54

Tanner Sepulveda, Bosqueville 56.56

Erick Sanchez, Waco High 56.66

Austin Sauceda, Axtell 56.78

Steven Searcy, Riesel 56.86

Ethan Cantrell, Axtell 56.87

* Wil London, Waco High 2015 45.96

800 meters

Seth Davison, China Spring 2:00.00

Johen Deleon, Robinson 2:00.06

Jaquavious Diggs, Midway 2:02.07

Quenten Lasseter, Robinson 2:02.76

Nick Anderson, Gatesville 2:02.84

Jordan Johnson, Connally 2:03.28

Jordan Vanderpool, China Spring 2:03.44

Cal Johnston, Midway 2:03.47

Antonio Danel, Waco High 2:03.80

Xavier Johnson, Temple 2:05.47

Soren San Miguel, Belton 2:05.61

Alex Salas, Waco High 2:06.14

Clayton Raines, Clifton 2:08.41

Ivan Solis, McGregor 2:08.90

Keaton Marek, Lorena 2:09.06

Jose Servin, Reicher 2:10.40

Hunter Ripley, McGregor 2:10.94

Evan Hickok, Vanguard 2:11.61

Weston Nolen, Hamilton 2:11.70

Coalson Foss, Crawford 2:11.72

Tim Bierwith, Live Oak 2:12.20

Ridley Holmes, Live Oak 2:12.50

Payson Taylor, Crawford 2:12.78

Matthew Mendiola, Reicher 2:13.10

Xavier Anderson, Troy 2:13.13

Eduardo Olvera, Waco High 2:15.00

Edgar Vallejo, Waco High 2:16.72

Erik Ruiz, Waco High 2:17.00

Peyton Rathke, Crawford 2:17.42

Tanner Sepulveda, Bosqueville 2:19.00

David Villegas, Waco High 2:19.09

Xavier Kindred, Waco High 2:22.48

* Lewis Lacy, Ellison 1988 1:50.10

1,600 meters

Johen Deleon, Robinson 4:27.00

Ryan Day, Midway 4:28.75

Cal Johnston, Midway 4:28.98

Peter Ferretter, Midway 4:31.67

Quenten Lasseter, Robinson 4:33.58

Ross Tullis, Midway 4:39.44

Michael Fuentes, Robinson 4:40.47

Seth Davison, China Spring 4:42.69

Alex Salas, Waco High 4:43.42

Christian Loyola, Belton 4:45.97

Ivan Solis, McGregor 4:46.54

Rhett Gore, Gatesville 4:50.62

Franky Olivarez, University 4:51.14

Bryce Girard, China Spring 4:53.06

Logan Zwerneman, Belton 4:53.26

Lane Martin, Bosqueville 4:57.00

Latham Hensley, Meridian 4:58.00

Jacob Fallas, Reicher 4:58.00

River Smith, Axtell 5:02.00

Kerry Burkley, Waco High 5:02.26

David Villegas, Waco High 5:06.26

Hunter Ripley, McGregor 5:07.82

John Paul Bustamante, Reicher 5:08.00

Byron Lundgren, China Spring 5:09.69

Julio Garcia, Riesel 5:10.00

Matthew Mendiola, Reicher 5:12.00

Xavier Anderson, Troy 5:15.37

Cody Reinke, Axtell 5:16.00

Nick Price, Crawford 5:17.55

Eduardo Olvera, Waco High 5:21.00

Nathaniel Fish, Rapoport 5:23.00

Eloy Ibarra, Vanguard 5:23.20

Chris Salinas, Waco High 5:24.45

Marcus Hickey, Clifton 5:24.54

* Carlos Quinones, Killeen 1982 4:11.00

3,200 meters

Johen Deleon, Robinson 9:27.20

Quenten Lasseter, Robinson 9:50.49

Cal Johnston, Midway 9:56.23

Peter Ferretter, Midway 9:58.95

Michael Fuentes, Robinson 10:08.02

Alex Salas, Waco High 10:12.20

Christian Loyola, Belton 10:24.07

Ridley Holmes, Live Oak 10:35.00

Ross Tullis, Midway 10:47.07

Ivan Solis, McGregor 10:47.58

Logan Zwerneman, Belton 10:47.76

Bryce Girard, China Spring 10:50.87

Jacob Fallas, Reicher 10:51.25

Latham Hensley, Meridian 11:01.00

Josh McCormick, Connally 11:02.15

John Paul Bustamante, Reicher 11:04.00

Kerry Burkley, Waco High 11:12.09

Albert Perales, Connally 11:12.75

Lane Martin, Bosqueville 11:14.00

Byron Lundgren, China Spring 11:14.72

Eloy Ibarra, Vanguard 11:16.00

Nick Price, Crawford 11:16.62

River Smith, Axtell 11:18.00

Nathaniel Fish, Rapoport 11:45.00

Chris Salinas, Waco High 11:50.69

Marcus Hickey, Clifton 11:51.40

Moises Marques, Waco High 11:59.60

Julio Garcia, Riesel 12:05.00

* Carlos Quinones, Killeen 1982 9:10.00

110 meter hurdles

William Watson, Belton 14.04

Quintin Smith, Temple 14.19

Xavier Berry, Midway 14.45

Edward Olvera, China Spring 14.96

Clayton Bayer, Clifton 15.63

Wyatt Griffith, Crawford 15.64

Logan Hall, Belton 15.88

Ryan Hering, McGregor 16.08

Matthew Rieger, Midway 16.53

Derrick Bayer, Gatesville 16.74

Santos Ramirez, Axtell 16.77

Frank Meyer, Crawford 16.77

Steven Saucedo, China Spring 16.90

Nathen Salazar, Waco High 17.03

Lane Holmes, Belton 17.12

Rueben Saage, Riesel 17.34

Chase Hill, Live Oak 18.13

Carlos Medrano, Waco High 18.25

Jacob Polansky, Reicher 18.30

Gavynn Ritchie, Axtell 18.37

Jose Morales, Waco High 18.61

* Patrick Mitchell, Waco High 1990 13.43

300 meter hurdles

William Watson, Belton 37.42

Quintin Smith, Temple 39.00

Xavier Berry, Midway 41.27

Edward Olvera, China Spring 41.46

Garrett Dutschmann, Crawford 41.60

Ronnie Briscoe, Connally 41.95

Ryan Hering, McGregor 42.19

Clayton Bayer, Clifton 42.36

Jose Morales, Waco High 42.44

Rayven Jones, Gatesville 43.00

Steven Saucedo, China Spring 43.12

Chris Dodd, Bosqueville 43.24

Santos Ramirez, Axtell 43.93

Logan Hall, Belton 43.94

Derrick Bayer, Gatesville 44.53

Trey Whitlock, Valley Mills 44.72

Isaac Ross, Troy 44.90

Frank Meyer, Crawford 44.98

Yancey Allen, McGregor 45.02

Nathen Salazar, Waco High 45.28

Gavynn Ritchie, Axtell 45.31

Carlos Medrano, Waco High 45.34

Rueben Saage, Riesel 46.00

* Robert Griffin, Copperas Cove 2007 35.33

4x100 relay

Temple 41.71

La Vega 42.99

Waco High 43.04

Robinson 43.08

McGregor 43.35

Fairfield 43.40

Crawford 43.65

Midway 43.74

Belton 43.99

Reicher 44.24

China Spring 44.34

Connally 44.36

Bosqueville 44.37

West 44.39

Clifton 44.47

Axtell 44.78

Lorena 44.81

Valley Mills 46.17

Riesel 46.68

* Killeen 1991 40.0

4x200 relay

Temple 1:26.97

McGregor 1:30.23

Robinson 1:31.50

Midway 1:31.51

Waco High 1:31.62

Belton 1:31.63

La Vega 1:31.64

Reicher 1:32.03

Crawford 1:32.81

China Spring 1:33.38

Connally 1:34.17

Lorena 1:35.36

Bosqueville 1:36.00

University 1:36.03

Clifton 1:36.13

West 1:36.21

Valley Mills 1:37.20

Riesel 1:38.00

Axtell 1:39.00

* Copperas Cove 2007 1:26.01

4x400 relay

Temple 3:23.94

Belton 3:25.94

Reicher 3:27.96

McGregor 3:28.30

China Spring 3:30.97

Waco High 3:33.01

Midway 3:33.46

Crawford 3:33.60

Gatesville 3:33.91

Clifton 3:35.99

Troy 3:37.25

La Vega 3:37.71

Connally 3:39.89

University 3:39.92

Robinson 3:40.33

Valley Mills 3:44.03

Axtell 3:52.00

Riesel 3:53.00

Vanguard 3:58.80

Bosqueville 4:09.00

* Ellison 1991 3:10.24

Discus

Lane Michna, Lorena 151-6

Tylon Johnson, Connally 142-2

Joseph Yarosz, Troy 140-7

Conner Zacharias, McGregor 138-7½

Coby Bess, McGregor 130-0

Andrew Forsythe, Connally 129-10

Grant Knight, Connally 129-7

Ryan Coleman, Fairfield 129-7

Zach Pierce, Lorena 128-6

La’daidreanin Glasker, Waco High 126-7

David Ortiz, Troy 125-10

Reece Anderson, Midway 125-0

Cameron Pustejovsky, West 124-3

Mikey Castillo, McGregor 123-6

Cooper McCauley, McGregor 122-8

Zack Mack, Gatesville 122-7

Wendell Scott, Waco High 122-6

Reagan Chapman, Belton 122-2

Noah Stebens, China Spring 121-10

Will Bridgewater, Hamilton 121-4

Freddie Williams, La Vega 120-3

Jose Valdez, Waco High 119-4

Darrion McLean, Waco High 117-10

Khalil Glasker, Waco High 114-0

Logan Roseberry, Meridian 113-4

Brandon Davis, Waco High 109-6

Koby Smith, Crawford 108-5

Kolton Benton, China Spring 107-2

Alex Flores, Waco High 99-4

Miguel Callejas, Valley Mills 99-0

Erick Marton, Axtell 96-9½

Jerald Rogers, Waco High 96-2

Clayton Pinkerton, Meridian 96-0

Christian Johnson, Riesel 93-7

Tristan Poston, Riesel 92-6

Jordan Banda, Waco High 92-4

Ethan Cantrell, Axtell 92-2

* Brock Stickler, Lampasas 2004 198-0

Shot put

Lane Michna, Lorena 55-5

Phillip Lynch, Temple 48-7½

Chiddy Nwaeze, Connally 48-3½

Logan Roseberry, Meridian 46-3

La’daidreanin Glasker, Waco High 45-11¼

Cooper Haigood, Lorena 45-9

Hakeem White, Midway 45-1

Conner Zacharias, McGregor 44-8

Alex Parsons, McGregor 44-4

Jace Navarro, China Spring 43-4

Jose Valdez, Waco High 43-3¾

Phillip Haskins, Temple 43-1½

David Ortiz, Troy 42-11

Ryan Coleman, Fairfield 42-10

Tylon Johnson, Connally 42-8

Connor Barnett, Robinson 42-7

Zach Haverly, Midway 42-6

Jacob Carley, Gatesville 42-0

Wendell Scott, Waco High 41-5¾

Franco Landeros, Crawford 40-2½

Miguel Callejas, Valley Mills 40-0¾

Triston Rogers, McGregor 39-9

Jonathan Esqueda, Waco High 39-6½

Edgar Chico, Chilton 39-2

Darrion McLean, Waco High 38-11¼

Brandon Davis, Waco High 38-9

Clayton Pinkerton, Meridian 38-3

Jimmy Carpenter, Riesel 37-10

Jason Marroquin, Axtell 37-9

Khalil Glasker, Waco High 37-7½

Tyreese Beasley, Waco High 36-4

Tyheme Isabel, Waco High 35-10

Matt Pina, Axtell 35-7

* Frank West, Mart 1972 65-2½

Pole vault

Grahm Gonzales, Bosqueville 15-1

Riley Richards, China Spring 14-0

Tyler Zander, Reicher 14-0

Chase Hermes, China Spring 13-0

Blake Boles, McGregor 12-0

Joseph Hulsey, Troy 12-0

Colton Fields, Axtell 11-6

Matt Mahler, Belton 11-6

Chance Winningham, Clifton 11-6

Grant Hubbert, Fairfield 11-6

Dillon Daniel, Robinson 11-6

Rogers Franklin, Temple 11-6

Devyn Hebbe, Axtell 11-0

Peyton Rathke, Crawford 11-0

Jesse Ferguson, Waco High 11-0

Ethan Burnstedt, Belton 10-6

Jonah Stringer, Live Oak 10-6

Jake Durbin, Lorena 10-6

David Villafana, McGregor 10-6

Bryant Mitchell, Troy 10-6

Gus Muslow, Riesel 10-0

Matthew Trout, Robinson 10-0

Asa Sternberg, Robinson 9-6

* Brandon Bray, China Spring 2014 17-8½

Don't Miss...