LONGVIEW — Listed are the Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association All-State Volleyball Teams for the 2016 season:

CLASS 6A

Coach of the Year: Karin Keeney, Hebron

Player of the Year: Brooke Botkin, Pearland

FIRST TEAM

Outside hitter: Brooke Botkin, Pearland; Yossiana Pressley, Cy Falls; Adanna Rollins, Hebron

Middle blocker: Camryn Kotlarz, Goose Creek Memorial; Hannah Froeschl, Clear Creek; Katie Clark, Arlington High

Setter: Kylee McLaughlin, Hebron

Libero: Mia Primavera, The Woodlands

SECOND TEAM

Outside hitter: Brooke Clark, Oak Ridge; Lexie Douglas, Hebron; Elissa Barbosa, San Antonio Reagan

Middle blocker: Asjia O’Neal, Southlake Carroll; A.J. Koele, The Woodlands; Alyssa Deloney, Cy Falls

Setter: Carly Graham, Oak Ridge

Libero: Annie Benbow, Hebron

THIRD TEAM

Outside hitter: Dani Batenhorst, Katy Seven Lakes; Camryn Ennis, San Antonio Reagan; Anyse Smith, Amarillo Tascosa

Middle blocker: Lauren Merrill, Hebron; Jada Gardner, Cibolo Steele; Izzy Delarosa, San Antonio Reagan

Setter: Camille Conner, Katy Seven Lakes

Libero: Raigen Cianciulli, Oak Ridge

HONORABLE MENTION

Outside hitter: Haley Hallgren, Southlake Carroll; Nicole Aveler, Robert Vela High; Briana Garcia, Clear Falls; Jaida Muhammad, Robert Vela High; Kiera Eynon, Longview; Stephanie Garza, Brownsville Rivera; Shannon Murphy, Friendswood; Jordyn Sinnette, Pearland Dawson; Caylee Robalin, El Paso Franklin; Allye Beth Deaton, Midway; Nicole Drewnick, Hebron; Maja Kaise, Smithson Valley; Simone Priebe, Vandegrift

Middle blocker: Nikki Bell, Longview; London Austin-Roark, Weatherford; Emma Clothier, Hebron; Mallory Talbert, Montgomery; Holly Campbell, Westlake; Avery Rhodes, Midway; Victoria Pearson, El Paso El Dorado; Kendall Haywood, Goose Creek Memorial; Ebonie Ballesteros, El Paso El Dorado

Setter: Mackenzie Coates, Hays; Sophie Walls, The Woodlands; Callie Williams, Midway; Sydney Dungen, Alvin; Jaden Newsome, Clear Brook; Aidan Chace, Copperas Cove

Libero: Lydia Niebla, San Antonio Reagan; Gabbi Martinez, Westlake; Maddie Flora, Clear Creek; Alyssa Miramontez, Odessa Permian

-----

CLASS 5A

Coach of the Year: Jan Barker, Amarillo

Player of the Year: Emerson Solano, Amarillo

FIRST TEAM

Outside hitter: Madison Goings, Aledo; Haley Killinger, Prosper; Emerson Solano, Amarillo

Middle blocker: Allison Vaughan, Bryan Rudder; Ava Bell, Rouse; Kelsi Luckenbach, Corpus Christi Tuloso Midway

Setter: Abby Warner, Amarillo

Libero: Lexie Smith, Lovejoy

SECOND TEAM

Outside hitter: Callie Holden, Lovejoy; Tamaira Armstrong, Bryan; Bethany Clapp, Corpus Christi Tuloso Midway

Middle blocker: Bailey Downing, Lovejoy; Emily Smith, Aledo; Bailey Cagle, Northwest

Setter: Lindsey Ledyard, Cedar Park

Libero: Lauren Gonzalez, Corpus Christi Tuloso Midway

THIRD TEAM

Outside hitter: Audrey Slaten, Hallsville; Anessa Vozza, Cedar park Emily Hubacek, Bryan

Middle blocker: Victoria Barton, Corpus Christi Tuloso-Midway; Laura Rose Gray, Hallsville; Katie Jones, Barbers Hill

Setter: Abby Gargus, Prosper

Libero: Chelsea Chadwick, Pine Tree

HONORABLE MENTION

Outside hitter: Sydney Kleinman, Frisco Wakeland; Brianna Bellehumeur, Frisco; Hailey Matthews, Splendora; Jordan Westendorff, Highland Park; e’lan McCall, Rouse; Lauren Jenkins, Brewer; Camryn Berryhill, Northwest; Kortlyn Henderson, University; Taylor Craig, Mount Pleasant; Symone Wesley, Grapevine; Brooke Townsend, Cedar Creek; Payton Schwantz, Frisco; Taylor Frederick, Manvel; Madison Welch, A&M Consolidated; Rachel Woulfe, Frisco Reedy; Haley Deschenes, Lovejoy; Tyler Bolton, Southside; Taylor Kile, Lumberton; Mia Kaitlyn Soto, Southside; Saige McLarty, Victoria West; Avery Tuggle, Cedar Creek; Taylor Terry, Denton Ryan

Middle blocker: Lauren Jenkins, Brewer; Thurneisha Keys, Manvel; Alexis Wiley, Pine Tree; Amber Walker, Lindale; Rachel Young, Frisco; Emily Perez, El Paso High; Addi Peters, Lubbock Cooper; Rachel Langs, Lovejoy; Serena Patterson, Red Oak; Dani Cole, Rouse; Jillian Hermann, Victoria West; Alexis Parrish, University; Audrey Nalls, Waxahachie; Capri Davis, Mansfield Lake Ridge; Ashley Schroeder, Denton Ryan; Camryn Kotlarz, Goose Creek Memorial; Kendall Haywood, Goose Creek Memorial; Erin Valdez, San Angelo Lake View

Setter: Hannah Eike, Bryan; Erin Weiss, Aledo; Emily Edwards, A&M Consolidated; Alyssa Alvarado, Victoria West; Abby Harness, Manvel; Kaleigh Skopal, Rouse; Madilyn Miles, Barbers Hill; Marissa Harmony, Frisco Wakeland; Jamie Horman, Corpus Christi Tuloso Midway; Hannah Sparks, Bryan Rudder

Libero: Brady Gillum, College Station; Autumn Foust, A&M Consolidated; Torie Frederick, Manvel; Kenzi Valdez, Denton Ryan; Madelyn Luera, Bryan; Makenna Davis, Foster; Macy Summerall, Barbers Hill; Katherine Cowart, Lubbock Cooper; Alyssa Pevehouse, Red Oak

-----

CLASS 4A

Coach of the Year: JaNeen Eudy, Bushland

Player of the Year: Jayla Norman, Bushland

FIRST TEAM

Outside hitter: Halee Van Poppel, Argyle; Savannah Sullins, Bushland; Alli Capps, Carthage

Middle blocker: Paige Havel, Giddings; Jayla Norman, Bushland; Allison White, Argyle

Setter: Bailey Wozniak, Geronimo Navarro

Libero: Allie Gandy, Bushland

SECOND TEAM

Outside hitter: Hali Wisnoskie, Columbus; Brooke Brumley, Geronimo Navarro; Charlotte Bradshaw, Rains

Middle blocker: Bailey Foy, North Lamar; Martina Stavinoha, Cuero; Sydney Sacra, Needville

Setter: Jalee Sims, Bushland

Libero: Maddie Miller, Lorena

THIRD TEAM

Outside hitter: Kelsie Worley, Decatur; Kingsley Erps, Liberty Hill; Aubrey Newell, Caddo Mills

Middle blocker: Gabi Summerfield, Liberty Hill; (tie) Raeley Crosley, Kennedale; Chesney Friesenhahn, Devine; Kennedy Adams, LaVernia

Setter: Brittany Hamilton, Argyle

Libero: Kaitlyn Nutt, Carthage

HONORABLE MENTION

Outside hitter: Jenna Lyons, Liberty Hill; Kylie Carroll, Henderson; Susan Blake, Melissa; Paige Royal, Levelland; Grace Andrews, Cuero; Frantiska Powers, El Campo; Addie Trojanowski, Devine; Ainsley Reeve, Cuero; Hatti Moore, La Grange; Essence Allen, Tatum; Britton Anderson, Pleasant Grove; Bailey Allison, Lorena; Kailey Curington, Mabank; Brogan Purser, Seminole; Charlotte Cutbirth, Monahans; kate Lovejoy, Gatesville; Hali Ulisnoskie, Columbus; Claire Chapman, Tarkington; Sophie Bozarth, Glen Rose; Dae’Jah Heath, Pittsburg; Brooke Brumley, Geronimo Navarro; Sara McKeethan, Bullard; Logan Smith, Glen Rose; Alli Lloyd, Van; Lauren Thomas, Mabank

Middle blocker: Torrey Miller, Brownwood; Samantha Hoelscher, Caldwell; Jordan Babcock, Springtown; Faith Landreneaux, Carthage; Shanice Nelson, Cuero; Belynda Ray, Gilmer; Payton White, Spring Hill; McKenna Hildebrandt, Rains; Torie Comeaux, Huntington; Abigail Bermudez, Kaufman; Shelbi Cook, Princeton; Ella Shipper, Liberty Hill; Kaylyn Harp, El Campo; Malaysia Burns, Pittsburg; Ashton Weaver, Springtown; Satasha Kostelecky, Decatur; Kaymon Lange, Llano

Setter: Haley Griffin, Decatur; Makenzie Mendez, Caldwell; Hannah Perry, Henderson; Shelbi Sheppard, Rains; Emily Magness, La Grange; Ashlynn Sorrels, Lorena; Jasmine Sims, Graham; Morgan Burns, La Vernia; Janssen Cain, Needville; Madison Busch, Pittsburg

Libero: Maddie DeGuire, Argyle; Kellie Ihlenfeldt, Caldwell; Sydney Sahd, Geronimo Navarro; Christa Reyes, La Vernia; Maclaine Lowery, Decatur; Casey Ramey, Needville; Taylor Bullock, Pittsburg;

-----

CLASS 3A

Coach of the Year: Jess Odem, Goliad

Player of the Year: Roxanne Morris, Goliad

FIRST TEAM

Outside hitter: Skylar Allen, Callisburg; Macie Satterwhite, Callisburg; Amaya Brown, Goliad

Middle blocker: Roxanne Morris, Goliad; Kaitlyn Robinson, Leon; Kennedy Warren, Peaster

Setter: Kendall Coles, Goliad

Libero: Darby Hughes, Franklin

SECOND TEAM

Outside hitter: Kaydee Honeycutt, Leon; Paige Hawkins, Sunnyvale; Addy Cook, Bowie

Middle blocker: Kinley Blair, Beckville; Isabel Jones, Brazos; Kaylee Edgemon, Littlefield

Setter: Mckenna Ballard, Peaster

Libero: Jordan Gaines, Shallowater

THIRD TEAM

Outside hitter: Jordyn Todd, Boyd; Ciarra Wright, Peaster; Savannah Kitchens, Industrial

Middle blocker: Taryn Cast, peaster; Savanah Hott, Callisburg; Keely Loeffler, Poth

Setter: Morgan Abbott, Boyd

Libero: Lesli Neyland, Leon

HONORABLE MENTION

Outside hitter: Meagan McCarver, Franklin; Hannah Barosh, Anderson-Shiro; Camryn Byrd, Daingerfield; Peyton Pogue, Maypearl; Payton Jones, Beckville; Kenzie Todd, Boyd; Kennedy Thorne, Maypearl; Janelle Mendez, Odem; Madison Beesley, Bruceville-Eddy; Hannah Mauldin, Littler River Academy; Kenidi White, Little River Academy; Kelly Thomas, Goliad; Lisa Sieidenberger, Yoakum; Taylor Mitchon, Hallettsville; Makayla Miller, Poth; Kylann Griffith, Industrial; Brynlee Holas, Schulenburg; Riley Davidson, Commerce; Baylee Hull, Peaster; Kendall Breyer, Schulenburg; Avery Moore, White Oak; Chloe Wall, Farmersville; Alyssa Davis, Leonard; Makaylah Rivera, Colorado High; Payton Ferguson, Nocona; Emmy Phillips, Wall; Serena Antone, Boling; Gracie Pendergrass, Alba-Golden

Middle blocker: Savannah Wagner, Mount Vernon; Kaci Raley, Quitman; Monica Driscoll, Clyde; Bailey Boston, Maypearl; Cayenne Williams, Shallowater; Juliana Alcala, Odem; Untlee Martindale, Holliday; Riley Seegers, Beckville; Frankazia Boyd, Elysian Fields; Katelyn Easley, New Diana; Jordan Taylor, Amarillo Highland Park; Sydnee Wynn, Eustace; Hope Hoelscher, Rogers; Mikayla Cole, Franklin; Kyndal Kutac, Schulenburg; Whitney Weems, Dublin; Sydnee Wynn, Eustace; Joy Schroeder, Industrial; Courtney Middleton, Hallettsville; Madison Harrison, Yoakum; Sydney Thompson, Schulenburg; Serena Antone, Boling; Lauren Purdom, Whitesboro

Setter: Kinley Pepper, Beckville; Kyla Weeks, White Oak; Maddison Heibel, Industrial; Lindsay Bullard, Callisburg; Toryn Cox, Leon; Kenna Lange, Hallettsville; Sarah Bludau, Hallettsville; Addy Patterson, Amarillo Highland Park; Hannah Lewis, Schulenburg; Hope Van de Walle, Wall

Libero: Blair Guentert, Schulenburg; Brooklyn Noll, White Oak; Magye Fenoglio, Nocona; Skylar Lenamon, Industrial; Kayle Cuellar, Odem; Destiny Hulsey, Little River Academy; Kassidy Nicholson, Goliad; Kaci Hotz, Goliad; April Brossman, Schulenburg; Larrin Maxwell, Boyd; Lizzie Riordan, Henrietta

-----

CLASS 2A

Coach of the Year: Jamie McDougald, Iola

Player of the Year: Landry Wagner, Iola

FIRST TEAM

Outside hitter: Landry Wagner, Iola; Camille Messer, Milano; Makayla Kunz, Weimar

Middle blocker: Morgan Grasch, Cayuga; Lauren Castles, Archer City; Katie Christen, Weimar

Setter: Eliot Hilbers, Archer City

Libero: Audry Lopez, Archer City

SECOND TEAM

Outside hitter: Hayley Jordan, Carlisle; Bailey Rice, Archer City; Shelby McKnight, Iola

Middle blocker: Halle Martin, Yorktown; Jocelyn Grewing, Lindsay; Summer Almeida, Weimar

Setter: Britton Petty, Chico

Libero: Karlee Kansteiner, Weimar

THIRD TEAM

Outside hitter: Kennidee Willis, Deweyville; Mackinly Pilat, Shiner; Samantha Newton, Hawley

Middle blocker: Torie Langston, Evadale; Chandee Bachmeyer, Thrall; Rachel Blaschke, Woodsboro

Setter: Cheyenne Vannier, Carlisle

Libero: Allie Johnson, Iola

HONORABLE MENTION

Outside hitter: Makenzie Fleitman, Lindsay; Blaire Smith, Burton; Grace Ann Kelley, Cayuga; Karlie Knapek, Thrall; Hannah Oldbury, Evadale; Peyton Ordaz, Groveton; Bralyn Fox-Smith, Refugio; Amberlee Munsch, Weimar; Kyra Winn, Union Grove; Kate Vogel, Wortham; Lauren Schuette, Shiner; Renee Rodriguez, Freer; Karla Sanchez, Union Grove; Leann Youngblood, Gary; Anne Williams, Crawford

Middle blocker: Jordan Ruffeno, Normangee; Katt Jones, Bosqueville; Kennah Kennedy, Frost; Kyndal Martin, Carlisle; Kyndal Coufal, Burton; Jodi Lincomb, Freer; Morgan Claxton, Crawford; Kyondra Miller, Shiner; Stephanie Mattox, Yorktown; Xzadiya Walker, Bremond; Kacey Hasley, Archer City; Kayla Lansford, Wortham; Cheyenne Galindo, Ganado; Mackenzie Mordecai, Centerville; Rachel Crismore, Brackett

Setter: Brooke Schreiber, Windthorst; Bailey Machacek, Shiner; Shay Hill, Thrall; Haley Breazeale, Union Grove; Cashlyne Blake, Milano; Holli Baker, Burton; Tori Tollett, Centerville; Kamie Klesel, Weimar; Tatum Veitenheimer, Windthorst; Madison Light, Normangee; Kaylee Duser, Yorktown; Haley Vaughn, Crawford; Karson Dykes, Lindsay

Libero: Keylee Adair, Carlisle; Jaylin Blakeney, Overton; Lexi Harris, Normangee; Tess Perez, Woodsboro; Annie Ochoa, Yorktown; Jordyn Bigan, Thorndale; Jesse Ramirez, Bosqueville; Molly Sanford, Timpson; Leeanna Shotwell, Groveton; Randi Taylor, Alvord; Olivia Hertel, Lindsay

-----

CLASS 1A

Coach of the Year: Mindy Patton, Tioga

Player of the Year: Andrea Perez, Tioga

FIRST TEAM

Outside hitter: Karen Davis, Bronte; Delaney Hirsch, Round Top-Carmine; Alyssa Howard, Leverett’s Chapel

Middle blocker: Andrea Perez, Tioga; Matthe Sheppard, Water Valley; Jacie Henefey, D’Hanis

Setter: Brittany Barnett, Tioga

Libero: Paityn Glaze, Tioga

SECOND TEAM

Outside hitter: Destini Maness, Tioga; Lauren Miller, Detroit; Hannah Kipp, Round Top-Carmine

Middle blocker: Kasey Scott, Leverett’s Chapel; Gentrye Munden, Blue; Erica Airheart, Trinidad

Setter: Brittany Bedford, Bronte

Libero: Hayley Ned, Trinidad

THIRD TEAM

Outside hitter: Lillian Hollins, Apple Springs; Bailee Greer, Detroit; Tori Moody, Trinidad

Middle blocker: Hallie Airheart, Trinidad; Jordan Poarch, Avalon; Carsyn Sheppard, Water Valley

Setter: Madison Krause, Round Top-Carmine

Libero: Kirstyn Greebon, Water Valley

HONORABLE MENTION

Outside hitter: Ava Myers, Round Top-Carmine; Kylie Johnson, Abbott

Middle blocker: Audrey Beakley, Avalon; Hope Thomas, Blum

Setter: Cassandra Zerr, D’Hanis; Mackenzie Rankin, Avalon; Ramsi Bentley, Apple Springs

Don't Miss...