statetrack

West’s Tamara Daniels, here competing at the UIL state track meet last year, ranks among the area’s best in both discus and shot put.

Staff photo — Jerry Larson

GIRLS

Long jump

Savannah Oliver, Robinson 18-2½

Cienna Womack, Temple 18-0¼

Shantavia Staples, Midway 17-11½

Tiara Hodges, Belton 17-2½

Khloe Turnbull, Waco High 17-0¾

Keturah King, Waco High 16-11¾

Alana Armstrong, Lorena 16-9¾

Jade Bontke, Hillsboro 16-6

Lily Worbington, Kopperl 16-5

Erykah Easley, Rosebud-Lott 16-3

*Tori Polk, Midway, 2002 20-0½

High jump

Gentrye Munden, Blum 5-10

Reagan Corn, West 5-8

Caitlin Jones, McGregor 5-4

McKayla Pack, China Spring 5-2

Amy Pritchard, Evant 5-2

Macie Parrish, Hamilton 5-2

Tierney Sawyer, La Vega 5-2

Elizabeth Frost, McGregor 5-2

Audrey Lillard, McGregor 5-2

Jodie Finch, Troy 5-2

Jo’Neshia Andrews, Waco High 5-2

* Caroline Wolf, Midway, 2003 5-10½

Triple jump

Montierra Warren, La Vega 37-10¾

Alana Armstrong, Lorena 37-2

Cienna Womack, Temple 36-9

Shantavia Staples, Midway 35-8½

Keturah King, Waco High 35-5½

Anna Garcia, Waco High 35-2½

Khloe Turnbull, Waco High 35-0½

Isabella Chavez, McGregor 34-9¾

McKenzie Tuyo, Lorena 34-6½

Zaria Oates, Wortham 34-2½

* Tiffany Morton, Wortham, 1999 41-5¼

100 meters

Jamya Coaster, Connally 12.48

Asia Armstead, Connally 12.81

Shantavia Staples, Midway 12.86

Savannah Oliver, Robinson 12.87

Cyndee Ruiz-Fabela, La Vega 12.93

Tierney Sawyer, La Vega 12.98

Kendra Hayes, Marlin 13.01

Faith Carpenter, Bosqueville 13.01

Alexis Tippit, Troy 13.13

Sydney Kasting, McGregor 13.18

* Tiffany Townsend, Killeen, 2007 11.21

200 meters

Cayla Burch, Midway 25.25

Ashanti Pope, Connally 25.93

Alana Armstrong, Lorena 26.04

Kenly Springman, Robinson 26.06

Isabella Chavez, McGregor 26.47

Ny’Cierra Hinton, Connally 26.78

McKenzie Tuyo, Lorena 26.92

Taliyah Davis, Marlin 26.96

Jadah Sanders, University 26.98

Jal’en Hayward, Temple 27.02

* Tiffany Townsend, Killeen, 2007 22.84

400 meters

Cayla Burch, Midway 55.94

Rhea Miles, Temple 56.99

Alana Armstrong, Lorena 59.20

Jordan Anglin, Robinson 59.41

Talayssia Sanders, Connally 59.73

Alexcia Medlock, Temple 1:00.13

Cierra Stewart, Connally 1:01.15

Alayna Washington, Gatesville 1:01.59

Grace Pohl, Belton 1:02.23

Aniyah Williams, Marlin 1:02.71

* Tontyana Sanders, Connally, 2014 54.21

800 meters

Jazmine Rice-Brunskill, Midway 2:24.76

Alexcia Medlock, Temple 2:25.15

Alana Armstrong, Lorena 2:27.14

Lynda Farmer, Lorena 2:27.87

Anna Garner, Waco High 2:28.19

Rachel Ramm, Belton 2:29.12

Keziah Bachert, Midway 2:29.13

Morgan Coleman, Fairfield 2:30.51

Paizlee Whalen, Lorena 2:32.94

Kaegan Walker, Robinson 2:33.06

* Paula Wiese, Midway, 1983 2:10.00

1,600 meters

Celia Holmes, Live Oak 5:00.21

Jordan Jones, Belton 5:36.28

Anna Garner, Waco High 5:36.74

Macie Martinez, Mexia 5:44.01

Kailey Sykora, Lorena 5:45.40

Emma Bell, Midway 5:45.83

Michaela Decker, Belton 5:48.02

Nadia Meyer, Belton 5:49.50

Grace Meadows, Lorena 5:49.58

Renee Wallace, Live Oak 5:49.78

* Celia Holmes, Live Oak, 2018 5:00.21

3,200 meters

Celia Holmes, Live Oak 11:08.70

Macie Martinez, Mexia 12:21.57

Katrina Thoms, Gatesville 12:35.18

Kailey Sykora, Lorena 12:39.12

Emma Bell, Midway 12:39.61

Jordan Jones, Belton 12:39.99

Morgan Coleman, Fairfield 12:43.76

Grace Meadows, Lorena 12:50.52

Michaela Decker, Belton 12:50.58

Crystin Tinney, Midway 12:51.37

*Regan Tindell, Belton, 2008 10:47.27

100-meter hurdles

Cienna Womack, Temple 15.02

Sela Anderson, Belton 15.37

Chaney Heiner, McGregor 15.62

Katelyn Brown, Gatesville 15.65

Armonie Haywood, Hillsboro 15.73

Jade Bontke, Hillsboro 15.74

Brooke Ashcraft, Robinson 15.83

Khloe Turnbull, Waco High 16.02

Alasia Freeman-Rollins, Connally 16.37

Christen Palsay, Belton 17.14

* Chandai Phillips, Connally, 1981 13.60

300-meter hurdles

Sela Anderson, Belton 46.14

Jade Bontke, Hillsboro 46.93

Brooke Ashcraft, Robinson 46.94

Cienna Womack, Temple 47.18

Riley Cowan, Midway 47.35

Kenzie Wilson, Temple 47.77

Katelyn Brown, Gatesville 47.98

Madi Montgomery, Whitney 48.19

Armonie Haywood, Hillsboro 48.53

Mickayla Johnson, Belton 48.55

* Chimika Carter, Groesbeck, 1996 42.69

4x100 relay

Connally 49.08

Temple 49.11

Midway 49.16

La Vega 49.18

Robinson 49.81

Lorena 50.32

Waco High 50.56

University 50.72

Marlin 50.81

Belton 50.97

* Killeen, 1997 46.16

4x200 relay

Midway 1:43.50

La Vega 1:44.80

Connally 1:45.31

Temple 1:46.42

Belton 1:48.27

University 1:48.54

Fairfield 1:49.05

Hillsboro 1:49.14

McGregor 1:50.08

Robinson 1:50.15

* Harker Heights, 2006 1:38.63

4x400 relay

Connally 3:59.98

Midway 4:02.71

Temple 4:02.93

Robinson 4:03.53

Belton 4:07.90

La Vega 4:12.64

Blum 4:15.60

Fairfield 4:17.73

McGregor 4:18.50

Crawford 4:19.52

* Midway, 2007 3:48.58

Discus

Keegan Coble, Jonesboro 130-7

Jacey Moore, Lorena 116-3

Kaegan Walker, Robinson 115-5

Tamara Daniels, West 113-4

Dazha Stewart, University 110-5

Alesis Juntunen, Lorena 102-11

Rebecca Jones, Midway 101-3

Je’Rece Justice, Belton 101-0

Caitlin Ashby, Jonesboro 100-4

Cadence Hannah, West 99-7

* Charlissa Foster, Cameron, 2007 160-0

Shot put

Ta’shundra Reeves, Mexia 41-6¼

Alesis Juntunen, Lorena 39-6

Tamara Daniels, West 37-11

Delaney Pressley, Belton 36-11

Hayley Phillips, Fairfield 36-5½

Sage Carson, Gatesville 35-8½

Kirsten Niemann, Hamilton 34-11

Daejanay Bell, Cameron Yoe 34-8¾

Keegan Coble, Jonesboro 34-7

Dazha Stewart, University 34-4½

Kaylee Shilling, La Vega 34-4½

* Suzie Snider, Robinson, 1973 50-10

Pole vault

Camille Ward, Crawford 11-10

Jordan Morse, Gatesville 10-9

Madilynn McFeeters, Belton 9-0

Jaylin Hughes, Fairfield 8-9

Kirsten Overstreet, Belton 8-6

Abbey Hale, Hamilton 8-6

Abby Coleman, Fairfield 8-6

Morgan Holman, Belton 8-0

Gentrye Munden, Blum 8-0

Makayla Hashaw, Chilton 8-0

Morgan Mehaffey, Hamilton 8-0

Rachel Donnelly, Live Oak 8-0

Hope Caviness, Robinson 8-0

* Annie Rhodes, Midway, 2013 14-0


BOYS

Long jump

Quentin Johnson, Temple 22-6¾

Adrian West, Waco High 22-2¼

Chase Palmer, Midway 22-1

Roman Jackson, Temple 21-7

Nathan Garcia, Temple 21-3¾

Michael Stimpson, Waco High 21-0¾

Deodrick Mack, University 21-0

Ty Moore, Lorena 20-10½

Jevon Ridge, Waco High 20-10¼

Sherman Childress, Connally 20-6

* Billy Spiller, Killeen, 1992 26-1½

High jump

Wyatt Allison, McGregor 6-8

Quentin Johnson, Temple 6-8

Gary McQuerter, Mexia 6-6

Xavier Harris, Midway 6-6

Demarion Lyons, Waco High 6-6

Tykieston Gamble, Mexia 6-4

Ronald Mitchell, Hillsboro 6-2

Ty Moore, Lorena 6-2

Imani Jowers, McGregor 6-2

Jordan Higginbotham, Midway 6-2

Kobe Bankston, Temple 6-2

Demarco Williams, Temple 6-2

* Dantae Johnson, V. Mills, 1998 7-2

* Blaine Listach, Rapoport, 2015 7-2

Triple jump

Taro Johnson, Waco High 44-9¼

Wyatt Allison, McGregor 44-5

Ty Moore, Lorena 44-1

Tykieston Gamble, Mexia 44-0

Jevon Ridge, Waco High 43-10

Terrence Hogan, La Vega 43-8

Joshua Bryant, La Vega 42-0

C.J. Williams, Midway 41-11¾

Roman Jackson, Temple 41-11

Imani Jowers, McGregor 41-9

* Tobyn Rucker, Ellison, 1995 51-3

100 meters

Cameron Linville, Connally 10.82

Trevius Hodges, Midway 11.05

Marques Aguilar, Belton 11.16

Tayvon Thompson, McGregor 11.17

Anthony Fairbanks, Belton 11.20

Anthony Jackson, Temple 11.22

Ben Craig, Lorena 11.24

C.J. Oliver, Chilton 11.27

Masten Green, Midway 11.29

Denver Holman, Belton 11.30

* Bryson Haggerty, Ellison, 2004 10.03

200 meters

Cameron Linville, Connally 22.06

Terrence Hogan, La Vega 22.32

Devyn Raper, Belton 22.45

Ismael Salas, McGregor 22.45

A.J. Polk, Fairfield 22.65

Decoreyon Jefferson, Temple 23.01

Mychal Johnson, Temple 23.05

Antonio Hernandez, Temple 23.11

Tiler Wiley, Waco High 23.13

Kyle Ross, Waco High 23.17

* Charles Mitchell, Waco High, 1993 20.52

400 meters

Xavier Johnson, Temple 47.70

C.J. Williams, Midway 49.88

Justin Sawyers, La Vega 50.34

Jeffrey Nickerson, La Vega 50.61

Korie Black, Connally 50.69

Kyle O’Bannon, Belton 51.65

Octavius Davis, Belton 51.66

Kaine Holloway, Connally 51.94

Stephon Peebles, Waco High 52.12

Trey Berry, Belton 52.27

* Wil London, Waco High, 2015 45.96

800 meters

Jesse C. Hernandez, Temple 2:00.27

Zane Thompson, Belton 2:05.36

Jacob Jimenez, Belton 2:05.63

Bryce Girard, China Spring 2:06.05

Jake Guerrero, Lorena 2:07.03

Angel Lopez, McGregor 2:07.28

Jacob Meek, Midway 2:07.43

Kamron Gossett, Temple 2:07.49

Ronald Harden, Hillsboro 2:07.85

Caleb Lengefeld, Hamilton 2:07.93

* Lewis Lacy, Ellison, 1988 1:50.10

1,600 meters

Cal Johnston, Midway 4:36.88

Bryce Girard, China Spring 4:40.87

Jake Guerrero, Lorena 4:42.31

Ivan Solis, McGregor 4:42.56

Alex Speer, Robinson 4:42.84

Jesse C. Hernandez, Temple 4:46.09

Brysin Minosky, Belton 4:47.40

Zane Thompson, Belton 4:48.74

Riley McClure, Gatesville 4:52.08

Jonathan Carl, Waco High 4:53.16

* Carlos Quinones, Killeen, 1982 4:11.00

3,200 meters

Cal Johnston, Midway 10:00.19

Ivan Solis, McGregor 10:06.12

Brysin Minosky, Belton 10:07.74

Bryce Girard, China Spring 10:09.72

Jesse C. Hernandez, Temple 10:17.88

Jake Guerrero, Lorena 10:31.68

Jayden Deleon, University 10:33.14

Eric Monroy, Hillsboro 10:33.34

Jonathan Carl, Waco High 10:33.48

Alex Speer, Robinson 10:35.03

* Carlos Quinones, Killeen, 1982 9:10.00

110-meter hurdles

Gunnar Coley, Temple 14.81

Tim Carr, La Vega 15.11

Tarn Holmes, Temple 15.18

Sherman Childress, Connally 15.20

Isaac Rodriguez, Waco High 15.49

Devin Wilson, Whitney 15.59

Ronald Mitchell, Hillsboro 15.74

Tyler Godfrey, Gatesville 15.84

Mason Roller, West 15.88

Gabe Field, China Spring 15.93

* Patrick Mitchell, Waco High, 1990 13.43

300-meter hurdles

Isaac Rodriguez, Waco High 39.21

Tarn Holmes, Temple 39.69

Gunnar Coley, Temple 40.52

Trey Berry, Belton 40.64

Tim Carr, La Vega 40.71

Paul Micus, Midway 40.98

Lance Jones, Midway 41.52

Tyler Cook, Belton 41.57

Whitley Wright, Bruceville-Eddy 42.15

Matthew Potter, Troy 42.26

* Robert Griffin III, C. Cove, 2007 35.33

4x100 relay

Belton 42.07

Temple 42.21

La Vega 42.57

McGregor 42.76

Waco High 42.99

Midway 43.04

Connally 43.32

China Spring 43.88

University 44.04

Fairfield 44.08

* Killeen, 1991 40.0

4x200 relay

Belton 1:28.60

Midway 1:29.59

McGregor 1:29.61

Temple 1:29.77

La Vega 1:29.95

Connally 1:30.38

Waco High 1:30.75

University 1:31.42

China Spring 1:32.71

Robinson 1:32.79

* Copperas Cove, 2007 1:26.01

4x400 relay

Temple 3:20.87

La Vega 3:23.52

Connally 3:26.08

Midway 3:29.06

Belton 3:29.77

Waco High 3:30.30

Robinson 3:32.28

Fairfield 3:34.90

China Spring 3:35.36

Lorena 3:35.38

* Ellison, 1991 3:10.24

Discus

Tylon Johnson, Connally 154-3

Alex Falcon, Troy 143-9

Khalil Glasker, Waco High 141-4

Logan Hall, Belton 140-4

Josh Tripp, Midway 136-0

A.J. Payton, Belton 135-0

Darrion McLean, Waco High 134-11

Cade Michna, Lorena 134-9

Cade Zacharias, McGregor 134-5

Marco Moctezuma, Belton 133-1

* Brock Stickler, Lampasas, 2004 198-0

Shot put

Phillip Haskins, Temple 49-10½

Nakeveyeon Vincent, Waco High 48-8½

Jaxon Player, Midway 47-11½

Alex Falcon, Troy 47-10

Russell Hogue, Temple 47-8

Darrion McLean, Waco High 46-1½

Booker Charles, China Spring 46-0¾

T.J. Franklin, Temple 45-5

Kipp Gellasch, Gatesville 45-0¼

Hakeem White, Midway 44-10

* Frank West, Mart, 1972 65-2½

Pole vault

Hayden Sheffield, Axtell 13-0½

Hayden Clark, McGregor 13-0

Brady Shadrick, Belton 12-6

Trent Wentworth, Belton 12-6

Cole Tingle, Belton 12-6

Wyatt Young, Jonesboro 12-6

Kylar Kimball, Connally 12-0

Andy Sarmiento, Jonesboro 12-0

Blake Johnson, Lorena 12-0

Jackson Zander, Bosqueville 11-0

Denton Sharp, Axtell 11-0

* Brandon Bray, C. Spring, 2014 17-8½

* Central Texas records in bold

Send updates to bcherry@wacotrib.com or call 757-5714.

Don't Miss...