GIRLS

Long Jump

Shantavia Staples, Midway 18-11½

Alana Armstrong, Lorena 17-7¼

Savannah Oliver, Robinson 17-4¼

Kyra Webster, Midway 17-4

Barbara Benson, Midway 17-3½

Marveuna Robinson, University 16-7

Brianna Jamerson, China Spring 16-6¼

Montierra Warren, La Vega 16-5¾

Keauna Whitfield, Rosebud-Lott 16-5½

Tanaiya Norwood, La Vega 15-8½

Raelynn Faulkner, China Spring 15-7

Cierra Stewart, Connally 15-4

Mykayla Green, Waco High 15-2

*Tori Polk, Midway 2002 20-0½

High jump

Toronica Duncan, Midway 5-4

Stormy Crum, Gatesville 5-0

Shekenia Green, La Vega 5-0

Heidi Scarborough, Lorena 5-0

Anne Williams, Crawford 4-10

Tamia McQuirter, Waco High 4-10

Jon’Neshia Andrews, Waco High 4-10

Ana Maddox, Crawford 4-8

Isabella Galvan, China Spring 4-8

Shamaryah Duncan, Midway 4-8

Jolyssa Lewis, University 4-8

Kierra Carpenter, Connally 4-6

Hannah Clayton Waco High 4-6

Jakoriah Long, Midway 4-6

Kennedy Hogan, McGregor 4-4

Elizabeth Frost, McGregor 4-4

* Caroline Wolf, Midway 2003 5-10½

Triple jump

Toronica Duncan, Midway 38-2

Alana Armstrong, Lorena 37-0

Barbara Benson, Midway 36-11½

Montierra Warren, La Vega 35-9

Cierra Stewart, Connally 35-7

McKenzie Tuyo, Lorena 35-0

Kyra Webster, Midway 34-10½

Ja’Naiya Davis, Midway 34-6

Taylor Strain, Robinson 34-4½

Raelynn Faulkner, China Spring 33-5¼

Aliyah McKoy, Connally 33-2½

Isabella Chavez, McGregor 33-1

* Tiffany Morton, Wortham 1999 41-5¼

100 meters

Shekenia Green, La Vega 12.34

Shantavia Staples, Midway 12.46

McKenzie Tuyo, Lorena 12.74

Savannah Oliver, Robinson 12.74

Kyra Webster, Midway 12.91

Marveuna Robinson, University 12.94

Krishaun Tillman, University 12.94

Allyson Jacobs, McGregor 12.96

Aliyah McKoy, Connally 13.04

Jazmin Johnson, Connally 13.04

Addisen Weaver, Crawford 13.14

Dezaray Richie, University 13.28

Mykayla Green, Waco High 13.44

Jon’Neshia Andrews, Waco High 13.54

* Tiffany Townsend, Killeen 2007 11.21

200 meters

J’Lynn Gus, Midway 23.64

Cayla Burch, Midway 24.83

Jazmyne Betters, University 26.36

McKenzie Tuyo, Lorena 26.63

Shekenia Green, La Vega 26.80

Isabella Chavez, McGregor 26.94

Jon’Neshia Andrews, Waco High 26.94

Este Musil, Crawford 27.34

Mikayla Rhodes, La Vega 27.39

Mckayla Pack, China Spring 27.58

Asia Armstead, Connally 27.73

Sarah Heiner, McGregor 27.90

* Tiffany Townsend, Killeen 2007 22.84

400 meters

Jordan Brock, Gatesville 59.97

Jordan Anglin, Robinson 1:01.26

Taylor Webb, China Spring 1:02.24

Cierra Stewart, Connally 1:02.67

Victoria Delacruz, Midway 1:03.19

Jazmine Rice-Brunskill, Midway 1:03.36

Aiyana Ephraim, La Vega 1:03.94

Anne Williams, Crawford 1:04.14

Alayna Washington, Gatesville 1:04.31

Miannah Little, Connally 1:05.70

Ashley Johnson, Connally 1:05.87

LeTisha Martin, Lorena 1:06.94

Hannah Deeringer, McGregor 1:07.70

Kyrsten Abshier, Midway 1:08.34

Cindee Ruiz, La Vega 1:08.53

Jam’Meshia Howard, Waco High 1:08.84

Addison White, McGregor 1:10.97

* Tontyana Sanders, Connally 2014 54.21

800 meters

Jordan Brock, Gatesville 2:22.14

Brooke Gilmore, Belton 2:24.63

Keziah Bachert, Midway 2:27.73

Madison Smith, Fairfield 2:29.65

Alana Armstrong, Lorena 2:29.70

Jazmine Rice-Brunskill, Midway 2:30.42

Isabella Hudson, China Spring 2:30.72

Mia Miller, Midway 2:34.00

Anna Garner, Waco High 2:35.34

Emily Elliott, China Spring 2:37.24

Holly Dawsen, Crawford 2:37.70

Katrina Thoms, Gatesville 2:37.77

Addison White, McGregor 2:38.65

Kennedy Hogan, McGregor 2:43.99

Sarah Fraga, Connally 2:45.13

Ida Eastham, Robinson 2:45.40

* Paula Wiese, Midway 1983 2:10.00

1,600 meters

Brooke Gilmore, Belton 5:05.57

Celia Holmes, Live Oak 5:09.72

Madison Smith, Fairfield 5:34.00

Mia Miller, Midway 5:41.67

Charlotte Kaminski, Midway 5:51.49

Keziah Bachert, Midway 5:53.67

Emily Jenkins, China Spring 5:54.16

Katrina Thoms, Gatesville 5:58.62

Meghan Kevil, Crawford 6:02.20

Lynda Farmer, Lorena 6:06.20

Uridian Reyes, McGregor 6:18.00

Stephanie Espinosa, Waco High 6:18.12

Hannah Fraga, Connally 6:19.40

Ida Eastham, Robinson 6:32.50

* Regan Tindell, Belton 2010 5:01.44

3,200 meters

Brooke Gilmore, Belton 11:03.39

Celia Holmes, Live Oak 11:26.90

Mia Miller, Midway 12:24.36

Mabry Strauch, Lorena 12:35.00

Meredith Kaminski, Midway 12:59.79

Stephanie Espinosa, Waco High 12:59.97

Meghan Kevil, Crawford 13:01.20

Emily Jenkins, China Spring 13:02.73

Emma Bell, Midway 13:12.07

Lynda Farmer, Lorena 13:20.00

Uridian Reyes, McGregor 13:59.00

*Regan Tindell, Belton 2008 10:47.27

100 meter hurdles

Tiffani Peacock, Lorena 15.54

Katelyn Brown, Gatesville 16.34

Chaney Heiner, McGregor 16.45

Camryn Green, Midway 16.52

Sha’rell Houff, Connally 16.64

Jadah Sanders, University 16.64

Lindsey Schiller, China Spring 17.04

Heidi Scarborough, Lorena 17.04

Lulu Rivera, Midway 17.34

Morgan Claxton, Crawford 17.44

Maria Rivera, Midway 17.54

Tiana Ebron, Waco High 17.84

* Chandai Phillips, Connally 1981 13.60

300 meter hurdles

Alasia Freeman-Rollins, Connally 47.81

Katelyn Brown, Gatesville 48.46

Chaney Heiner, McGregor 48.56

Tiffani Peacock, Lorena 48.74

Sami Brown, Midway 49.23

Jadah Sanders, University 49.24

Sha’rell Houff, Connally 50.15

Riley Cowan, Midway 50.59

Lulu Rivera, Midway 50.91

Cece Villa, Crawford 51.04

* Chimika Carter, Groesbeck 1996 42.69

4x100 relay

Midway 48.04

University 49.06

La Vega 49.32

Connally 49.81

McGregor 50.24

Waco High 51.30

Robinson 51.50

Lorena 51.53

Crawford 51.84

China Spring 52.84

Gatesville 54.17

* Killeen 1997 46.16

4x200 relay

Midway 1:44.23

La Vega 1:45.77

University 1:47.02

McGregor 1:47.28

Connally 1:47.31

Lorena 1:49.85

China Spring 1:50.88

Crawford 1:50.90

Waco High 1:51.56

Robinson 1:53.68

Gatesville 1:56.90

* Harker Heights 2006 1:38.63

4x400 relay

La Vega 4:07.21

Midway 4:09.11

Connally 4:17.44

Gatesville 4:18.32

Crawford 4:18.50

Robinson 4:19.40

China Spring 4:23.88

Lorena 4:29.40

McGregor 4:29.67

University 4:45.69

Waco High 4:51.10

* Midway 2007 3:48.58

Discus

Carly Campbell, Lorena 121-5

Vivian Poston, Gatesville 105-10

Reggie Allen, Midway 105-8

Jacey Moore, Lorena 105-4

Tamara Daniels, West 104-9

Shy’Kayla Evans, Waco High 100-10

Dazha Stewart, University 100-1

Kayla Crockett, La Vega 99-2

Brittany Frillou, Axtell 98-0

Alesis Juntunen, Lorena 96-7

Ashlyn Gorrelle, Midway 93-4

Harley Koerth, Robinson 89-2

* Charlissa Foster, Cameron 2007 160-0

Shot put

Alesis Juntunen, Lorena 37-6

Kayla Crockett, La Vega 36-0

Tamara Daniels, West 34-0½

Shy’Kayla Evans, Waco High 33-4

Ashlyn Gorrelle, Midway 32-9

Jasmine Massey, Waco High 32-2

Kayla Crosby, Connally 31-9½

Dazani Robinson, Waco High 31-9

Brittany Frillou, Axtell 31-7½

Bri Manning, Gatesville 31-6½

Alexis Parrish, University 31-6½

Kamryn Davis, Midway 31-5¾

Destiny Bouye, Waco High 31-4½

Dazha Stewart, University 31-3¼

Kim Rivers, Midway 30-4½

Harley Koerth, Robinson 30-0½

* Suzie Snider, Robinson 1973 50-10

Pole vault

Tiffani Peacock, Lorena 12-0

Sutton Amthor, Bruceville-Eddy 11-1

Camille Ward, Crawford 10-6

Emily Hollingsworth, Lorena 10-6

Jordan Morse, Gatesville 10-0

Kennadie Ransberger, Midway 9-6

Tori Williams, Midway 9-0

Hope Caviness, Robinson 8-0

* Annie Rhodes, Midway 2013 14-0

BOYS

Long jump

Ronnie Briscoe, Connally 22-11

D.J. Taylor, Waco High 22-0¼

Tendai Gee, Midway 21-11½

Alvin Cleveland, Connally 21-7

Joshua Bryant, La Vega 21-1

Richard Rivers, University 21-0½

Keaton Dudik, China Spring 20-6

D’Ante Thomas, Midway 20-4

Ty Moore, Lorena 20-3

Marcus Brooks, Midway 20-3

Chase Palmer, Midway 20-0½

Ryan Siler, Lorena 20-0

Kevin Scott, University 20-0

Malik Collins, Midway 19-11

Lodamien Calhoun, Waco High 19-9½

* Billy Spiller, Killeen 1992 26-1½

High jump

Jabriel Washington, University 6-6

Brett Cain, China Spring 6-4

Wyatt Allison, McGregor 6-4

Derrick Bayer, Gatesville 6-2

Davion Peoples, Belton 6-0

Alvin Cleveland, Connally 6-0

Austin Bayer, Gatesville 6-0

Ryan Siler, Lorena 6-0

Xavier Harris, Midway 6-0

Richard Rivers, University 6-0

Ray High, Waco High 6-0

Demarion Lyons, Waco High 6-0

A.J. West, Waco High 6-0

• Dantae Johnson, Valley Mills 1998 7-2

• Blaine Listach, Rapoport 2015 7-2

Triple jump

Sir Morgan Loudd, La Vega 48-2¾

Ronnie Briscoe, Connally 46-9¾

Lodamien Calhoun, Waco High 45-4

Richard Rivers, University 44-0¼

Tendai Gee, Midway 43-11¼

Taro Johnson, Waco High 43-9

Jevon Ridge, Waco High 43-9

Wyatt Allison, McGregor 42-3½

James Lane, McGregor 41-6¼

Brett Cain, China Spring 41-0¾

Decoreaon Moore, Midway 40-5¾

Omar Essix, Waco High 40-5

C.J. Williams, Midway 40-3½

Marcus Brooks, Midway 39-11½

Malik Collins, Midway 39-7½

Jhobe Smith, McGregor 39-2½

* Tobyn Rucker, Ellison 1995 51-3

100 meters

Joe Williams, Bremond 10.47

Willari Watson, Temple 10.54

James Taylor, Waco High 10.84

Logan Collins, Belton 11.03

Trevius Hodges, Midway 11.04

Tanner Mordecai, Midway 11.04

John Taylor, Waco High 11.04

Davion Bynaum, Cameron Yoe 11.05

Tayvon Thompson, McGregor 11.05

Anthony Jackson, Temple 11.09

Paul Pina, Axtell 11.18

Dallas Anderson, Meridian 11.24

Jace Lynch, Midway 11.24

Jovan Tollier, University 11.24

Cameron Linville, Connally 11.34

Antwan Warren, La Vega 11.34

Ben Craig, Lorena 11.34

Keaton Dudik, China Spring 11.43

Bersain Salas, McGregor 11.57

Keilen Hicks, McGregor 11.62

* Bryson Haggerty, Ellison 2004 10.03

200 meters

Jemiyah Franklin, Temple 21.90

Xavier Johnson, Temple 21.95

Jaylen Gipson, Mexia 22.19

D’Ante Thomas, Midway 22.24

Tyrone Stewart, Hillsboro 22.49

Baylon Ware, La Vega 22.58

Montae Bermudez, Crawford 22.64

Devin Miles, Connally 22.66

Devyn Raper, Belton 22.67

Jamun Guilford, La Vega 22.81

Michael Irons, McGregor 23.20

Chase Palmer, Midway 22.64

Ryan Siler, Lorena 23.31

D.J. Taylor, Waco High 23.40

Tyrick James, China Spring 23.63

Davion Stillwell, University 23.70

Isaiah Houston, Robinson 23.74

James Lane, McGregor 23.75

* Charles Mitchell, Waco High 1993 20.52

400 meters

Jemiyah Franklin, Temple 48.11

Xavier Johnson, Temple 49.16

Zach Martinez, Reicher 49.88

C.J. Williams, Midway 50.06

Devonte Wilson, University 51.48

Jordan Johnson, Connally 51.88

Jeffrey Nickerson, La Vega 52.21

Keaton Dudik, China Spring 53.02

Coalson Foss, Crawford 52.74

Garrett Dutschmann, Crawford 52.94

Kahron Hall, University 53.11

Mason Quintaveon, La Vega 53.24

Parker Nall, Midway 53.34

Taro Johnson, Waco High 53.69

Alex Thompson, Gatesville 54.26

Isaiah Montgomery, Robinson 54.50

Jared Lorenz, McGregor 54.78

Frankie DeLeon, McGregor 56.70

* Wil London, Waco High 2015 45.96

800 meters

Kyle Doty, Bruceville-Eddy 2:00.28

Jaquavios Diggs, Midway 2.00.70

Cal Johnston, Midway 2:01.94

Jordan Vanderpool, China Spring 2:02.65

Matthew Jordan, China Spring 2:03.98

Angel Lopez, McGregor 2:06.78

Rhett Gore, Gatesville 2:07.68

Ivan Solis, McGregor 2:08.00

Jordan Johnson, Connally 2:09.03

Francisco Ortega, Univesity 2:09.52

Frankie DeLeon, McGregor 2:11.59

Stephen Sanchez, Waco High 2:12.46

Andrew Fuentes, Robinson 2:13.00

* Lewis Lacy, Ellison 1988 1:50.10

1,600 meters

Ryan Day, Midway 4:26.79

Peter Ferretter, Midway 4:28.31

Kyle Doty, Bruceville-Eddy 4:28.60

Cal Johnston, Midway 4:38.33

Bryce Girard, China Spring 4:49.98

Ivan Solis, McGregor 4:52.62

Kerry Burkley, Waco High 4:53.58

Horacio Briseno, Gatesville 5:02.15

Byron Lundgren, China Spring 5:02.28

Angel Lopez, McGregor 5:02.66

Isaac Gallegos, Lorena 5:02.87

Riley McClure, Gatesville 5:03.84

Gilbert Beltran, Connally 5:04.47

Franky Olivarez, University 5:05.35

Joseph Mooney, McGregor 5:09.43

* Carlos Quinones, Killeen 1982 4:11.00

3,200 meters

Kyle Doty, Bruceville-Eddy 9:28.73

Peter Ferretter, Midway 9:44.57

Nathan Vanderpool, China Spring 10:20.04

Ryan Day, Midway 10:23.90

Bryce Girard, China Spring 10:27.62

Ivan Solis, McGregor 10:37.48

Isaac Gallegos, Lorena 10:41.90

Riley McClure, Gatesville 10:45.27

Kerry Burkley, Waco High 10:46.55

Gilbert Beltran, Connally 10:48.33

Angel Lopez, McGregor 11:07.39

Francisco Ortega, University 11:1457

Joseph Mooney, McGregor 11:20.40

* Carlos Quinones, Killeen 1982 9:10.00

110 meter hurdles

Ryan Hering, McGregor 15.03

Michael Kaminski, Midway 15.14

Xavier Fisher, La Vega 15.84

Derrick Bayer, Gatesville 16.04

Zacchaeus Dimerson, La Vega 16.04

Tim Carr, La Vega 16.04

Sherman Childress, Connally 16.34

Steven Saucedo, China Spring 16.43

Jalun Taylor, Gatesville 16.44

Decoreaon Moore, Midway 16.54

Qua Mathis, Waco High 16.64

Carlos Medrano, Waco High 16.64

* Patrick Mitchell, Waco High 1990 13.43

300 meter hurdles

Ronnie Briscoe, Connally 39.54

Ryan Hering, McGregor 40.10

Michael Kaminski, Midway 40.74

Xavier Fisher, La Vega 41.69

Steven Saucedo, China Spring 41.94

Jalun Taylor, Gatesville 42.09

Tim Carr, La Vega 42.11

Jayden Bishop, Waco High 42.64

Charlie Adamick, Crawford 43.24

Carlos Medrano, Waco High 43.64

Erik Slaughter, University 44.99

* Robert Griffin, Copperas Cove 2007 35.33

4x100 relay

La Vega 42.11

Waco High 43.04

Midway 43.30

McGregor 43.35

Connally 43.84

China Spring 43.84

Crawford 43.94

University 43.97

Robinson 44.69

Lorena 45.64

Gatesville 46.22

* Killeen 1991 40.0

4x200 relay

La Vega 1:28.88

Midway 1:30.40

McGregor 1:30.75

Connally 1:30.89

Waco High 1:31.56

Crawford 1:32.00

Robinson 1:34.00

University 1:34.18

China Spring 1:35.00

Lorena 1:37.30

Gatesville 1:42.73

* Copperas Cove 2007 1:26.01

4x400 relay

Connally 3:26.77

Midway 3:28.74

Crawford 3:28.80

McGregor 3:29.67

La Vega 3:32.98

China Spring 3:33.75

University 3:35.54

Waco High 3:40.90

Robinson 3:43.51

Gatesville 3:45.04

* Ellison 1991 3:10.24

Discus

Tylon Johnson, Connally 151-8½

Zach Pierce, Lorena 144-10

Conner Zacharias, McGregor 143-4

Coby Bess, McGregor 140-0

Freddie Williams, La Vega 139-10

Josh Tripp, Midway 139-4¾

Cooper McCauley, McGregor 137-9

Brandon Davis, Waco High 133-9

Austin Lee, Gatesville 133-4½

Zaid Perez, China Spring 132-4

Koby Smith, Crawford 130-10

Anel Anglin, La Vega 129-11¼

Cade Michna, Lorena 125-5

Andrew Forsythe, Connally 122-6¾

* Brock Stickler, Lampasas 2004 198-0

Shot put

La’daidreanin Glasker, Waco High 52-2

Kedrick James, La Vega 49-8

Hakeem White, Midway 48-3½

Sam Jackson, Gatesville 48-2

Darrion McLean, Waco High 46-0

Anel Anglin, La Vega 44-6

Jaxon Player, Midway 44-4½

Vondre Anderson, University 44-4½

Conner Zacharias, McGregor 44-0

Roderick Loyd, University 43-11½

Connor Barnett, Robinson 43-2

Owen Sibley, Gatesville 42-11¾

Tylon Johnson, Connally 42-9

Josh Tripp, Midway 42-7

Martin Romero, Gatesville 42-3

Cooper McCauley, McGregor 42-2

Coby Bess, McGregor 42 -0

* Frank West, Mart 1972 65-2½

Pole vault

Riley Richards, China Spring 17-3

Grahm Gonzalez, Bosqueville 16-0

Chase Hermes, China Spring 13-0

Hayden Clark, McGregor 12-0

Kylar Kimball, Connally 11-6

Blake Johnson, Lorena 11-6

Barrientes Aaron, Gatesville 11-0

Josiah Nolte, Gatesville 11-0

Connor Jones, Crawford 10-6

* Brandon Bray, China Spring 2014 17-8½

* Signifies Central Texas records

Coaches may send updates or corrections to bcherry@wacotrib.com.