Conference 6A

REGION 1

District 1

El Paso Americas

El Paso Coronado

El Paso Franklin

El Paso Montwood

El Paso Pebble Hills

El Paso Socorro

District 2

Amarillo Tascosa

Midland

Midland Lee

Odessa

Odessa Permian

Wolfforth Frenship

District 3

Abilene

Euless Trinity

Haltom City Haltom

Hurst Bell

N Richland Hills Richland

San Angelo Central

Weatherford

District 4

Arlington

Arlington Bowie

Arlington Houston

Arlington Lamar

Arlington Martin

Ft Worth Paschal

Ft Worth Trimble Tech

FW Young Men's Leadership Acad. +

FW Young Women's Leadership *#

North Crowley

*Plays Basketball Only

+Boys Only

#Girls Only

District 5

Denton Guyer

Keller

Keller Central

Keller Fossil Ridge

Keller Timber Creek

Northwest Eaton

Northwest Nelson

Southlake Carroll

District 6

Coppell

Irving

Irving MacArthur

Irving Nimitz

Lewisville

Lewisville Flower Mound

Lewisville Hebron

Lewisville Marcus

District 7

Cedar Hill

De Soto

Grand Prairie

Mansfield

Mansfield Lake Ridge

Mansfield Summit

South Grand Prairie

Waxahachie

District 8

Dallas Molina

Dallas Skyline

Dallas White

Duncanville

Richardson

Richardson Berkner

Richardson Lake Highlands

Richardson Pearce

REGION 2

District 9

Allen

Dallas Jesuit +

McKinney

McKinney Boyd

Plano

Plano East

Plano West

Prosper

+Boys Only

District 10

Garland

Garland Lakeview Cent.

Garland Naaman Forest

Garland Rowlett

Garland Sachse

North Garland

South Garland

Wylie

District 11

Longview

Mesquite

Mesquite Horn

North Mesquite

Rockwall

Rockwall-Heath

Tyler Lee

District 12

Belton

Copperas Cove

Killeen

Killeen Ellison

Killeen Harker Heights

Killeen Shoemaker

Temple

Waco

Waco Midway

District 13

Austin Vandegrift

Cedar Park Vista Ridge

Leander

Pflugerville Hendrickson

Round Rock

Round Rock McNeil

Round Rock Stony Pt.

Round Rock Westwood

Round Rock Cedar Ridge

District 14

Bridgeland

Bryan

Cyp. Lakes

Cyp. Park

Cyp. Ranch

Cyp. Springs

Cyp. Woods

Langham Creek

Tomball Memorial

District 15

Conroe

Conroe Oak Ridge

Conroe The Woodlands

Conroe Woodlands College Park

Klein

Klein Cain

Klein Collins

Klein Forest

Klein Oak

District 16

Houston Aldine

Houston Benjamin Davis Sr.

Houston Eisenhower

Houston MacArthur

Houston Nimitz

Spring

Spring DeKaney

Spring Westfield

REGION 3

District 17

Cy-Fair

Cyp. Creek

Cyp. Ridge

Cyp. Falls

Houston Memorial

Houston Northbrook

Houston Spring Woods

Houston Stratford

Jersey Village

District 18

Houston Bellaire

Houston Chavez

Houston Heights

Houston Lamar

Houston Math Sci. & Tech

Houston Mickey Leland College Prep Acad *+

Houston Westbury

Houston Westside

*Plays Basketball Only

+Boys Only

District 19

Katy

Katy Cinco Ranch

Katy Mayde Creek

Katy Morton Ranch

Katy Seven Lakes

Katy Taylor

Katy Tompkins

District 20

Fort Bend Austin

Fort Bend Bush

Fort Bend Clements

Fort Bend Dulles

Fort Bend Elkins

Fort Bend Kempner

Fort Bend Ridge Point

Fort Bend Travis

District 21

Baytown Sterling

Beaumont ISD New School

Beaumont West Brook

Channelview

Deer Park

Galena Park North Shore

La Porte

Sheldon King

District 22

Humble

Humble Atascocita

Humble Kingwood

Humble Summer Creek

Pasadena

Pasadena Dobie

Pasadena Memorial

Pasadena Rayburn

Pasadena South Houston

District 23

Alief Elsik

Alief Hastings

Alief Taylor

Clute Brazoswood

Houston Strake Jesuit +

Pearland

Pearland Dawson

Richmond George Ranch

+Boys Only

District 24

Alvin

Dickinson

Frndswd Clear Brook

Houston Clear Lake

LC Clear Creek

LC Clear Falls

LC Clear Springs

REGION 4

District 25

Austin

Austin Akins

Austin Anderson

Austin Bowie

Austin Lake Travis

Austin Westlake

Buda Hays

Del Valle

Kyle Lehman

District 26

Cibolo Steele

Comal Canyon

Comal Smithson Valley

Converse Judson

New Braunfels

San Antonio E. Central

San Marcos

Schertz Clemens

District 27

San Antonio Churchill

San Antonio Johnson

San Antonio Lee

San Antonio MacArthur

San Antonio Madison

San Antonio Reagan

San Antonio Roosevelt

South San Antonio

District 28

Northside Brandeis

Northside Brennan

Northside Clark

Northside Holmes

Northside Jay

Northside Marshall

Northside O'Connor

Northside Stevens

Northside Taft

Northside Warren

District 29

Del Rio

Eagle Pass

Laredo Alexander

Laredo Johnson

Laredo Nixon

Laredo United

Laredo United South

District 30

La Joya

La Joya Juarez-Lincoln

McAllen

McAllen Memorial

McAllen Rowe

Mission

Pharr-San Juan-Alamo

PSJA North

District 31

Donna North

Edinburg

Edinburg Economedes

Edinburg North

Edinburg Vela

Weslaco

Weslaco East

District 32

Brownsville Hanna

Brownsville Rivera

Harlingen

Harlingen South

Los Fresnos

San Benito

2018-20 Football District Alignment

Conference 5A Division 1

REGION 1

District 1

El Paso Bel Air

El Paso Chapin

El Paso Del Valle

El Paso Eastlake

El Paso Eastwood

El Paso El Dorado

District 2

Abilene Cooper

Amarillo

Amarillo Caprock

Amarillo Palo Duro

Lubbock

Lubbock Coronado

Lubbock Monterey

District 3

Azle

Crowley

Fort Worth Arlington Hts

Fort Worth Boswell

Fort Worth South Hills

Fort Worth Chisholm Trail

Granbury

Saginaw

White Settlement Brewer

District 4

Carrollton Creekview

Carrollton Smith

Carrollton Turner

Colleyville Heritage

Denton

Denton Ryan

Grapevine

N Richland Hills Birdville

REGION 2

District 5

Frisco Centennial

Frisco Heritage

Frisco Independence

Frisco Liberty

Frisco Lone Star

Frisco Wakeland

Lewisville The Colony

Little Elm

District 6

Dallas Adams

Dallas Highland Park

Dallas Samuell

Dallas Sunset

Dallas Wilson

Lancaster

Mansfield Legacy

Mansfield Timberview

District 7

McKinney North

Mesquite Poteet

Sherman

Texarkana Texas

Tyler

West Mesquite

Wylie East

District 8

College Station

Conroe Caney Creek

Lufkin

Magnolia

Magnolia West

Tomball

Waller

Willis

REGION 3

District 9

Baytown Goose Crk Mem

Galena Park

Houston Austin

Houston Wisdom

Humble Kingwood Park

New Caney

New Caney Porter

Port Arthur Memorial

District 10

Alvin Shadow Creek

Angleton

Fort Bend Hightower

Friendswood

Galveston Ball

Richmond Foster

Rosenberg Terry

Texas City

District 11

Cedar Park

Georgetown

Hutto

Leander Rouse

Manor

Pflugerville

Pflugerville Connally

District 12

Austin Crockett

Austin Johnson

Austin Lanier

Austin McCallum

Austin Reagan

Austin Travis

Dripping Springs

Seguin

REGION 4

District 13

San Antonio Brackenridge

San Antonio Veterans Memorial

San Antonio Burbank

San Antonio Edison

San Antonio Highlands

San Antonio Houston

San Antonio Jefferson

San Antonio Lanier

San Antonio Wagner

District 14

Eagle Pass Winn

Laredo Martin

Northside Harlan

San Antonio Harlandale

San Antonio McCollum

San Antonio Southwest

Southwest Legacy

District 15

Corpus Christi Carroll

Corpus Christi Flour Bluff

Corpus Christi Veterans Memorial

Corpus Christi King

Corpus Christi Miller

Corpus Christi Moody

Corpus Christi Ray

Victoria East

Victoria West

District 16

Brownsville Lopez

Brownsville Pace

Brownsville Porter

Brownsville Veterans Memorial

Donna

La Joya Palmview

Mission Veterans Memorial

PSJA Memorial

PSJA Southwest

Rio Grande City

2018-20 Football District Alignment

Conference 5A Division 2

REGION 1

District 1

Canutillo

Clint Horizon

El Paso Hanks

El Paso Parkland

El Paso Riverside

El Paso Ysleta

District 2

El Paso

El Paso Andress

El Paso Austin

El Paso Bowie

El Paso Burges

El Paso Irvin

El Paso Jefferson

District 3

Abilene Wylie

Canyon Randall

Lubbock Cooper

Plainview

Wichita Falls

Wichita Falls Rider

District 4

Ft Worth Carter-Riverside

Ft Worth Eastern Hills

Ft Worth North Side

Ft Worth Polytechnic

Ft Worth Southwest

Ft Worth Wyatt

Northwest

REGION 2

District 5

Aledo

Arlington Seguin

Burleson

Burleson Centennial

Cleburne

Everman

Joshua

Midlothian

Waco University

District 6

Dallas Adamson

Dallas Conrad

Dallas Jefferson

Dallas Kimball

Dallas Seagoville

Dallas South Oak Cliff

Dallas Spruce

Red Oak

District 7

Denison

Denton Braswell

Frisco

Frisco Lebanon Trail

Frisco Memorial

Frisco Reedy

Lake Dallas

Lucas Lovejoy

Princeton

District 8

Corsicana

Ennis

Forney

Greenville

Kaufman

North Forney

Royse City

Sulphur Springs

Terrell

REGION 3

District 9

Hallsville

Jacksonville

Lindale

Longview Pine Tree

Marshall

Mount Pleasant

Nacogdoches

Whitehouse

District 10

Bryan Rudder

Cleveland

College Station A&M Consolidated

Huntsville

Katy Paetow

Montgomery

Montgomery Lake Creek

Rosenberg Lamar Cons

District 11

Fort Bend Marshall

Fort Bend Willowridge

Houston Madison

Houston Milby

Houston Northside

Houston Sharpstown

Houston Sterling

Houston Waltrip

Manvel

District 12

Baytown Lee

Crosby

Dayton

Mt Belvieu Barbers Hill

Nederland

Port Neches-Groves

Santa Fe

Vidor

REGION 4

District 13

Bastrop

Bastrop Cedar Creek

Brenham

Elgin

Georgetown East View

Leander Glenn

Marble Falls

Pflugerville Weiss

District 14

Boerne Champion

Castroville Medina Valley

Kerrville Tivy

Lockhart

San Antonio Alamo Heights

San Antonio Kennedy

San Antonio Memorial

Uvalde

District 15

Alice

Corpus Christi Calallen

Corpus Christi Tuloso-Midway

Floresville

Gregory-Portland

Port Lavaca Calhoun

San Antonio Southside

Somerset

District 16

Edcouch-Elsa

Laredo Cigarroa

Mercedes

Mission Sharyland

Pharr Valley View

Roma

Sharyland Pioneer

2018-19 Basketball District Alignment

Conference 5A

REGION 1

District 1

Canutillo

El Paso

El Paso Andress

El Paso Austin

El Paso Bowie

El Paso Burges

El Paso Chapin

El Paso Irvin

El Paso Jefferson

District 2

Clint Horizon

El Paso Bel Air

El Paso Del Valle

El Paso Eastlake

El Paso Eastwood

El Paso El Dorado

El Paso Hanks

El Paso Parkland

El Paso Riverside

El Paso Ysleta

District 3

Amarillo

Amarillo Caprock

Amarillo Palo Duro

Canyon Randall

Lubbock

Lubbock Cooper

Lubbock Coronado

Lubbock Monterey

Plainview

District 4

Abilene Cooper

Abilene Wylie

Aledo

Granbury

Wichita Falls

Wichita Falls Rider

District 5

Arlington Seguin

Burleson

Burleson Centennial

Crowley

Everman

Mansfield Legacy

Mansfield Timberview

District 6

Ft Worth Arlington Hts

Ft Worth Carter-Riverside

Ft Worth Eastern Hills

Ft Worth North Side

Ft Worth Polytechnic

Ft Worth South Hills

Ft Worth Southwest

Ft Worth Wyatt

District 7

Azle

Colleyville Heritage

Ft Worth Boswell

FW Chisholm Trail

Grapevine

N Richland Hills Birdville

Saginaw

White Settlement Brewer

District 8

Denton

Denton Braswell

Denton Ryan

Lake Dallas

Lewisville The Colony

Little Elm

Northwest

REGION 2

District 9

Frisco

Frisco Centennial

Frisco Heritage

Frisco Independence

Frisco Lebanon Trail

Frisco Liberty

Frisco Lone Star

Frisco Memorial

Frisco Reedy

Frisco Wakeland

District 10

Denison

Lucas Lovejoy

McKinney North

Princeton

Sherman

Wylie East

District 11

Carrollton Creekview

Carrollton Smith

Carrollton Turner

Dallas Adams

Dallas Conrad

Dallas Highland Park

Dallas Jefferson

Dallas Wilson

District 12

Dallas Adamson

Dallas Kimball

Dallas Samuell

Dallas Seagoville

Dallas South Oak Cliff

Dallas Spruce

Dallas Sunset

District 13

Forney

Kaufman

Lancaster

Mesquite Poteet

North Forney

Terrell

West Mesquite

District 14

Cleburne

Corsicana

Ennis

Joshua

Midlothian

Red Oak

Waco University

District 15

Greenville

Lindale

Mount Pleasant

Royse City

Sulphur Springs

Texarkana Texas

District 16

Hallsville

Jacksonville

Longview Pine Tree

Lufkin

Marshall

Nacogdoches

Tyler Whitehouse

REGION 3

District 17

Cedar Park

Leander Glenn

Leander Rouse

Marble Falls

Pflugerville

Pflugerville Connally

Pflugerville Weiss

District 18

Bastrop

Bastrop Cedar Creek

Elgin

Georgetown

Georgetown East View

Hutto

Manor

District 19

Brenham

Bryan Rudder

College Station

College Station A&M Consolidated

Katy Paetow

Magnolia

Magnolia West

Waller

District 20

Conroe Caney Creek

Humble Kingwood Park

Huntsville

Montgomery

Montgomery Lake Creek

New Caney

New Caney Porter

Tomball

Willis

District 21

Cleveland

Dayton

Mt Belvieu Barbers Hill

Nederland

Port Arthur Memorial

Port Neches-Groves

Vidor

District 22

Baytown Goose Crk Mem

Baytown Lee

Crosby

Friendswood

Galena Park

Galveston Ball

Santa Fe

Texas City

District 23

Houston Austin

Houston Madison

Houston Milby

Houston Northside

Houston Sharpstown

Houston Sterling

Houston Waltrip

Houston Wisdom

District 24

Alvin Shadow Creek

Angleton

Fort Bend Hightower

Fort Bend Marshall

Fort Bend Willowridge

Manvel

Richmond Foster

Rosenberg Lamar Cons

Rosenberg Terry

REGION 4

District 25

Austin Crockett

Austin Johnson

Austin Lanier

Austin McCallum

Austin Reagan

Austin Travis

Dripping Springs

Lockhart

District 26

Boerne Champion

Kerrville Tivy

San Antonio Veterans Memorial

San Antonio Harlandale

San Antonio Kennedy

San Antonio McCollum

San Antonio Memorial

San Antonio Wagner

Seguin

District 27

San Antonio Alamo Heights

San Antonio Brackenridge

San Antonio Burbank

San Antonio Edison

San Antonio Fox Tech

San Antonio Highlands

San Antonio Houston

San Antonio Jefferson

San Antonio Lanier

District 28

Castroville Medina Valley

Eagle Pass Winn

Floresville

Northside Harlan

San Antonio Southside

San Antonio Southwest

Somerset

Southwest Legacy

Uvalde

District 29

Alice

Corpus Christi Calallen

Corpus Christi Flour Bluff

Corpus Christi Tuloso-Midway

Gregory-Portland

Laredo Cigarroa

Laredo Martin

District 30

Corpus Christi Carroll

Corpus Christi Veterans Memorial

Corpus Christi King

Corpus Christi Miller

Corpus Christi Moody

Corpus Christi Ray

Port Lavaca Calhoun

Victoria East

Victoria West

District 31

La Joya Palmview

Mission Sharyland

Mission Veterans Memorial

PSJA Memorial

PSJA Southwest

Rio Grande City

Roma

Sharyland Pioneer

District 32

Brownsville Lopez

Brownsville Pace

Brownsville Porter

Brownsville Veterans Memorial

Donna

Edcouch-Elsa

Mercedes

Pharr Valley View

2018-20 Football District Alignment

Conference 4A Division 1

REGION 1

District 1

Clint

Clint Mountain View

Fabens

San Elizario

District 2

Andrews

Big Spring

San Angelo Lake View

Seminole

District 3

Canyon

Dumas

Hereford

Pampa

District 4

Burkburnett

Decatur

Gainesville

Mineral Wells

Springtown

Wichita Falls Hirschi

REGION 2

District 5

Brownwood

China Spring

Gatesville

Stephenville

Waco La Vega

District 6

Fort Worth Benbrook

Fort Worth Dunbar

Fort Worth Western Hills

Fort Worth Diamond Hill-Jarvis

Kennedale

Lake Worth

River Oaks Castleberry

District 7

Anna

Argyle

Celina

Melissa

Paris

Paris North Lamar

Sanger

District 8

Alvarado

Carrollton Ranchview

Dallas Carter

Dallas Hillcrest

Dallas Hutchins

Dallas Pinkston

North Dallas

REGION 3

District 9

Athens

Crandall

Mabank

Midlothian Heritage

Quinlan Ford

Waxahachie Life

District 10

Carthage

Henderson

Kilgore

Palestine

Tyler Chapel Hill

Van

District 11

Bridge City

Huffman Hargrave

Livingston

Lumberton

Orange Little Cypress-Mauriceville

Splendora

District 12

Houston Furr

Houston North Forest

Houston Wheatley

Houston Worthing

Houston Yates

Navasota

Stafford

REGION 4

District 13

Bay City

El Campo

Freeport Brazosport

Lamar Fulshear

Needville

Sealy

West Columbia Columbia

District 14

Burnet

Comal Canyon Lake

Fredericksburg

Lampasas

Liberty Hill

Taylor

District 15

Beeville Jones

Boerne

Gonzales

La Vernia

Pleasanton

District 16

Hidalgo Early College

Kingsville King

La Feria

Rio Grande City Grulla

Zapata

2018-20 Football District Alignment

Conference 4A Division 2

REGION 1

District 1

Fort Stockton

Lamesa

Midland Greenwood

Monahans

Pecos

Snyder

Sweetwater

District 2

Borger

Dalhart

Levelland

Lubbock Estacado

Perryton

District 3

Aubrey

Bridgeport

Graham

Iowa Park

Krum

Vernon

District 4

Ferris

Glen Rose

Godley

Hillsboro

Venus

REGION 2

District 5

Caddo Mills

Dallas Lincoln

Dallas Roosevelt

Farmersville

Nevada Community

Sunnyvale

District 6

Gilmer

Longview Spring Hill

Pittsburg

Texarkana Liberty-Eylau

Texarkana Pleasant Grove

District 7

Brownsboro

Bullard

Canton

Rusk

Wills Point

District 8

Fairfield

Lorena

Madisonville

Mexia

Robinson

Salado

Waco Connally

REGION 3

District 9

Center

Cleveland Tarkington

Huntington

Jasper

Shepherd

District 10

Hamshire-Fannett

Hardin-Jefferson

Liberty

Silsbee

West Orange-Stark

District 11

Houston Kashmere

Houston Scarborough

Houston Washington

La Marque

Sweeny

Wharton

District 12

Bellville

Caldwell

Giddings

La Grange

Royal

Smithville

REGION 4

District 13

Austin Eastside Memorial

Bandera

Cuero

Geronimo Navarro

Llano

Wimberley

District 14

Carrizo Springs

Crystal City

Devine

Hondo

Pearsall

Poteet

District 15

Corpus Christi West Oso

Ingleside

Orange Grove

Robstown

Rockport-Fulton

Sinton

District 16

Port Isabel

Progreso

Raymondville

Rio Hondo

2018-19 Basketball District Alignment

Conference 4A

REGION 1

District 1

Clint

Clint Mountain View

Fabens

San Elizario

District 2

Andrews

Fort Stockton

Monahans

Pecos

Seminole

District 3

Canyon

Hereford

Lamesa

Levelland

Lubbock Estacado

District 4

Borger

Dalhart

Dumas

Pampa

Perryton

District 5

Big Spring

Midland Greenwood

San Angelo Lake View

Snyder

Sweetwater

District 6

Burkburnett

Graham

Iowa Park

Vernon

Wichita Falls Hirschi

District 7

Brownwood

Glen Rose

Godley

Mineral Wells

Stephenville

District 8

Argyle

Bridgeport

Decatur

Krum

Springtown

REGION 2

District 9

Fort Worth Benbrook

Fort Worth Dunbar

Fort Worth Western Hills

Fort Worth Diamond Hill-Jarvis

Kennedale

Lake Worth

River Oaks Castleberry

District 10

Carrollton Ranchview

Oak Cliff Faith Family

Uplift North Hills Prep

Uplift Summit Intl Prep

Uplift Williams Prep

District 11

Anna

Aubrey

Celina

Gainesville

Melissa

Sanger

District 12

Dallas Carter

Dallas Hillcrest

Dallas Hutchins

Dallas Lincoln

Dallas Pinkston

Dallas Roosevelt

North Dallas

District 13

Caddo Mills

Crandall

Farmersville

Nevada Community

Quinlan Ford

Sunnyvale

District 14

Athens

Brownsboro

Canton

Mabank

Van

Wills Point

District 15

Paris

Paris North Lamar

Pittsburg

Texarkana Liberty-Eylau

Texarkana Pleasant Grove

District 16

Bullard

Cumberland Academy

Gilmer

Henderson

Kilgore

Longview Spring Hill

Tyler Chapel Hill

REGION 3

District 17

Alvarado

Ferris

Hillsboro

Midlothian Heritage

Venus

Waxahachie Life

District 18

China Spring

Gatesville

Lorena

Robinson

Waco Connally

Waco La Vega

District 19

Fairfield

Madisonville

Mexia

Palestine

Rusk

District 20

Carthage

Center

Hudson

Huntington

Jasper

District 21

Cleveland Tarkington

Huffman Hargrave

Liberty

Livingston

Shepherd

Splendora

District 22

Bridge City

Hamshire-Fannett

Hardin-Jefferson

Lumberton

Orange Little Cypress-Mauriceville

Silsbee

West Orange-Stark

District 23

Houston Furr

Houston Kashmere

Houston North Forest

Houston Scarborough

Houston Washington

Houston Wheatley

Houston Worthing

Houston Yates

District 24

Bay City

Freeport Brazosport

La Marque

Sweeny

West Columbia Columbia

REGION 4

District 25

El Campo

Lamar Fulshear

Needville

Royal

Sealy

Stafford

Wharton

District 26

Bellville

Caldwell

Giddings

La Grange

Navasota

Smithville

District 27

Austin Eastside Memorial

Burnet

Lampasas

Liberty Hill

Salado

Taylor

District 28

Bandera

Boerne

Comal Canyon Lake

Fredericksburg

Llano

Wimberley

District 29

Carrizo Springs

Crystal City

Devine

Hondo

Pearsall

District 30

Cuero

Geronimo Navarro

Gonzales

La Vernia

Pleasanton

Poteet

San Antonio Brooks Academy

District 31

Beeville Jones

Corpus Christi West Oso

Ingleside

Kingsville King

Orange Grove

Robstown

Rockport-Fulton

Sinton

District 32

Hidalgo Early College

La Feria

Port Isabel

Progreso

Raymondville

Rio Grande City Grulla

Rio Hondo

Zapata

2018-20 Football District Alignment

Conference 3A Division 1

REGION 1

District 1

Brownfield

Denver City

Kermit

Tornillo

District 2

Amarillo River Road

Bushland

Littlefield

Muleshoe

Shallowater

Slaton

District 3

Breckenridge

Clyde

Early

Eastland

Tuscola Jim Ned

Wall

District 4

Bowie

Boyd

Brock

Paradise

Pilot Point

Ponder

Whitesboro

REGION 2

District 5

Bonham

Commerce

Howe

Lone Oak

Pottsboro

Rains

Van Alstyne

District 6

Dallas A+ Academy

Dallas Life Oak Cliff

Dallas Madison

Eustace

Kemp

Malakoff

District 7

Atlanta

Hooks

Hughes Springs

Jefferson

Mount Vernon

New Boston

Redwater

District 8

Gladewater

Gladewater Sabine

Mineola

New London West Rusk

Tatum

White Oak

Winnsboro

REGION 3

District 9

Grandview

Groesbeck

Maypearl

McGregor

Teague

West

Whitney

District 10

Cameron Yoe

Jarrell

Lago Vista

Little River Academy

Manor New Tech

Rockdale

Troy

District 11

Coldspring-Oakhurst

Crockett

Diboll

Elkhart

Franklin

Palestine Westwood

Trinity

District 12

Anahuac

Buna

Hardin

Kirbyville

Orangefield

Warren

Winnie East Chambers

Woodville

REGION 4

District 13

Altair Rice

Boling

Columbus

Hempstead

Hitchcock

Palacios

District 14

Edna

Goliad

Hallettsville

Luling

Vanderbilt Industrial

Yoakum

District 15

Cotulla

Jourdanton

Karnes City

Lytle

Marion

San Antonio Cole

Universal City Randolph

District 16

Aransas Pass

Bishop

Falfurrias

George West

Lyford

Mathis

San Diego

Santa Gertrudis Academy

2018-20 Football District Alignment

Conference 3A Division 2

REGION 1

District 1

Alpine

Anthony

Big Lake Reagan County

Crane

District 2

Abernathy

Coahoma

Colorado City Colorado

Idalou

Lubbock Roosevelt

Stanton

District 3

Canadian

Childress

Dimmitt

Friona

Spearman

Tulia

District 4

Anson

Ballinger

Bangs

Cisco

Coleman

Merkel

San Angelo Grape Creek

San Angelo TLC Academy

REGION 2

District 5

Callisburg

Gunter

Henrietta

Holliday

Nocona

Sadler S&S Consolidated

Wichita Falls City View

District 6

Comanche

Dublin

Jacksboro

Millsap

Rio Vista

Tolar

District 7

Blooming Grove

Buffalo

Dallas Gateway Charter Academy

Edgewood

Mildred

Palmer

Rice

Scurry-Rosser

District 8

Clifton

Florence

Hamilton

Lexington

Rogers

REGION 3

District 9

Bells

Blue Ridge

Cooper

Leonard

Paris Chisum

Pattonville Prairiland

Whitewright

District 10

Alba-Golden

Arp

Big Sandy Harmony

Frankston

Grand Saline

Quitman

Troup

Winona

District 11

Daingerfield

De Kalb

Diana New Diana

Elysian Fields

Omaha Pewitt

Ore City

Queen City

Waskom

District 12

Anderson-Shiro

Corrigan-Camden

Hemphill

Kountze

New Waverly

Newton

REGION 4

District 13

Blanco

Brady

Comfort

Ingram Moore

Johnson City LBJ

Sonora

District 14

Bloomington

Danbury

East Bernard

El Maton Tidehaven

Ganado

Schulenburg

Van Vleck

District 15

Dilley

Natalia

Nixon Smiley

Poth

Skidmore-Tynan

Stockdale

District 16

Banquete

Corpus Christi London

Hebbronville

Monte Alto

Odem

Santa Rosa

Taft

2018-19

District Alignment

Conference 3A

REGION 1

District 1

Amarillo River Road

Bushland

Canadian

Dimmitt

Friona

Muleshoe

Spearman

Tulia

District 2

Abernathy

Brownfield

Denver City

Idalou

Littlefield

Lubbock Roosevelt

Shallowater

Slaton

District 3

Alpine

Anthony

Crane

Kermit

Presidio

Tornillo

District 4

Ballinger

Big Lake Reagan County

Brady

San Angelo Grape Creek

San Angelo TLC Academy

Sonora

Wall

District 5

Anson

Clyde

Coahoma

Colorado City Colorado

Merkel

Stanton

Tuscola Jim Ned

District 6

Bangs

Cisco

Coleman

Comanche

Dublin

Early

Eastland

Hamilton

District 7

Boyd

Breckenridge

Brock

Jacksboro

Millsap

Paradise

Peaster

Tolar

District 8

Bowie

Childress

Henrietta

Holliday

Nocona

Wichita Falls City View

REGION 2

District 9

Callisburg

Gunter

Pilot Point

Ponder

Pottsboro

Sadler S&S Consolidated

Whitesboro

District 10

Bells

Blue Ridge

Bonham

Howe

Leonard

Van Alstyne

Whitewright

District 11

Dallas A+ Academy

Dallas Gateway Charter Academy

Dallas Life Oak Cliff

Dallas Madison

Uplift Hampton Prep

District 12

Alba-Golden

Edgewood

Grand Saline

Lone Oak

Mineola

Quitman

Rains

District 13

Commerce

Cooper

Mount Pleasant Chapel Hill

Mount Vernon

Paris Chisum

Pattonville Prairiland

Winnsboro

District 14

Atlanta

De Kalb

Hooks

New Boston

Omaha Pewitt

Queen City

Redwater

District 15

Daingerfield

Diana New Diana

Elysian Fields

Hughes Springs

Jefferson

Ore City

Tatum

Waskom

District 16

Arp

Big Sandy Harmony

Gladewater

Gladewater Sabine

New London West Rusk

Troup

White Oak

Winona

REGION 3

District 17

Clifton

Grandview

Harmony School of Innovation - Waco

Keene

Maypearl

Rio Vista

West

Whitney

District 18

Blooming Grove

Eustace

Kemp

Malakoff

Mildred

Palmer

Rice

Scurry-Rosser

District 19

Cameron Yoe

Franklin

Lexington

Little River Academy

McGregor

Rockdale

Rogers

Troy

District 20

Buffalo

Crockett

Elkhart

Frankston

Groesbeck

Palestine Westwood

Teague

District 21

Corrigan-Camden

Diboll

Hemphill

Lufkin Pineywoods Community Academy

Nacogdoches Central Heights

Newton

Pollok Central

Woodville

District 22

Anahuac

Buna

Hardin

Kirbyville

Kountze

Orangefield

Warren

Winnie East Chambers

District 23

Anderson-Shiro

Coldspring-Oakhurst

Houston Harmony School of Discovery

Hempstead

New Waverly

Onalaska

Trinity

District 24

Boling

Danbury

East Bernard

El Maton Tidehaven

Hitchcock

Palacios

Van Vleck

REGION 4

District 25

Blanco

Florence

Georgetown Gateway +

Jarrell

Johnson City LBJ

Lago Vista

Manor New Tech

+Boys Only

District 26

Comfort

Ingram Moore

Marion

San Antonio BASIS Shavano

San Antonio Cole

San Antonio Gervin

Universal City Randolph

District 27

Karnes City

Luling

Nixon Smiley

Poth

Stockdale

Yoakum

District 28

Altair Rice

Bloomington

Columbus

Edna

Ganado

Hallettsville

Schulenburg

Vanderbilt Industrial

District 29

Aransas Pass

George West

Goliad

Mathis

Odem

Skidmore-Tynan

Taft

District 30

Cotulla

Dilley

Jourdanton

Laredo Harmony School of Excellence

Lytle

Natalia

District 31

Banquete

Bishop

Corpus Christi London

Falfurrias

Hebbronville

San Diego

Santa Gertrudis Academy

District 32

Brownsville Frontier College Prep

Brownsville IDEA Riverview

Edinburg IDEA Quest College Prep

Lyford

Monte Alto

Santa Rosa

Vanguard Academy Mozart - Alamo

Vanguard Academy Rembrandt - Pharr

Weslaco IDEA Pike

2018-20 Football District Alignment

Conference 2A Division 1

REGION 1

District 1

Amarillo Highland Park

Boys Ranch

Panhandle

Sanford-Fritch

Stinnett West Texas

Sunray

District 2

Floydada

Hale Center

New Deal

Olton

Post

Sundown

District 3

Forsan

Hawley

Ozona

Stamford

Winters

District 4

Alvord

Chico

Lindsay

Olney

Seymour

REGION 2

District 5

Celeste

Collinsville

Tom Bean

Trenton

Valley View

District 6

Bogata Rivercrest

Como-Pickton

Honey Grove

Quinlan Boles

Wolfe City

District 7

Crawford

De Leon

Goldthwaite

Hico

San Saba

Valley Mills

District 8

Axtell

Bosqueville

Bruceville-Eddy

Italy

Itasca

Moody

Riesel

REGION 3

District 9

Cayuga

Centerville

Jewett Leon

Kerens

Malakoff Cross Roads

Normangee

District 10

Alto

Big Sandy

Cushing

Gladewater Union

Grove

Hawkins

Price Carlisle

District 11

Beckville

Garrison

Harleton

Joaquin

Linden-Kildare

Tenaha

Timpson

District 12

Deweyville

Groveton

Hull-Daisetta

San Augustine

Shelbyville

West Sabine

REGION 4

District 13

Hearne

Holland

Marlin

Milano

Rosebud-Lott

Thorndale

Thrall

District 14

Brackettville Brackett

Center Point

Harper

Junction

Mason

Sabinal

District 15

Kenedy

Shiner

Wallis Brazos

Weimar

Yorktown

District 16

Ben Bolt-Palito Blanco

Freer

Refugio

Riviera Kaufer

Santa Maria

Three Rivers

2018-20 Football District Alignment

Conference 2A Division 2

REGION 1

District 1

Iraan

McCamey

Van Horn

Wink

District 2

Bovina

Farwell

Plains

Seagraves

Sudan

Earth Springlake

District 3

Clarendon

Gruver

Stratford

Vega

Booker

Claude

District 4

Lockney

Ralls

Smyer

Tahoka

Crosbyton

New Home

REGION 2

District 5

Memphis

Quanah

Wellington

Wheeler

Munday

Shamrock

District 6

Archer City

Electra

Petrolia

Santo

Windthorst

Ranger

District 7

Albany

Cross Plains

Haskell

Roscoe Collegiate

Baird

Hamlin

Roby

District 8

Christoval

Eldorado

Miles

Menard

Mertzon Irion County

Rocksprings

REGION 3

District 9

Campbell

Cumby

Era

Muenster

Tioga

District 10

Clarksville

Detroit

Maud

Mount Enterprise

Overton

Simms Bowie

District 11

Dawson

Frost

Hubbard

Mart

Meridian

Wortham

District 12

Colmesneil

Evadale

Grapeland

Lovelady

Sabine Pass

Saratoga West Hardin

Burkeville

REGION 4

District 13

Bremond

Chilton

Granger

Iola

Bartlett

District 14

Burton

Flatonia

Louise

Snook

Somerville

District 15

Charlotte

Falls City

La Pryor

Pettus

D'Hanis

Runge

District 16

Agua Dulce

Benavides

La Villa

Premont

Woodsboro

Bruni

2018-19 Basketball District Alignment

Conference 2A

REGION 1

District 1

Boys Ranch

Gruver

Sanford-Fritch

Stinnett West Texas

Stratford

Sunray

District 2

Amarillo Highland Park

Clarendon

Memphis

Panhandle

Wellington

Wheeler

District 3

Bovina

Farwell

Olton

Sudan

Vega

District 4

Floydada

Hale Center

Lockney

New Deal

Post

Ralls

District 5

Plains

Seagraves

Smyer

Sundown

Tahoka

District 6

El Paso Da Vinci

Fort Hancock

Iraan

McCamey

Van Horn

Wink

District 7

Christoval

Eldorado

Forsan

Miles

Ozona

Winters

District 8

Albany

Cross Plains

Haskell

Hawley

Roscoe Collegiate

Stamford

REGION 2

District 9

Archer City

Electra

Olney

Petrolia

Quanah

Seymour

Windthorst

District 10

De Leon

Goldthwaite

Hico

Meridian

Santo

District 11

Alvord

Chico

Era

Irving Universal Academy

Muenster

Poolville

District 12

Collinsville

Ivanhoe Rayburn

Lindsay

Tioga

Tom Bean

Valley View

District 13

Celeste

Honey Grove

Merit Bland

Trenton

Wolfe City

District 14

Campbell

Como-Pickton

Cumby

Martins Mill

Quinlan Boles

Sulphur Springs North Hopkins

District 15

Bogata Rivercrest

Clarksville

Detroit

Linden-Kildare

Maud

McLeod

Simms Bowie

District 16

Beckville

Big Sandy

Gladewater Union Grove

Harleton

Hawkins

Overton

Price Carlisle

REGION 3

District 17

Bosqueville

Chilton

Crawford

Bruceville-Eddy

Moody

Rosebud-Lott

Valley Mills

Waco Meyer

District 18

Axtell

Bremond

Dawson

Hubbard

Marlin

Mart

Riesel

Wortham

District 19

Cayuga

Frost

Italy

Itasca

Kerens

Malakoff Cross Roads

District 20

Centerville

Grapeland

Groveton

Jewett Leon

Latexo

Lovelady

Slocum

District 21

Alto

Cushing

Douglass

Gary

Mount Enterprise

New Summerfield

District 22

Garrison

Joaquin

Martinsville

San Augustine

Shelbyville

Tenaha

Timpson

Woden

District 23

Broaddus

Brookeland

Colmesneil

Dallardsville Big Sandy

West Sabine

Zavalla

District 24

Hull-Daisetta

Deweyville

Evadale

Sabine Pass

Saratoga West Hardin

REGION 4

District 25

Granger

Hearne

Holland

Milano

Mumford

Thorndale

Thrall

District 26

Burton

Iola

Normangee

North Zulch

Snook

Somerville

District 27

Center Point

Harper

Junction

Mason

San Saba

District 28

Brackettville Brackett

Charlotte

La Pryor

San Antonio Lee Academy

Sabinal

San Antonio Great Hearts Monte Vista North

San Antonio Stacey

District 29

Flatonia

Louise

Shiner

Wallis Brazos

Weimar

Yorktown

District 30

Falls City

Kenedy

Pettus

Port Aransas

Refugio

Three Rivers

Woodsboro

District 31

Agua Dulce

Ben Bolt-Palito Blanco

Benavides

Freer

Premont

Riviera Kaufer

District 32

La Villa

Lasara

San Isidro

San Perlita

Santa Maria

2018-20 Football District Alignment

Conference 1A Division 1 6-Man

REGION 1

District 1

McLean

Miami

Turkey Valley

White Deer

District 2

Happy

Hart

Lorenzo

Nazareth

Petersburg

District 3

Chillicothe

Crowell

Knox City

Paducah

Vernon Northside

District 4

Aspermont

Hermleigh

Ira

Rotan

Spur

REGION 2

District 5

Meadow

Morton

Ropesville Ropes

Wellman-Union

Whiteface

District 6

Ackerly Sands

Gail Borden County

Lamesa Klondike

Lenorah Grady

O'Donnell

District 7

Balmorhea

Fort Davis

Marfa

Rankin

District 8

Garden City

Roscoe Highland

Sterling City

Water Valley

Westbrook

REGION 3

District 9

Bryson

Newcastle

Perrin-Whitt

Saint Jo

Savoy

District 10

Abbott

Aquilla

Blum

Covington

Gholson

District 11

Avalon

Coolidge

Milford

Penelope

District 12

Fruitvale

Gilmer Union Hill

High Island

Laird Hill Leveretts Chapel

REGION 4

District 13

Bronte

Eden

Paint Rock

Robert Lee

Veribest

District 14

Gorman

Lingleville

May

Santa Anna

District 15

Evant

Jonesboro

Lometa

Zephyr

District 16

Barksdale Nueces Canyon

Leakey

Medina

Prairie Lea

2018-20 Football District Alignment

Conference 1A Division 2 6-Man

REGION 1

District 1

Follett

Groom

Hedley

Higgins

Lefors

District 2

Afton Patton Springs

Kress

Matador Motley County

Silverton

District 3

Amherst

Anton

Cotton Center

Lazbuddie

Whitharral

District 4

Loop

Southland

Welch Dawson

Wilson

REGION 2

District 5

Dell City

Grandfalls-Royalty

Imperial Buena Vista

Sanderson

Sierra Blanca

District 6

Blackwell

Loraine

Moran

Trent

District 7

Guthrie

Haskell Paint Creek

Jayton

Lueders-Avoca

Rule

District 8

Benjamin

Harrold

Throckmorton

Woodson

REGION 3

District 9

Bowie Gold-Burg

Forestburg

Ladonia Fannindel

District 10

Bluff Dale

Gordon

Gustine

Strawn

District 11

Cranfills Gap

Iredell

Three Way School

Walnut Springs

District 12

Bynum

Kopperl

Morgan

Mount Calm

REGION 4

District 13

Apple Springs

Chester

Oakwood

Trinidad

District 14

Buckholts

Calvert

McDade

Oglesby

District 15

Blanket

Brookesmith

Mullin

Rising Star

Sidney

District 16

Cherokee

Lohn

Richland Springs

Rochelle

Valera Panther Creek

2018-19 Basketball District Alignment

Conference 1A

REGION 1

District 1

Booker

Briscoe Fort Elliott

Darrouzett

Follett

Higgins

Miami

Wheeler Kelton+

+Boys Only

District 2

Claude

Groom

Hedley

Lefors

McLean

Shamrock

White Deer

District 3

Adrian

Channing

Happy

Hartley

Nazareth

Texline

District 4

Anton

Cotton Center

Hart

Kress

Silverton

Turkey Valley

District 5

Amherst

Earth Springlake

Lazbuddie

Morton

Whiteface

Whitharral

District 6

Crosbyton

Lorenzo

New Home

Petersburg

Southland

Wilson

District 7

Loop

Meadow

O'Donnell

Ropesville Ropes

Welch Dawson

Wellman-Union

District 8

Ackerly Sands

Gail Borden County

Garden City

Lamesa Klondike

Lenorah Grady

TLC-Midland

REGION 2

District 9

Balmorhea

Dell City

Fort Davis

Marfa

Sierra Blanca

Valentine

District 10

Grandfalls-Royalty

Imperial Buena Vista

Marathon+

Rankin

Sanderson

+Boys only

District 11

Blackwell

Bronte

Mertzon Irion County

Robert Lee

Sterling City

Veribest

Water Valley

District 12

Eden

Lohn

Menard

Paint Rock

Rochelle

Santa Anna

Valera Panther Creek

District 13

Hermleigh

Ira

Loraine

Roscoe Highland

Trent

Westbrook

District 14

Aspermont

Hamlin

Haskell Paint Creek

Lueders-Avoca

Roby

Rotan

Rule

District 15

Afton Patton Springs

Guthrie

Jayton

Matador Motley County

Paducah

Spur

District 16

Benjamin

Chillicothe

Crowell

Harrold

Knox City

Munday

Vernon Northside

REGION 3

District 17

Cherokee

Cranfills Gap

Evant

Gustine

Jonesboro

Lometa

Priddy

District 18

Blanket

Brookesmith

May

Mullin

Richland Springs

Sidney

Zephyr

District 19

Bluff Dale

Gorman

Huckabay

Lingleville

Lipan

Rising Star

Three Way School

District 20

Baird

Clyde Eula

Gordon

Moran

Ranger

Strawn

District 21

Bryson

Graford

Newcastle

Perrin-Whitt

Throckmorton

Woodson

District 22

Bellevue

Bowie Gold-Burg

Forestburg

Henrietta Midway

Nocona Prairie Valley

Saint Jo

Slidell

District 23

Cumby Miller Grove

Dodd City

Ector

Fruitvale

Ladonia Fannindel

Roxton

Savoy

Yantis

District 24

Avery

Avinger

Bloomburg

Gilmer Union Hill

Saltillo

Sulphur Bluff

REGION 4

District 25

Aquilla

Blum

Covington

Gholson

Iredell

Kopperl

Morgan

Walnut Springs

District 26

Bartlett

Buckholts

Calvert

Oglesby

Richards

District 27

Abbott

Avalon

Bynum

Coolidge

Milford

Mount Calm

Penelope

Trinidad

District 28

Apple Springs

Chireno

Groveton Centerville

Kennard

La Rue La Poynor

Laneville

Neches

Oakwood

Wells

District 29

Burkeville

Chester

Goodrich

High Island

Leggett

Spurger

District 30

Dime Box

Fayetteville

McDade

Moulton

Prairie Lea

Round Top-Carmine

Waelder

District 31

Barksdale Nueces Canyon

Comstock

D'Hanis

Knippa

Leakey

Medina

Rocksprings

Utopia

District 32

Austwell-Tivoli

Bruni

Nordheim

Runge

Tilden McMullen County

Don't Miss...