SATURDAY'S SCORES

Class 6A Division I

Region II Bi-District

Klein 10, Spring 7

Klein Oak 23, Aldine Davis 20

Rockwall 23, The Woodlands 7

Class 6A Division I

Region III Bi-District

Cypress Ranch 48, Houston Bellaire 12

Class 6A Division II

Region III Bi-District

Humble Summer Creek 63, La Porte 24

Class 5A Division I

Region II Bi-District

Dallas Adams 20, Dallas Samuell 7

Dallas Highland Park 56, Texarkana Texas 49

Class 5A Division I

Region IV Bi-District

Brownsville Memorial 34, Laredo Nixon 10

Richmond Foster 69, SA Burbank 6

Class 4A Division II

Region II Bi-District

Caddo Mills 41, Wills Point 28

Class 4A Division II

Region III Bi-District

Bellville 35, Orangefield 14

Class 3A Division I

Region I Bi-District

Slaton 14, Kermit 10

Class 3A Division 1

Region III Bi-District

La Marque 42, Coldspring-Oakhurst 20

Class 3A Division 1

Region IV Bi-District

Lyford 44, Jourdanton 8

Class 2A-Division I

Region I Bi-District

McCamey 49, Anson 0

Sundown 21, Stinnett West Texas 14

Class 2A-Division I

Region III Bi-District

Price Carlisle 49, Groveton 22

Class 2A Division II

Region II Bi-District

Iraan 28, Cross Plains 6

TAIAO Division I

Quarterfinal

Lubbock Home School Titans 54, Fort Worth THESA 52

Stephenville Home School 50, BVCHEA Brazos Valley Christian Home Educators Association 0

TAIAO Division II

Quarterfinal

EP Home School 54, Joshua Johnson County 36

TAPPS 6-man Division II

Playoffs

Bulverde Bracken 50, Alpha Omega 0

TAPPS 6-man Division II

Area

New Braunfels Christian 60, Colleyville Covenant 36

TAPPS 6-man Division I

Area

Abilene Christian 78, Red Oak Ovilla 28

Austin Veritas 60, Houston Emery/Weiner School 14

Dallas Lakehill 64, Amarillo San Jacinto 30

Waco Vanguard 58, Giddings State School 6

TAPPS 6-man Division II

Area

Plainview Christian 76, Temple Holy Trinity 56

TAPPS 6-man Division III

Area

Dallas Tyler Street 67, WF Christian 37

TAPPS Division I

Area

Addison Trinity 39, Tomball Concordia 22

Dallas Bishop Dunne 36, Argyle Liberty Christian 0

Dallas Bishop Lynch 55, Beaumont Kelly 14

Dallas Parish Episcopal 20, SA Central Catholic 17

FW All Saints 49, FW Nolan 7

Plano Prestonwood 42, Houston St. Thomas 0

TAPPS Division II

Area

Austin Hyde Park 32, CC John Paul 3

Midland Christian 48, Tyler Grace Community 22

TAPPS Division III

Area

McKinney Christian 24, Lubbock Trinity 14

TAPPS Division IV

Area

Colleyville Covenant 41, Gainesville State School 6

TAPPS Division I

Area

Brownsville St. Joseph 40, Plano John Paul II 14

All Saints Episcopal 49, Dallas Fairhill 0

TCAF Six-man Div. II

Semifinal

Azle Christian School 58, Lakeland Christian Academy 42

TCAF Six-man Div. I

Semifinal

Wylie Prep 36, Lucas Christian 12

TCAL Six-man Division II

Semifinal

Waco Parkview Christian 63, Lockhart Lighthouse Christian 13

TCAL Six-man Division I

Semifinal

Houston Mt. Carmel 77, SA Winston 28

Marshall Christian Academy 62, Waco Texas Christian 13

OTHER

New Braunfels Christian 60, Conroe Covenant 36


FRIDAY'S GAMES

PREP FOOTBALL

Class 6A Division I

Region I Bi-District

Allen 48, Lewisville Hebron 17

Arlington Martin 62, Keller 0

Duncanville 62, Killeen Ellison 0

Euless Trinity 28, Plano 21, OT

Midland Lee 63, EP El Dorado 0

Odessa Permian 50, EP Coronado 17

South Grand Prairie 37, Belton 34

Class 6A Division I

Region II Bi-District

Coppell 37, Garland Rowlett 6

Garland Sachse 49, Richardson Lake Highlands 28

Mesquite Horn 45, Conroe Oak Ridge 24

Pflugerville Hendrickson 44, Austin Bowie 21

Class 6A Division I

Region III Bi-District

Dickinson 35, Alief Hastings 20

Fort Bend Ridge Point 40, Katy Cinco Ranch 23

Galena Park North Shore 48, Deer Park 7

Houston Lamar 14, Cypress Falls 10

Humble Atascocita 58, Pasadena Memorial 7

Katy 45, Fort Bend Travis 14

League City Clear Springs 54, Pearland 29

Class 6A Division I

Region IV Bi-District

Converse Judson 55, SA Northside Warren 14

Lake Travis 49, SA Madison 17

McAllen Memorial 44, Laredo United South 6

SA Northside O'Connor 34, Schertz Clemens 24

SA Reagan 26, Buda Hays 25

SA Southwest 14, La Joya 7

Class 6A Division II

Region I Bi-district

Byron Nelson 28, Denton Guyer 24

De Soto 44, Copperas Cove 10

Arlington 27, Keller Fossil Ridge 13

Hewitt Midway 46, Grand Prairie 18

Mansfield 42, Keller Central 3

San Angelo Central 35, EP Pebble Hills 20

Southlake Carroll 42, McKinney 0

Class 6A Division II

Region II Bi-District

Dallas Jesuit 79, Garland Lakeview Centennial 55

Klein Collins 49, Spring Dekaney 9

Longview 42, Beaumont West Brook 21

Lufkin 28, Rockwall 7

Richardson Pearce 27, Garland Naaman Forest 21, OT

Spring Westfield 42, Houston Stratford 10

Lufkin 28, Rockwall-Heath 7

San Marcos 64, Round Rock Westwood 50

Class 6A Division II

Region III Bi-District

Cypress Fairbanks 49, Houston Westside 14

Friendswood 35, Pearland Dawson 14

Houston Clear Lake 24, Richmond George Ranch 8

Houston Langham Creek 60, Houston Heights 15

Houston Strake Jesuit 28, Fort Bend Hightower 8

Humble Kingwood 28, Pasadena South Houston 21

Katy Taylor 14, Fort Bend Bush 0

Class 6A Division II

Region IV Bi-District

Austin Vandegrift 28, SA Johnson 27

Austin Westlake 62, SA MacArthur 14

Cibolo Steele 31, SA Northside Brennan 3

Eagle Pass 52, McAllen 21

Edinburg Vela 34, Brownsville Hanna 32

Smithson Valley 37, SA Northside Jay 9

Weslaco East 49, PSJA 13

Class 5A Division I

Region I Bi-District

Colleyville Heritage 35, Arlington 21

EP Del Valle 49, EP Chapin 28

FW Eaton 26, Sherman 21

Lubbock Coronado 51, Canyon Randall 35

Lubbock Monterey 54, Amarillo 31

N. Richland Hills Birdville 43, FW South Hills 0

Class 5A Division I

Region II Bi-District

Dallas Spruce 39, Dallas Molina 7

Mansfield Lake Ridge 35, Burleson Centennial 27

Mansfield Summit 21, Crowley 2

McKinney North 56, Frisco Centennial 14

Mesquite Poteet 35, Marshall 30

Class 5A Division I

Region III Bi-District

Cedar Park 24, Magnolia 20

Ennis 48, Waco 7

Galveston Ball 22, Houston Austin 17

Nederland 35, New Caney Porter 3

Port Arthur Memorial 41, Humble Kingwood Park 7

Temple 35, Corsicana 17

Class 5A Division I

Region IV Bi-District

Angleton 79, SA Highlands 14

Boerne-Champion 38, Austin High 27

Boerne-Champion 38, Houston Austin 27

CC Flour Bluff 28, SA Southside 2

Corpus Christi Veterans Memorial High 35, Eagle Pass Winn 0

Dripping Springs 59, Austin LBJ 29

Mission Memorial 25, Brownsville Lopez 17

Class 5A Division II

Region I Bi-District

Abilene Cooper 63, Plainview 14

Eastlake 56, Jefferson 13

EP Parkland 45, EP Burges 6

Lubbock Cooper 28, Dumas 27

Saginaw Boswell 39, Denison 35

Class 5A Division II

Region II Bi-District

Dallas South Oak Cliff 33, Seagoville 6

Lake Dallas 37, Frisco Reedy 34

Lucas Lovejoy 45, Sulphur Springs 29

Mansfield Legacy 42, Burleson 3

North Forney 60, Longview Pine Tree 21

Waxahachie 58, Everman 21

Class 5A Division II

Region III Bi-District

A&M Consolidated 35, Whitehouse 7

College Station 65, Jacksonville 0

Hutto 33, Brenham 21

Georgetown 29, Huntsville 7

New Caney 28, Vidor 21

Port Neches-Groves 72, Crosby 69

Class 5A Division II

Region IV Bi-District

Alice 44, Floresville 25

Austin McCallum 37, Castroville Medina Valley 14

CC Calallen 56, Uvalde 21

Kerrville Tivy 66, Austin Crockett 7

Mercedes 68, Sharyland Pioneer 31

Mission Sharyland 59, Brownsville Pace 43

Rosenberg Terry 32, SA Houston 8

Victoria West 45, SA Memorial 17

Class 4A Division I

Region I Bi-District

Decatur 48, Abilene Wylie 34

Pampa 53, Fabens 3

Stephenville 52, Sanger 13

Class 4A Division I

Region II Bi-District

Argyle 56, Snyder 21

Kaufman 48, Anna 31

Kennedale 59, Carrollton Ranchview 14

Levelland 28, Clint 7

Van 35, Princeton 28

WF Hirschi 44, Brownwood 34

Class 4A Division I

Region III Bi-District

Freeport Brazosport 66, Houston Worthing 0

Henderson 31, Navasota 24

Sealy 42, Houston North Forest 28

Silsbee 37, Center 17

Class 4A Division I

Region IV Bi-District

China Spring 48, Taylor 0

Fischer Canyon Lake 31, Gatesville 21

Kingsville King 28, La Vernia 6

Liberty Hill 50, Boerne 48

Pleasanton 32, Rio Grande City La Grulla 16

Rockport-Fulton 19, La Feria 14

Somerset 33, Zapata 10

Waco La Vega 47, Fredericksburg 23

Class 4A Division II

Region I Bi-District

Bushland 33, Midland Greenwood 14

Godley 32, Bridgeport 28

Iowa Park 51, Waxahachie Life 14

Vernon 42, Glen Rose 28

Class 4A Division II

Region II Bi-District

Aubrey 35, Canton 24

Gilmer 55, Diboll 40

Jasper 56, Atlanta 28

Melissa 58, Dallas Lincoln 14

Rusk 48, Pittsburg 7

Texarkana Pleasant Grove 21, Tatum 7

Class 4A Division II

Region III Bi-District

Fairfield 41, Giddings 2

Liberty 31, Shepherd 28

Lorena 42, Caldwell 25

Mexia 30, Gonzales 7

Salado 42, Columbus 14

Class 4A Division II

Region IV Bi-District

Crystal City 20, Llano 14

Cuero 67, CC West Oso 10

Hondo 26, Pearsall 18

Rio Hondo 42, Aransas Pass 13

Sweeny 49, Orange Grove 0

Wimberley 56, Carrizo Springs 19

Class 3A Division I

Region I Bi-District

Merkel 21, Breckenridge 14

Tuscola Jim Ned 34, Bowie 29

Comanche 40, Boyd 14

Muleshoe 35, Crane 29

Wall 55, Friona 22

Class 3A Division 1

Region II Bi-District

Grandview 54, Pilot Point 7

Commerce 35, White Oak 34

Grandview 54, Pilot Point 7

Hughes Springs 27, Mineola 0

Jefferson 69, Farmersville 30

Mount Vernon 49, Redwater 26

Sunnyvale 35, Van Alstyne 19

Whitesboro 36, Maypearl 26

Class 3A Division 1

Region III Bi-District

Hitchcock 34, Trinity 22

East Chambers 35, Buna 12

Rockdale 46, Malakoff 33

Woodville 53, Hempstead 14

Class 3A Division 1

Region IV Bi-District

Van Vleck 48, Marion 28

George West 41, Bishop 0

Goliad 49, Santa Rosa 0

Mathis 20, San Diego 17

Yoakum 55, Universal City Randolph 8

Class 3A Division II

Region 1 Bi-District

Childress 44, Idalou 23

Eastland 33, Big Lake Reagan County 22

Spearman 31, Coahoma 22

Tolar 33, Alpine 12

Class 3A Division II

Region II Bi-District

Big Sandy Harmony (Gilmer) 42, Omaha Pewitt 0

Daingerfield 41, Lone Oak 17

Holliday 48, Cooper 0

Jacksboro 30, Sadler S&S Consolidated 0

Leonard 40, Nocona 35

Class 3A Division II

Region III Bi-District

Clifton 41, Marlin 29

Garrison 49, Elysian Fields 35

Hearne 56, Rio Vista 20

Class 3A Division II

Region IV Bi-District

Boling 27, Blanco 21

CC London 34, Poth 26

East Bernard 63, Johnson City 14

Lexington 51, Wallis Brazos 27

Odem 28, Stockdale 6

Skidmore-Tynan 34, Natalia 31

Class 2A Division I

Region I Bi-District

New Deal 39, Sanford-Fritch 8

Hawley 52, Christoval 0

Panhandle 30, Abernathy 21

Stamford 69, Anthony 14

Post 39, Ozona 19

Class 2A-Division I

Region II Bi-District

Bosqueville 28, Hico 23

Celeste 48, Alvord 20

Crawford 50, Riesel 21

Mart 62, Goldthwaite 4

Class 2A-Division I

Region III Bi-District

Centerville 20, Joaquin 10

Lovelady 22, Alto 20

San Augustine 55, Deweyville 6

Class 2A-Division I

Region IV Bi-District

Holland 40, Sabinal 7

Thorndale 48, Junction 7

Weimar 32, Three Rivers 19

Yorktown 51, La Villa 14

Thrall 40, Brackett 14

Class 2A Division II

Region I Bi-District

Bovina 48, Tahoka 19

Clarendon 36, Vega 14

Hamlin 28, Springlake-Earth 14

Seagraves 44, Sudan 6

Wheeler 39, Memphis 14

Class 2A Division II

Region II Bi-District

Lindsay 62, Haskell 7

Menard 52, Miles 20

Muenster 42, Petrolia 6

Class 2A Division II

Region III Bi-District

Cumby 40, Hubbard 0

Dallas Gateway 34, Frost 14

Grapeland 28, Evadale 27

Maud 56, Meridian 41

Class 2A Division II

Region IV Bi-District

La Pryor 32, Somerville 17

Louise 26, Riviera Kaufer 23

Milano 41, D'Hanis 0

Rocksprings 26, Granger 14

Class 1A 6-Man Division I

Region I Bi-District

Happy 56, Anton 8

Knox City 88, Lorenzo 42

McLean 89, Nazareth 49

Ropesville Ropes 62, Spur 16

Class 1A 6-Man Division I

Region II Bi-District

Borden County 60, Sterling City 0

Garden City 68, Lamesa Klondike 0

Imperial Buena Vista 80, Veribest 28

Rankin 60, Water valley 46

Class 1A 6-Man Division I

Region III Bi-District

Bryson 47, Gorman 21

May 70, Forestburg 25

Zephyr 58, Medina 32

Class 1A 6-Man Division I

Region IV Bi-District

Blum 46, Aquilla 40

Coolidge 89, Avalon 63

Tioga 68, High Island 32

Class 1A 6-Man Division II

Region I Bi-District

Follett 48, Silverton 0

Petersburg 58, Amherst 27

Whitharral 64, Matador Motley County 30

Class 1A 6-Man Division II

Region II Bi-District

Ackerly Sands 83, Grandfalls-Royalty 41

Jayton 54, Roscoe Highland 30

Class 1A 6-Man Division II

Region III Bi-District

Crowell 61, Lueders-Avoca 16

Moran 70, Valera Panther Creek 46

Class 1A 6-Man Division II

Region IV Bi-District

Iredell 54, Cherokee 8

Milford 56, Buckholts 8

Richland Springs 70, Morgan 6

TAIAO Division 2

Quarterfinal

Tribe Consolidated 46, Victory and Praise 0

TAPPS 6 Man I

Playoffs

Austin Hill Country 30, SA Castle Hills 24

TAPPS 6 Man- D1

Area

Dallas Lutheran 57, Round Rock Christian 6

Fredericksburg Heritage 64, San Marcos Hill Country Christian 48

TAPPS D1

Area

Houston St. Pius X 56, SA Antonian 12

TAPPS D2

Area

Austin Regents 63, Houston Lutheran South 7

Cedar Hill Trinity 56, FW Southwest Christian 0

Dallas Christian 29, Grapevine Faith 0

Fort Worth Christian 56, Tyler Gorman 35

Houston Second Baptist 34, St. Mary's Hall 0

SA Holy Cross 22, Houston Westbury Christian 14

TAPPS D3

Area

Brentwood Christian 28, Texas school for the Deaf 27

Boerne Geneva 41, League City Bay Area 0

Cypress Community Christian 58, Schertz John Paul II 7

Dallas Shelton 22, Pasadena First Baptist 19

Lubbock Christian 55, Arlington Grace Prep 0

Waco Reicher 48, Tomball Rosehill 5

Willow Park Trinity 12, Flower Mound Coram Deo 0

TAPPS D4

Area

Bryan Brazos Christian 68, Beaumont Legacy Christian 35

Dallas First Baptist 48, Sherman Texoma 6

FW Temple Christian 12, FW Calvary 0

Hallettsville Sacred Heart 14, Temple Central Texas 7

TCAF Six-man Div. I

Semi--final

Waco Methodist 44, Westlake Academy 40

TCAL 11-man

Semi--final

Tomball Homeschool 29, SA St. Anthony 28

Pro-Vision Academy 30, Houston KIPP Northeast 6

OTHER PRIVATE

Live Oak Classical 72, Greenville Christian 23


THURSDAY'S GAMES

Class 6A Division I

Bi-District

Arlington Lamar 49, FW Haltom 12

Round Rock Cedar Ridge 63, Austin Akins 14

Los Fresnos 34, Edinburg 14

San Benito 50, Edinburg North 7

Class 6A Division II

EP Montwood 42, Midland 35

Round Rock Stony Point 45, Manor 0

Laredo Alexander 42, McAllen Rowe 17

Class 5A Division I

EP Andress 37, EP Bel Air 34

Denton Ryan 42, FW Brewer 17

Prosper 38, Frisco Wakeland 14

Magnolia West 42, Leander Rouse 31

Manvel 49, Houston Madison 6

Class 5A Division II

Aledo 72, WF Rider 13

Grapevine 55, Fort Worth YMLA 14

N. Richland Hills 62, FW Southwest 31

Dallas Kimball 35, Dallas Wilson 14

Frisco Lone Star 41, Lewisville The Colony 16

Fort Bend Marshall 49, Houston Sterling 0

Texas City 24, Houston Waltrip 14

Class 4A Division I

Andrews 48, Borger 21

Lubbock Estacado 45, Clint Mountain View 0

Crandall 28, Paris 7

Dallas Carter 49, Mineral Wells 21

Midlothian Heritage 74, Lake Worth 12

Springtown 53, Alvarado 30

Texarkana Liberty-Eylau 49, Brownsboro 35

Bay City 42, Houston Yates 14

Carthage 46, Huffman Hargrave 10

El Campo 53, Houston Kashmere 6

Kilgore 49, Little Cypress-Mauriceville 0

Class 4A Division II

Graham 59, Hillsboro 7

Monahans 41, Denver City 21

Seminole 43, Dalhart 6

Sweetwater 60, Perryton 14

Celina 63, Ferris 13

Madisonville 42, Sour Lake Hardin-Jefferson 20

West Orange-Stark 54, Brookshire Royal 0

Geronimo Navarro 42, Devine 7

Sinton 49, Raymondville 28

Class 3A Division I

Brock 49, Clyde 3

Shallowater 62, San Angelo Grape Creek 0

Franklin 63, Groesbeck 49

Kemp 45, Pottsboro 21

Teague 40, Cameron Yoe 14

West 41, McGregor 14

Edna 33, Lago Vista 21

Hallettsville 47, Luling 0

Class 3A Division II

Canadian 63, Stanton 6

Cisco 41, Ballinger 13

Colorado City 35, Tulia 14

Sonora 43, Coleman 0

Edgewood 49, Hooks 14

Gunter 45, Henrietta 13

New Diana 47, Winona 42

Buffalo 35, Corsicana Mildred 19

Waskom 42, Hemphill 18

New London West Rusk 42, Corrigan-Camden 7

Newton 58, Arp 0

Rice 44, Bruceville-Eddy 22

Dilley 28, Hebbronville 27

El Maton Tidehaven 34, Florence 7

Class 2A Division I

Stratford 55, Floydada 7

Bogata Rivercrest 57, Hawkins 13

Kerens 48, Linden-Kildare 20

Wolfe City 21, Gladewater Union Grove 20

Mason 49, Rosebud-Lott 0

Refugio 57, Ben Bolt 0

Shiner 61, Santa Maria 0

Class 2A Division II

Farwell 39, Roscoe 32

Gruver 64, Lockney 12

Wellington 60, Shamrock 12

Collinsville 21, Seymour 20

De Leon 62, Italy 14

Valley View 69, Chico 19

Windthorst 46, Bells 42

Albany 56, Mertzon Irion County 16

Munday 47, Era 13

Santo 27, Electra 18

Wink 38, Winters 22

Bremond 36, Clarksville 6

Tenaha 74, Colmesneil 0

Timpson 57, Hull-Daisetta 36

Burton 44, Center Point 0

Falls City 65, Agua Dulce 14

Flatonia 34, Bruni 24

Woodsboro 39, Runge 6

Class 1A 6-Man Division I

Jonesboro 64, Lometa 14

Gilmer Union Hill 56, Ladonia Fannindel 6

Class 1A 6-Man Division II

Turkey Valley 59, Lefors 6

Balmorhea 78, Wellman-Union 15

Blackwell 61, Guthrie 14

Aspermont 52, Chillicothe 0

Strawn 60, Brookesmith 0

Oakwood 54, Calvert 50

TAIAO Division I

Quarterfinal

SA FEAST 66, Austin Achieve Public Schools 16

Don't Miss...