CLASS 5A DIVISION I

State Semifinals

Allen 42, DeSoto 35

Pearland 38, SA Madison 34

State Championship

Allen 63, Pearland 28

___

CLASS 5A DIVISION II

State Semifinals

Cedar Hill 19, Lake Travis 10

Katy 52, SA Johnson 0

State Championship

Cedar Hill 34, Katy 24

--------------------------------------------------

CLASS 5A DIVISION I

State Quarterfinals

DeSoto 48, Euless Trinity 41

Allen 48, Spring Westfield 13

Pearland 10, Cypress Fairbanks 3

SA Madison 33, Converse Judson 29

___

CLASS 5A DIVISION II

State Quarterfinals

Cedar Hill 52, Denton Ryan 29

Lake Travis 21, A&M Consolidated 7

Katy 56, Manvel 14

SA Johnson 42, Cibolo Steele 41

--------------------------------------------------

CLASS 5A DIVISION I

Region I

Regional

DeSoto 56, Arlington Martin 34

Euless Trinity 42, Southlake Carroll 38

Region II

Regional

Spring Westfield 55, Dallas Skyline 48, 2OT

Allen 56, The Woodlands 21

Region III

Regional

Cypress Fairbanks 9, Galena Park North Shore 7

Pearland 21, Houston Lamar 13

Region IV

Regional

Converse Judson 68, Laredo United 21

SA Madison 45, Mission Sharyland 21

___

CLASS 5A DIVISION II

Region I

Regional

Cedar Hill 28, Abilene Cooper 23

Denton Ryan 42, Keller Fossil Ridge 37

Region II

Regional

Lake Travis 55, Dallas Jesuit 30

A&M Consolidated 45, Longview 35

Region III

Regional

Katy 56, Fort Bend Elkins 26

Manvel 49, Houston Memorial 21

Region IV

Regional

SA Johnson 56, Laredo Alexander 41

Cibolo Steele 48, Edinburg North 14

--------------------------------------------------

CLASS 5A DIVISION I

Region I

Area

Arlington Martin 52, Odessa 2

DeSoto 34, Coppell 30

Southlake Carroll 51, Midland Lee 7

Euless Trinity 42, Mansfield Timberview 21

Region II

Area

Dallas Skyline 51, Sachse 10

Spring Westfield 47, Round Rock Cedar Ridge 7

Allen 42, Mesquite Horn 14

The Woodlands 24, Round Rock 23

Region III

Area

Cypress Fairbanks 24, Katy Cinco Ranch 14

Galena Park North Shore 61, Fort Bend Hightower 0

Houston Lamar 36, Alief Taylor 0

Pearland 39, Fort Bend Austin 15

Region IV

Area

Converse Judson 50, SA Northside Warren 15

Laredo United 16, Los Fresnos 10

SA Madison 49, SA Northside O’Connor 20

Mission Sharyland 23, Harlingen 20

___

CLASS 5A DIVISION II

Region I

Area

Abilene Cooper 45, Arlington Lamar 24

Cedar Hill 42, Lewisville Hebron 21

Keller Fossil Ridge 39, San Angelo Central 7

Denton Ryan 34, Midway 33

Region II

Area

Dallas Jesuit 46, Rockwall 26

Lake Travis 41, Humble Atascocita 16

Longview 27, McKinney Boyd 10

A&M Consolidated 41, Austin Westlake 16

Region III

Area

Katy 51, Cypress Woods 7

Fort Bend Elkins 48, Port Arthur Memorial 21

Houston Memorial 49, Cypress Ridge 13

Manvel 51, Fort Bend Bush 44

Region IV

Area

SA Johnson 23, SA Northside Brandeis 17, OT

Laredo Alexander 56, Brownsville Rivera 0

Cibolo Steele 40, SA Reagan 23

Edinburg North 39, Harlingen South 14

--------------------------------------------------

CLASS 5A DIVISION I

Region I

Bidistrict

Odessa 61, EP Franklin 15

Arlington Martin 21, Keller Central 16

Coppell 56, Irving 8

DeSoto 67, Copperas Cove 21

Midland Lee 47, EP El Dorado 28

Southlake Carroll 56, Arlington Bowie 14

Euless Trinity 49, Lewisville Marcus 21

Mansfield Timberview 28, Killeen Shoemaker 14

Region II

Bidistrict

Dallas Skyline 28, Plano 14

Garland Sachse 63, Mesquite 56

Spring Westfield 52, Conroe Oak Ridge 21

Round Rock Cedar Ridge 45, Austin Bowie 35

Allen 63, Richardson Lake Highlands 6

Mesquite Horn 42, Garland 14

The Woodlands 34, Klein 31, OT

Round Rock 67, Austin Akins 21

Region III

Bidistrict

Cypress Fairbanks 38, Alief Hastings 10

Katy Cinco Ranch 50, Houston Bellaire 43

Galena Park North Shore 41, Pasadena Dobie 6

Fort Bend Hightower 31, League City Clear Falls 24

Alief Taylor 27, Houston Langham Creek 23

Houston Lamar 38, Katy Morton Ranch 14

Pearland 42, Deer Park 20

Fort Bend Austin 65, League City Clear Springs 14

Region IV

Bidistrict

Converse Judson 42, SA Churchill 21

SA Warren 48, SA East Central 44

Laredo United 56, Donna 13

Los Fresnos 28, Weslaco 21

SA Madison 63, New Braunfels 10

SA Northside O’Connor 31, SA Southwest 6

Mission Sharyland 42, Laredo United South 13

Harlingen 58, McAllen Memorial 20

___

CLASS 5A DIVISION II

Region I

Bidistrict

Abilene Cooper 49, EP Coronado 14

Arlington Lamar 36, Justin Northwest 29

Lewisville Hebron 27, Hurst Bell 0

Cedar Hill 39, Temple, 35

San Angelo Central 42, EP Montwood 21

Keller Fossil Ridge 45, Arlington 9

Denton Ryan 44, Colleyville Heritage 34

Midway 58, Mansfield 35

Region II

Bidistrict

Dallas Jesuit 48, Plano West 41

Rockwall 41, Garland Naaman Forest 31

Humble Atascocita 42, Lufkin 21

Lake Travis 52, Round Rock Westwood 7

McKinney Boyd 24, Richardson Pearce 9

Longview 46, Garland Rowlett 21

A&M Consolidated 55, Humble Kingwood 45

Austin Westlake 17, Pflugerville Hendrickson 10

Region III

Bidistrict

Cypress Woods 56, Aldine Nimitz 10

Katy 70, Houston Madison 0

Port Arthur Memorial 49, Pasadena Memorial 0

Fort Bend Elkins 40, Dickinson 27

Cypress Ridge 24, Aldine Eisenhower 23

Houston Memorial 28, Houston Westside 14

Manvel 45, La Porte 21

Fort Bend Bush 47, League City Clear Creek 28

Region IV

Bidistrict

SA Johnson 49, Smithson Valley 45

SA Northside Brandeis 23, CC Carroll 7

Laredo Alexander 28, Edinburg Economedes 27

Brownsville Rivera 33, McAllen 21

SA Reagan 49, New Braunfels Canyon 21

Cibolo Steele 52, SA Northside Clark 6

Edinburg North 27, Eagle Pass 20

Harlingen South 42, Weslaco East 21