CLASS 5A DIVISION I

State Semifinals

Dallas Highland Park 45, Denton Ryan 35

Manvel 35, Angleton 10

State Championship

Dallas Highland Park 53, Manvel 49

———

CLASS 5A DIVISION II

State Semifinals

Aledo 28, Mansfield Legacy 21

College Station 49, McCallum 21

State Championship

College Station 20, Aledo 19


CLASS 5A DIVISION I

State Quarterfinals

Denton Ryan 69, Lubbock Coronado 49

Dallas Highland Park 37, Mansfield Lake Ridge 35

Manvel 49, Temple 34

Angleton 41, Richmond Foster 10

———

CLASS 5A DIVISION II

State Quarterfinals

Aledo 43, N. Richland Hills 7

Mansfield Legacy 24, Frisco Lone Star 20

College Station 49, Fort Bend Marshall 47

Austin McCallum 20, CC Calallen 7


CLASS 5A DIVISION I

Region I

Regional

Denton Ryan 49, Lubbock Monterey 28

Lubbock Coronado 80, Colleyville Heritage 62

Region II

Regional

Dallas Highland Park 52, Mansfield Summit 20

Mansfield Lake Ridge 38, Prosper 28

Region III

Regional

Manvel 56, Cedar Park 17

Temple 33, Port Arthur Memorial 29

Region IV

Regional

Angleton 56, CC Flour Bluff 14

Richmond Foster 42, CC Veterans Memorial 14

———

CLASS 5A DIVISION II

Region I

Regional

N. Richland Hills 55, EP Parkland 21

Aledo 34, Abilene Cooper 31

Region II

Regional

Frisco Lone Star 35, Waxahachie 0

Mansfield Legacy 45, North Forney 35

Region III

Regional

Fort Bend Marshall 35, Hutto 33

College Station 66, Port Neches-Groves 40

Region IV

Regional

Austin McCallum 33, Alice 8

CC Calallen 31, Kerrville Tivy 24


CLASS 5A DIVISION I

Region I

Area

Lubbock Monterey 52, EP Andress 14

Denton Ryan 49, N. Richland Hills Birdville 6

Lubbock Coronado 52, EP Del Valle 42

Colleyville Heritage 42, Northwest Eaton 7

Region II

Area

Mansfield Summit 69, Dallas Spruce 0

Dallas Highland Park 73, McKinney North 20

Mansfield Lake Ridge 70, Dallas Adams 7

Prosper 53, Mesquite Poteet 20

Region III

Area

Cedar Park 17, Ennis 14

Manvel 51, Nederland 26

Temple 41, Magnolia West 13

Port Arthur Memorial 45, Galveston Ball 14

Region IV

Area

Angleton 69, Boerne Champion 7

CC Flour Bluff 57, Mission Memorial 33

Richmond Foster 28, Dripping Springs 21

CC Memorial 55, Brownsville Memorial 41

———

CLASS 5A DIVISION II

Region I

Area

EP Parkland 45, Lubbock Cooper 34

Richland 28, Saginaw Boswell 21 (OT)

Abilene Cooper 42, El Paso Eastlake 21

Aledo 45, Grapevine 30

Region II

Area

Waxahachie 45, Dallas South Oak Cliff 15

Frisco Lone Star 42, Lucas Lovejoy 9

Mansfield Legacy 66, Dallas Kimball 7

North Forney 50, Lake Dallas 20

Region III

Area

Hutto 24, A&M Consolidated 21

Fort Bend Marshall 62, New Caney 35

College Station 34, Georgetown 31

Port Neches-Groves 24, Texas City 17

Region IV

Area

Austin McCallum 52, Rosenberg Terry 24

Alice 42, Mission Sharyland 39, 3OT

Kerrville Tivy 20, Victoria West 17

CC Calallen 47, Mercedes 12


CLASS 5A DIVISION I

Region I

Bidistrict

EP Andress 37, EP Bel Air 34

Lubbock Monterey 54, Amarillo 31

Denton Ryan 42, FW Brewer 17

N. Richland Hills Birdville 43, FW South Hills 0

EP Del Valle 49, EP Chapin 28

Lubbock Coronado 51, Canyon Randall 35

Northwest Eaton 26, Sherman 21

Colleyville Heritage 35, Arlington 21

Region II

Bidistrict

Mansfield Summit 21, Crowley 2

Dallas Spruce 39, Dallas Molina 7

McKinney North 56, Frisco Centennial 14

Dallas Highland Park 56, Texarkana Texas 49

Mansfield Lake Ridge 35, Burleson Centennial 27

Dallas Adams 20, Dallas Samuell 7

Prosper 38, Frisco Wakeland 14

Mesquite Poteet 35, Marshall 30

Region III

Bidistrict

Ennis 48, Waco 7

Cedar Park 24, Magnolia 20

Nederland 35, New Caney Porter 3

Manvel 49, Houston Madison 6

Temple 35, Corsicana 17

Magnolia West 42, Leander Rouse 31

Port Arthur Memorial 41, Humble Kingwood Park 7

Galveston Ball 22, Houston Austin 17

Region IV

Bidistrict

Boerne Champion 38, Austin High 27

Angleton 79, SA Highlands 14

CC Flour Bluff 28, SA Southside 2

Mission Memorial 25, Brownsville Lopez 17

Dripping Springs 59, Austin LBJ 29

Richmond Foster 69, SA Burbank 6

CC Memorial 35, Eagle Pass Winn 0

Brownsville Memorial 34, Laredo Nixon 10

———

CLASS 5A DIVISION II

Region I

Bidistrict

EP Parkland 45, EP Burges 6

Lubbock Cooper 28, Dumas 27

Saginaw Boswell 39, Denison 35

N. Richland Hills 62, FW Southwest 31

EP Eastlake 56, EP Jefferson 13

Abilene Cooper 63, Plainview 14

Aledo 72, WF Rider 13

Grapevine 55, Fort Worth YMLA 14

Region II

Bidistrict

Waxahachie 58, Everman 21

Dallas South Oak Cliff 33, Seagoville 6

Frisco Lone Star 41, Lewisville The Colony 16

Lucas Lovejoy 45, Sulphur Springs 29

Mansfield Legacy 42, Burleson 3

Dallas Kimball 35, Dallas Wilson 14

Lake Dallas 37, Frisco Reedy 34

North Forney 60, Longview Pine Tree 21

Region III

Bidistrict

A&M Consolidated 35, Whitehouse 7

Hutto 33, Brenham 21

New Caney 28, Vidor 21

Fort Bend Marshall 49, Houston Sterling 0

College Station 65, Jacksonville 0

Georgetown 29, Huntsville 7

Port Neches-Groves 72, Crosby 69

Texas City 24, Houston Waltrip 14

Region IV

Bidistrict

Austin McCallum 37, Castroville Medina Valley 14

Rosenberg Terry 32, SA Houston 8

Alice 44, Floresville 25

Mission Sharyland 59, Brownsville Pace 43

Kerrville Tivy 66, Austin Crockett 7

Victoria West 45, SA Memorial 17

CC Calallen 56, Uvalde 21

Mercedes 68, Sharyland Pioneer 31

Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Don't Miss...